Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Basın Özgürlüğü’nde ödül Can Dündar’a

  Gülden AYDIN
  26.07.2015 - 01:45 | Son Güncelleme: 25.07.2015 - 22:55

  Bundan 107 yıl önce, 24 Temmuz 1908’de Türk basınında sansürün kaldırılması nedeniyle 1989’dan itibaren TGC’nin her yıl düzenlediği “Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü”nde, 2015 Basın Özgürlüğü Ödülleri Taksim The Marmara Oteli’nde törenle verildi.

  İKTİDAR ÇOK HASSAS


  TGC Başkanı Turgay Olcayto, açılış konuşmasında, 107 yıla rağmen düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki engellerin kalkmadığını söyledi. Olcayto, “Gazeteciler son dönemlerde çok çile çektiler. Bugün işsiz gazeteci sayısı çok. En son Milliyet’ten Kadri Gürsel, bir tweet yüzünden atıldı. İktidarı eleştirmek her dönemde çok doğaldır. Fakat bu iktidar çok hassas. Hassaslığı da hiç geçmiyor. Ya para cezasına çarptırılacak davalar açıyor ya patronlarına şikâyet ederek işten attırıyor” dedi.

  Basın Özgürlüğü’nde ödül Can Dündar’a

  BİRGÜN’E DE ÖDÜL


  Kurum dalındaki ödül, “Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü ile ilgili hak ihlallerini, uğradığı baskılara rağmen düzenli olarak gündeme taşıyan” Birgün Gazetesi’ne verildi. Kurum dalındaki diğer ödül de “Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü ile ilgili hak ihlallerinin takibi, raporlanması ve duyurulması için Türkiye ve uluslararası alanda yaptığı çalışmalar sebebiyle” sivil toplum kuruluşu olan Düşünce Suçuna Karşı Girişim’e verildi.

  ‘O havuzlarda yetişmedik’

  “Her türlü baskıya rağmen kamuoyunun bilgilendirilmesine katkıları” nedeniyle ödül alan Can Dündar, törende, ödülü getiren MİT TIR’ları haberine atıfta bulundu. Devletin istihbarat teşkilatı suç işlediğinde halkın bunu bilmeye hakkı olduğuna yürekten inandığını, söyleyen Dündar, “Çünkü gazeteciliği hükümet memurluğu sayan havuzlarda yetişmedik” dedi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı