Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Basın özgürlüğü için Yüce Mahkeme’de

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  05 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ağustos 2006 - 11:28

  Cumhurbaşkanı Sezer, Terörle Mücadele Yasası’nda basına ağır para cezası ve yayın durdurma getiren hükümlerin iptali için, Anayasa Mahkemesi’ne gitti. Sezer "Sınırlamalar basın özgürlüğünü ölçüsüzce ortadan kaldırmamalı" dedi.

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, yeni Terörle Mücadele Yasası’nın 5 ve 6. maddelerinin basına ağır para cezaları getiren hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Gazete televizyon sahiplerini "cezai yaptırım" altına sokan ve gecikmesinde sakınca bulunan hallerde savcının emriyle "geçici yayın durdurmayı" öngören bazı hükümlerinin iptalini isteyen Sezer, "Geçici yayın durdurma ile Anayasa’da bulunmayan bir yaptırım getiriliyor. Bu olanaksızdır. Anayasa’daki sınırlamalar yasa ile genişletilemez" görüşünü savundu.

  CEZALARIN KİŞİSELLİĞİNE AYKIRI

  Sezer, suçun işlenişine iştirak etmemiş olan gazete ve televizyon sahipleri ile yayın sorumlularının başkasının eylemi nedeniyle ceza sorumluluğu altına sokulmasının, "ceza sorumluluğunun kişiselliği" ilkesine aykırı olduğunu savundu. Sezer, "Demokratik hukuk devletinde, güdülen amaç ne olursa olsun, sınırlamalar özgürlüğün (basın) kullanılmasını ölçüsüz biçimde ortadan kaldıracak düzeyde olamaz" dedi.

  İPTAL EDİLİRSE NE OLACAK?

  Anayasa Mahkemesi adli tatile girmiyor, Ancak, üyeler yıllık izinlerini kullandıkları için Yüksek Mahkeme çalışmalarına yeni adli yıl başında Eylül’de başlayacak. Bu maddelerin Sezer’in gerekçeleri doğrultusunda iptali halinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde savcı emriyle tedbir olarak 15 günden bir aya kadar "geçici yayın durdurma" uygulaması sona erecek. Gazete, televizyon sahiplerinin haberi yapan muhabir gibi "cezai sorumluluğu" sona ererken, bin günden 10 bin güne kadar "adli para cezası tehditi" de ortadan kalkabilecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı