Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Basın özgürlüğünde Erivan’ın ardından 103’üncü sıradayız

  Hürriyet Haber
  23 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ekim 2008 - 01:05

  MERKEZİ Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün (STG) yayımladığı yıllık raporda, basın özgürlüğü açısından Eritre yine en son sırada yer alırken, Türkiye 103’üncülüğe yerleşti. Basın özgürlüğü sıralamasında İzlanda ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi Lüksemburg ve Norveç izliyor. Türkiye ise Ermenistan’ın ardından 103’üncü sırada, Maldiv Adaları’nın önünde bulunuyor. Türkiye, geçen yıl 101’inci sırada bulunuyordu. Eritre sonuncu (173.) olduğu listede Kuzey Kore 172’nci, Türkmenistan ise 171’inci sırayı aldı.

  Örgütün yıllık raporunda, savaşlar, basın özgürlüğünün önündeki en büyük engel olarak gösterildi. Basın özgürlüğü açısından ülkelerin değerlendirildiği rapora göre, Gürcistan ve Nijerya’daki savaşlar yüzünden bu ülkelerin notunda önemli düşüş görüldü. Bir önceki yıl 54. sırada yer alan Gürcistan, Ağustos ayındaki çatışmaların ardından 120. sıraya düşerken, yine bir yıl önce 87. sırada yer alan Nijerya ise bu yıl 130. sıraya geriledi. Raporun sonuç bölümünde, "basın özgürlüğünün önündeki en büyük engelin yoksulluk değil, savaş" olduğu ifade edildi.

  Jamaika ve Kosta Rica gibi yoksul ülkelerin sıralamadaki yerine atıfta bulunulan raporda, bu ülkelerin, Fransa gibi bir ülkenin önünde yer aldığına dikkat çekildi.

  Namibya, Gana ve Mali gibi Afrika ülkeleri, basın özgürlüğü konusunda, geçmiş yıllara kıyasla daha iyi notlar aldılar.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı