Gündem Haberleri

  Basın Konseyi kapısını herkese açtı

  Hürriyet Haber
  01.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Basın Konseyi'nin dün gerçekleştirilen 11'inci Olağan Üyeler Kurulu toplantısında, sözleşmede yapılan değişiklikle, artık herkese Konsey'e başvurma hakkı tanındı. Daha önce, sadece hakkında yayın yapılan kişi ya da kuruluş başvuruda bulunabiliyordu. Konsey, üye olmayan medya kuruluşlarıyla ilgili usulüne uygun şikayetleri de değerlendirecek.

  Dünkü toplantıda, Basın Konseyi Yüksek Kurulu'na yerel basından 2 yeni üyenin seçilmesi kabul edildi. Seçimlerde Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Suavi Kaptan ile Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Sadun Çetin, Yüksek Kurul üyeliklerine getirildiler. Hasan Yılmaer de, Basın Konseyi Dayanışma ve Geliştirme Vakfı Başkanı olarak, Yüksek Kurul üyesi oldu.

  TSYD'de düzenlenen toplantının açış konuşmasını yapan Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, geçen yıl merkezi ABD'de bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi ile ortak bir çalışma yürüttüklerini ve Türkiye'de cezaevinde bulunan gazetecileri belirlediklerini söyledi. Cezaevindeki 84 gazetecinin dosyası üzerinde yürütülen çalışma sonucunda, Gazetecileri Koruma Komitesi ile görüş ayrılıkları belirdiğini anlatan Ekşi, Batı'nın kendi açısından geçerli kriterleri, Türkiye açısından geçersiz sayamayacağını vurguladı.

  Dünya Basın Konseyleri Birliği'ne uluslararası şikayetleri değerlendirecek bir organ oluşturma önerisi götürdüklerini belirten Ekşi, önümüzdeki eylül ayında Dünya Basın Konseyleri Birliği'nin İstanbul'da yapılacak genel kurulunda bu önerinin hayata geçirileceğini söyledi. Ekşi, ‘‘Türkiye, dünyada en çok gazeteci hapseden ülke olma utancını taşımamalı’’ dedi.

  Toplantıya katılan Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk de düşünce ve anlatım özgürlüğünü sınırlayan TCK'daki 17, 159 ve 312'nci maddeler ile Terörle Mücadele Yasası'nın 8'inci maddesinin, en kısa sürede değiştirileceğini söyledi. Bakan Türk, hükümetin basında özdenetimden yana olduğunu söyledi. 1998'in hukuk yılı olacağını, bu amaçla çağdaş bir ceza kanunu hazırlamak için çalışmalara başlandığını belirten Türk, tasarıyla, idam cezasının kaldırılacağını anlattı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı