Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Basın niye kendini denetlemeli?

  Hürriyet Haber
  19.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.09.1998 - 00:01

  Türkiye'deki Basın Konseyi'nin bir benzeri olan İngiltere'deki Basın Şikayet Komisyonu'nun Başkanı Lord Wakeham, İspanyol El Pais Gazetesi için bir yazı yazdı. Lord Wakeham'a göre medyanın kendi kendini denetlemesi hem ahlaki, hem gerçekçi bir çözüm. Bunun üç nedeni var...

  Basın Şikayet Komisyonu (İngilizce PCC) 1991'de tüm gazete ve dergilerin onayladığı yeni bir Basın Meslek Ahlakı Kodu'nu uygulamak için kuruldu. Bu kod, bilginin doğruluğu, mahremiyet, çocuklar ve ayrımcılık gibi alanları kapsıyor. Öğrenciler, hastalar, cinsel saldırı kurbanları ve mahkumların suçsuz yakınları gibi hassas durumdaki insanları korumayı amaçlıyor.

  Komisyon, halkın Meslek Ahlakı Kodu'nu çiğneyen yayınlar hakkındaki şikayetlerini çözmekle görevli. Her 10 şikayetten dokuzunda yaptığımız aracılık sayesinde işi tatlıya bağlıyoruz. Şikayeti onayladığımız zaman, söz konusu gazete kararımızı kısaltmadan ve hemen yayınlamak zorunda.

  Otokontrol son dokuz yılda son derece başarılı oldu. Niçin? Üç cevabı olduğunu düşünüyorum.

  Birincisi: Komisyonumuz, yayın yöneticileri tarafından, yayın yöneticileri için yazılmış bir kodu uyguluyor. Bütün yöneticilerin bunda imzası var.

  İkincisi: PCC çatışmaları çözebilen, resmi olmayan kurallar koyabilen gönüllü bir kuruluş. Şikayetleri ortalama 40 işgünü içinde sonuca bağlıyoruz; komisyonumuzu basın sektörü finanse ettiği için de şikayet eden kişiye yük olmuyoruz. Halbuki yasal prosedür daha uzun ve daha pahalı.

  Üçüncüsü: PCC basın sektörü tarafından finanse ediliyor ama, gazetelerle hiç ilişkisi olmayan kişilerin çoğunlukta olduğu bir komisyon. Bu, şikayette bulunan kişilerin PCC'ye güvenmesi için çok önemli bir koşul. Bizim basının kuklaları olduğumuzu düşünseler, güvenemezlerdi.

  Basın özgür olmalıdır; yasal denetime tabi tutulursa özgür olamaz, ama yine de kendi kuralları olmalıdır. Otokontrol sayesinde iki amaca aynı anda ulaşırız: Özgür bir basın ve sorumlu bir basın.

  Gelecekte Internet'in ve global iletişim devriminin etkisiyle kişisel bilginin mahremiyetini korumak gittikçe zorlaşacaktır. Güncel bir konuma gelen kişilerle ilgili haberler bütün dünyayı birkaç dakika içinde dolaşacaktır. Yasalar bu koşullarda hiçbir işe yaramayacak, hiçbir mahkeme bunu engelleyemeyecektir. Verebileceğimiz tek cevap, otokontrol ve basının kendi kendine uygulayacağı otosansürdür.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı