Gündem Haberleri

  ‘Başımın üstünde Demokles kılıcı yok’

  Hürriyet Haber
  12.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tartışmalara konu olan Kars’taki “İnsanlık Anıtı”nın heykeltıraşı Mehmet Aksoy’un açıklamalarıyla ilgili olarak, “Benim başımın üstünde Demokles’in kılıcı yok” dedi.

  Günay, şair ve ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Kadıköy Kalamış’ta bulunan evini ziyaret etti. Günay, Eyüboğlu’nun torunu Rahmi Eyüboğlu ile birlikte evi gezdi. Günay, ziyaretin ardından bir basın mensubunun “Heykel tartışması ne yazık ki sona ermedi. Dün heykeltıraşın bir açıklaması oldu. ‘Sayın Bakanın başının üzerinde Demokles’in kılıcı var, o yüzden konuşamıyor’ dedi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sorması üzerine şunları kaydetti:

  ‘Kurallar belirler’

  “Benim başımın üstünde Demokles’in kılıcı yok. Ben bu konularda ilk gün ne söylediysem, aynı şeyi söylüyorum. Biz elbette bir eseri beğeniriz, beğenmeyiz, hoşlanırız hoşlanmayız ama bunun tarafları var. Onlar da Kültür ve Tabiatları Koruma Kurulu’dur. Kurulun verdiği direktifler doğrultusunda belediyelerin yapacağı uygulama projeleridir ve sanatçının telif haklarıdır. Bu çerçevede konu çözülecek. Biz siyaseten görüşlerimizi söyleriz ama bunlar telif hukuku çerçevesinde ve kültür varlıklarını koruma hukuku çerçevesinde sonuç alır. Sonucu biz belirlemeyiz. Sonucu o kurallar belirler. İlk gün de bunu söylemiştim.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı