Gündem Haberleri

  Basın Yasası alt komisyonda

  Hürriyet Haber
  30.04.2004 - 01:58 | Son Güncelleme:

  50 yıllık Basın Yasası’nı AB normlarına göre yeniden düzenleyen yeni tasarı, dün TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşüldü. Siyasetçiler ile basın meslek örgütleri temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, genel hatlarıyla olumlu bulunan tasarıda yapılacak revizyon için alt komisyon kurulmasına karar verildi.

  Alt komisyon, tasarıyı 10 Mayıs’a kadar inceleyerek son şeklini verecek. Toplantıyı katılanların görüşleri özetle şöyle:

  Devlet Bakanı Beşir Atalay: Basın özgürlüğü salt basınla ilgili bir alan değildir. Diğer tarafı birey ve toplumun haber alma hakkıdır.

  Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi: Tasarı genel hatlarıyla özlediğimiz unsurları taşıyor. Ancak cevap ve düzeltme hakkı konusunda bir suça üç ceza verilmiş. Bu hukuka aykırıdır.

  AKP Milletvekili Resul Tosun: Tekzibin, en yüksek tirajlı iki gazetede yayınlanması, küçük gazetelerden büyük gazetelere kaynak aktarması anlamına gelecektir, bu düzeltilmeli.

  CHP Milletvekili Feridun Baloğlu: Basın patronlarının bu tür yasalara ihtiyacı yok. Çünkü onlar her zaman özgürdür. Onlar, Türkiye siyasetini ve ticaretini yönetmekte her zaman özgürdürler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı