Gündem Haberleri

  Basın Konseyi Dündar'ı uyardı

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Fehmi Koru'nun başvurusu üzerine Uğur Dündar'ın 'uyarılmasına' karar verdi.

  Konsey'den yapılan yazılı açıklamada, Yüksek Kurul'un, 17 ve 18 Ekim tarihlerinde Star Gazetesi'nde yayınlanan Uğur Dündar'ın 'Şerefsizler' ve 'Fehmi'nin mumu çabuk söndü' başlıklı yazılarıyla ilgili olarak Yeni Şafak Gazetesi yazarı Fehmi Koru'nun başvurusunu değerlendirdiği belirtildi.

  Basın Konseyi'nin açıklamasında şöyle denildi:

  "Fehmi Koru, Uğur Dündar'ın kendisi hakkındaki şikayetine gönderdiği cevapta, Dündar'ın iddialarını reddederek, '... Uğur Dündar'ın benim hakkımda ortaya sarf ettiği başlıklarından saygısızlık akan, içinde 'şerefsiz oğlu şerefsiz' veya 'hoşt...' türü ifadeler geçen yazılarını meslek etiği açısından kınayabilirsiniz'' ifadelerini kullanmıştır. Basın Konseyi Genel Sekreterliği bu ifadelerden hareketle, bunu bir başvuru kabul ederek işleme koymuştur.

  Şikayet konusu yazılarda "Taha sahte kod adlı Fehmi'ye gelince...Onun kulaklarını çınlatan diğer iddiaları da kanıtlamasını bekliyorum. Aksi takdirde kulaklarında hep şu sözler çınlayacaktır; Şerefsiz oğlu şerefsiz, Haydi bakalım müfteriler başka kapıya... Hoşt, hoşt..." ifadeleri kullanılmaktadır.

  Basın Konseyi Yüksek Kurulu, bu ifadelerin büyük ölçüde hedef gözetilerek itham edildiğini düşünen bir yazara ait bulunduğu, iddiaların kanıtlanmasını iddia sahiplerinden beklemesinin doğal bir tepki olduğu, fakat yazının içinde Fehmi Koru'nun ismi verilerek ve buifadeler kullanılarak Koru'nun hedef alındığı, gerekçe ne olursa olsunbu ifadelerin kullanılmasının mazur görülemeyeceği kanaatine varmıştır.

  Basın Konseyi Yüksek Kurulu, öncelikle gazeteciler arasındaki tartışma ve polemiklerde, üslup ve seviyenin muhafaza edilmesi hususunu vurgulayarak ve yukarıdaki gerekçelerle Basın Meslek İlkeleri'nin 'Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez' içerikli 4. maddesini ihlal ettiği kanısına vararak, Uğur Dündar'ın 'uyarılmasına' oy çokluğu ile karar vermiştir."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı