Gündem Haberleri

  Basın, ancak demokrasi içinde hürdür

  Hürriyet Haber
  20.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyada basın özgürlüğünü ve sorumlu gazetecilik anlayışını yerleştirmeyi amaçlayan Dünya Basın Konseyleri Birliği'nin 7'nci uluslararası kongresi ve 4'üncü genel kurulu, dün Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de katıldığı törenle başladı. Demirel, kongrede, basının ancak demokrasi içinde hür olabileceğini belirterek, ‘‘Basın hürriyetine sahip çıkmak demokrasiye sahip çıkmak demektir’’ dedi. Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPC)'nin kongresi dün sabah Ceylan Intercontinental Oteli'nde başladı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Demirel, medyanın evrensel toplumun oluşmasına katkıda bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

  ‘‘Medya, başka hiçbir kurumla karşılaştırılamayacak şekilde toplumun tümü adına hareket etme ve söz söyleme meşruiyetine sahiptir. Bu nedenle de belirli sorumluluklar üstlenmek durumundadır. Hiçbirşeyden korkmadan, kimseyi kayırmadan, hiçbir çıkar grubuyla birlikte hareket etmeden gerçekleri ortaya koymalıdır. Bu kutsal yurttaşlık yükümlülüklerini yerine getirirken dürüst ve güvenilir olmak, onurunu herşeyin üstünde tutmak zorundadır.’’

  SINIR NEREDE...

  Demirel, basın özgürlüğünün sınırlarının olup olmadığı sorusunu ortaya atan siyasetçilere en güzel cevabı Atatürk'ün 'Basın özgürlüğünden doğabilecek sakıncaları ortadan kaldırmanın en etkili yolu, bizatihi basın özgürlüğüdür' sözüyle verdiğini belirtti. Demirel, basın özgürlüğünün hukukun üstünlüğünün sağlanmasıyla teminat altına alınabileceğini söyledi.

  Demirel, basın ahlakının parametlerini medya çalışanlarının belirlemesi gerektiğini bunu yaparken de anayasal demokrasi çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

  Ekşi: Etik standart şart

  Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, kongrenin Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 75'inci yılının kutlandığı günlerde yapılmasından mutluluk duyduğunu ifade ederek, ‘‘Türk Ulusu, bu 75 yıl içinde, genellikle kendisiyle aynı kategoride sayılan hiçbir ulusun gerçekleştiremediklerini gerçekleştirdi. Yaşama bakışını, zihniyetini tam 180 derece değiştirdi. Hem özel hayatta, hem kamu yaşamında öncelikle din kurallarının uygulandığı bir toplumdan, tam anlamıyla laik bir toplum yarattı’’ dedi. Ekşi, kongreye 31 ülkeden 43 konuşmacının katıldığını belirtti. Gazeteciliğin büyük riskler taşıyan bir meslek olduğunu belirten Ekşi, ‘‘Bir yandan görevlerimizi yerine getirmek için kavga verirken, öte yandan basın özgürlüğünü savunmak durumundayız. Bitmeyen ve iletişim kavramı yaşadıkça sürecek olan bu kavgada zaman zaman şehitler veriyoruz. Dünyanın hemen her yerinde kimi suç örgütlerinin hedefi oluyor, kimi dikta yönetimleri tarafından yok ediliyor, kimi faili meçhul cinayetlere kurban gidiyor’’ diye konuştu. Ekşi kongreye katılanları şehit olan gazeteciler anısına saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşunun ardından konuşmaya devam eden Ekşi,‘‘Özgürlük ortamının uzun süre yaşatılması için, sorumlu gazeteciliğin, yani gazetecilikte etik standartlar belirleyip uygulamanın temel koşul olduğuna inanıyoruz. Özgürlüğümüzün savunucusuyuz. Ama aynı kararlılıkla söyleyelim ki kendi etik standartlarımızı belirleme ve bunları uygulama konusunda başta hükümetler olmak üzere hiçbir dış otoritenin işimize karışmasına izin vermeyiz’’ dedi.

  Pazartesi akşamı sona erecek genel kurulda TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Başbakan Mesut Yılmaz konuklara birer yemek verecek. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Ecevit, FP Genel Başkanı Recai Kutan ve Demokratik Rusya Partisi Ortak Başkanı Galina Staravoytova konuşma yapacaklar.

  ABD'de Türk imajı

  Uluslararası kongrenin öğle yemeğinde, Osmanlı tarihi uzmanı Amerikalı Prof. Justin McCarty, ABD'deki 'yanlış Türk imajını' anlattı. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sedat Ergin'in yönettiği toplantıda Prof. McCarty, 18 ve 19'uncu Yüzyıllarda Türklerin uydurma haberlerle barbar olarak tanıtıldıklarını söyledi. Prof. McCar-ty, kötü imajın bir gün ortadan kalkacağına inandığını belirtti. Öğleden sonraki oturumda ise özel yaşam ve ifade özgürlüğü konusu ele alındı. Prof. Dr. Chris Grönholm'un yönettiği oturumda Prof. Dr. Sait Güran konuşma yaptı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı