Basın demokrasi bekçisi

Zeynep BİLGEHAN
21.10.2015 - 09:29 | Son Güncelleme:

Almanya Kültür ve Medya Bakanı Monika Grütters, önceki gün temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

İstanbul’daki Friedrich Nauman Stiftung’da dün Türk ve Alman gazetecilerle bir araya gelen Grütters, İstanbul Üniversitesi’ndeki iletişim öğrencilerinin Türkiye’de bu koşullarda gazetecilik yapmak istememelerinin kendisini şaşırttığını anlattı.

ÖĞRENCİ GAZETECİLİĞİ İSTEMİYOR

Çeşitli sivil toplum örgütleri, üniversite ve medya kuruluşlarıyla görüşmek üzere önceki gün Türkiye’ye gelen Almanya Kültür ve Medya Bakanı Monika Grütters söze ziyaretlerinin, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ziyaretine denk gelmesinin planlı olmadığını belirterek başladı.
Ancak bunun heyet görüşmelerini daha heyecanlı hale getirdiğini söyleyen Grütters, Türk-Alman ilişkilerinin gelişimine katkı sağlamak için sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkilerin sistematik olarak geliştirilmesi gerektiğini anlattı:
“Türkiye ve Almanya arasındaki yakın siyasi ilişkilerin yanı sıra toplumdaki farklı katmanlarda görüşlerin yakınlığı var. Bizim inanışımıza göre sanatçılar ve entelektüeller arasında görüş alışverişi sistematik yapılmalı.”
Gazetecilerden Türkiye’deki medyanın durumuyla ilgili bilgi alan Grütters toplantıdan önce İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni ziyaret ettiğini ve öğrencilerin anlattıklarının kendisini şaşırttığını da vurguladı: “Hiçbiri bu koşullarda Türkiye’de gazetecilik yapmak istemiyordu. Bu bana ilginç geldi. Almanya’nın geçen yüzyıldaki tarihini de göz önünde bulundurursak medyanın özgürce çalışabilmesi demokrasinin en önemli ön koşulu. Basın için demokrasinin bekçisi diyebiliriz.”

Etiketler:

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı