Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Basın Konseyi'nden Koru'ya uyarı

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Star televizyonu Haber Yayın Genel Yönetmeni Uğur Dündar'ın başvurusu üzerine, Yeni Şafak gazetesi yazarı Fehmi Koru'nun ''uyarılmasına'', gazete hakkındaki şikayetin ise ''yersizliğine'' karar verdi.

  Basın Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, 16 Ekim 2000 tarihli Yeni Şafak gazetesinde, ''Kulis, Taha Kıvanç'' başlıklı yazıda Fehmi Koru'nun, çok ünlü bir gazetecinin, aleyhine yayın yapmaya karar verdiği bir işadamından şantaj karşılığı rüşvet aldığı anlatılarak, ''Çok çok ünlü bir gazeteci'', ''Ya da sınırsız yetkili bir yayın yönetmeni... veya bir programıyla ocak söndürebilecek bir televizyon programcısı'' ifadelerinin kullanıldığı kaydedildi. Koru'nun yazısının yanında ise Dündar'la ilgili ''Olur mu böyle Uğur'' başlıklı, Uğur Dündar'ın fotoğrafının yer aldığı bir haberin bulunduğu belirtildi.

  Açıklamada, Uğur Dündar'ın, adı açıkça belirtilmese bile ''İma nettir ve fotoğrafım çizilmiştir. Bununla da yetinilmemiş, bu köşenin hemen yan tarafına hazırladığımız bir haberle ilgili olarak tamamen düzmece bir editoryal montaj yapılmıştır'' diyerek, kendisinin hedef alındığı ''asılsız isnat ve iftiralarda'' bulunulduğu ve gönderdiği açıklamaların da yayınlanmadığı gerekçesiyle Fehmi Koru ve Yeni Şafak gazetesi hakkında şikayette bulunduğu kaydedildi.

  'Maksat yok'

  Fehmi Koru, konuya ilişkin açıklamasında, yazısında Dündar'ın ''ne adını, ne de onu çağrıştıracak ayrıntılar bulunmadığını, aynı konudaki yazının Yalçın Pekşen tarafından da ortaya atıldığını, kendisinin bu yazıdan hareketle bunları yazdığını''belirttiği kaydedildi.

  Yeni Şafak gazetesi adına yapılan açıklamada ise ''iki haberin yan yana konulmasında herhangi bir maksat bulunmadığı ve Dündar'ın gönderdiği açıklamaları da yayınlamaya hazır olduklarının'' ifade edildiği belirtildi.

  Eleştiri sınırının ötesi

  Basın Konseyi Yüksek Kurulu kararında, şöyle denildi: ''Basın Konseyi Yüksek Kurulu, söz konusu yazıdaki iddiaların Uğur Dündar'ı ima ederek yapıldığı kanaatine varmış ve böyle bir iddianın ima olarak bile yapılmasının, hedef alınan kişi hakkında kamuoyunda soru işaretleri oluşmasına yol açacağı, bir gazetecinin en büyük sermayesinin inanırlık ve güvenirlik olduğuna göre, buna yönelik davranışların hoş görülmesinin beklenemeyeceği sonucuna varmıştır.

  Yeni Şafak gazetesi sorumlularının, yorumla haberin yan yana gelmesinde bir kasıt olmadığını ve Dündar'ın göndereceği her açıklamayı yayınlamaya hazır olduklarını bildirmesi ise gazetecilik açısından ilkeli bir davranış olarak görülmüştür.

  Basın Konseyi Yüksek Kurulu, bu gerekçelerle Fehmi Koru'nun, Basın Meslek İlkeleri'nin ''Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez'' içerikli 4. maddesini ihlal ettiği kanısına vararak ''uyarılmasına'', Yeni Şafak gazetesi hakkında ise ''şikayetinyersizliğine'' oy çokluğu ile karar vermiştir.''
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı