Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Basın Özgürlüğü Ödülü İlkiz ve Aşık'ın

  Hürriyet Haber
  15 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 15 Temmuz 1999 - 00:01

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)'nin 1998 Basın Özgürlüğü Ödülleri'ni kazananlar belli oldu. Kişi olarak Cumhuriyet Gazetesi Yazıişleri Müdürü Fikret İlkiz ile Milliyet Gazetesi yazarı Melih Aşık, kurum olarak da Bartın Gazetesi ile Associated Press (AP Haber Ajansı) ödül aldı.

  İlkiz'in yazıları ve konuşmalarıyla, basınla ilgili yasaların savunulması, birçok gazeteci ve yazarın basın davalarında savunmasını üstlenmesi gibi çeşitli çalışmalarıyla ödüle layık görüldüğü açıklandı. Aşık'ın ise yazılarında ilkeli ve tutarlı şekilde iletişim ve düşünce açıklama özgürlüğüne, insan haklarına, hukukun üstünlüğü anlayışına sahip çıkmasının etken olduğu belirtildi. Bartın Gazetesi'nin de, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana her türlü güçlüğe rağmen yayınını sürdürdüğü,, basın özgürlüğünü savunduğu kaydedildi. AP de, demokrasi ve iletişim özgürlüğü mücadelesine ilişkin yayınlara yer vermesi nedeniyle ödüle layık görüldü.

  Ödüller, sansürün kaldırılışının 91'nci yıldönümü olan 24 Temmuz Cumartesi günü Dolmabahçe Sarayı'nda verilecek.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı