KONYA HABERLERİ

Basın Özgürlüğü Herkese Lazım

IHA
23.07.2015 - 14:20Son Güncelleme :

KONYA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI SEFA ÖZDEMİR, BASINDAN SANSÜRÜN KALDIRILIŞININ 107. YILI DOLAYISIYLA BİR AÇIKLAMA YAPTI.

IHA

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, basından sansürün kaldırılışının 107. yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı.
Sefa Özdemir açıklamasında, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği direniş sonucu kalkan sansürün, aradan geçen süreçte yapılan çeşitli yasal düzenlemelerle ve baskılarla yeniden gündeme geldiğini belirterek, “Basın özgürlüğü sadece gazetecilere değil herkese lazımdır. Toplumun her ferdinin düşünce özgürlüğüne sahip çıkması gerekmektedir. Basının tarafsızlığını ve bağımsızlığını ilke olarak peşinen kabul edip, onun yaşamasına ve özgürlüğüne, tarafsızlığına saygı göstererek destek olmak vatandaşlık görevidir. Türk basınının bugün önünde bulunan bir diğer sorun da Türk Ceza Yasası ve Terörle Mücadele Yasası’nın ifade özgürlüğünü kısıtlayan düzenlemeler içermesidir. Gazeteciler bu çerçevede yazıları, haberleri ve kitapları nedeniyle yargılanmamalıdır" ifadelerini kullandı.
Basın kuruluşlarının ve basın sektöründe çalışanların sorunları çözülmeden bir basın bayramından söz etmenin mümkün olamayacağına dikkat çeken Özdemir, "24 Temmuz’u Basın Bayramı olarak değil dayanışma günü olarak kutluyoruz. Halkın gerçekleri öğrenme ve bilgi edinme hakkının aracı olan basın özgürlüğünün önündeki engeller kalkmadıkça 24 Temmuzlar bizler için bayram olmayacaktır. Beklentimiz, terörün çirkin yüzünü gösterdiği bu hassas günlerde hükümet kurma çalışmalarının daha fazla uzatılmadan tamamlanması ve başta basın özgürlüğü olmak üzere ülke sorunlarının çözümü için güçlü bir hükümetin işbaşı yapmasıdır" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Basın Özgürlüğü Herkese Lazım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Basın Özgürlüğü Herkese Lazım haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:55
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:51
  • Akşam
   18:16
  • Yatsı
   19:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı