Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başım giyotinde

  Hürriyet Haber
  21.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüce Divan kapısının aralanması DYP lideri Tansu Çiller'i tedirgin etti. Kendisini yok etmek için geniş bir cephe oluşturulduğunu öne süren Çiller, partililere, ‘‘Benim kafam giyotinin altında. Ama sizden dik durmanızı istiyorum. Yanlışım olsaydı böyle bir kavgayı göze alamazdım’’ dedi.

  Malvarlığı Soruşturma Önergesi'nin TBMM'de kabul edilmesi ve kendisine Yüce Divan kapısının aralanması, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'de tedirginlik yarattı. Kendisini yok etmek için çok geniş bir cephe kurulduğunu savunan Çiller, geçen haftaki Başkanlık Divanı toplantısında da bu kaygısını gizlemedi. Çiller, Genel Başkan Yardımcılarına, ‘‘Benim sizden bir tek isteğim var. Benim kafam giyotinin altında. Ama sizden dik durmanızı istiyorum. Yanlış bir durumda olsaydım, bu kadar geniş bir cepheye karşı halk adına asla böyle bir kavgayı göze alamazdım’’ dedi.

  HODRİ MEYDAN

  Yüce Divan'dan aklanarak çıkacağından emin olduğunu ve bunun için herkese ‘‘hodri meydan’’ dediğini söyleyen Çiller, bir parti yöneticisine de malvarlığının kendisini yok etmek için ‘‘bahane’’ olduğunu belirtti. Malvarlığında ciddi bir artış olmadığını ve siyasete de bu malvarlığı ile girdiğini öne süren Çiller, şöyle devam etti: ‘‘Hep söylüyorum. Mesele benim malvarlığım değil. Asıl mesele bazı çıkar odaklarıyla aynı minvalde hareket etmemem. Bu iktidara ‘hayır' demem. Bu iktidarda olsaydık, benimle ilgili iddialar 24 saatte biterdi. Malvarlığımı Türkiye'ye getirmem, onları satmam bile yeterli olmaz. Beni bitirmeye çalışıyorlar. Ama ya ben bu işin üstesinden gelirim, ya da yok olurum. Herşeyi göze aldım.’’ Mahkeme ve soruşturmaların kendisini rahatsız etmediğini öne süren Çiller, ‘‘Mahkemelerden değil ama o süreçten ve o süreçte ailemin ve onurumun zedelenmesinden endişe ederim. Bakın göreceksiniz, benimle ilgili bir şey bulamayacaklar’’ görüşünü savundu. Çiller, Yüce Divan kapısının aralanmasından sonra mücadele taktiklerini de belirlemeye başladı. Çiller, GİK’te ittifakla kabul edilen ‘‘TBMM çalışmalarını kısmi boykot’’ kararını bugün Temsilciler Meclisi'ne getiriyor. Karar bugün Temsilciler Meclisi'nde onaylandıktan sonra Meclis çalışmalarının büyük bölümü boykot edilecek.

  ANADOLU'YU GEZECEKLER

  Parti yöneticileri ve milletvekilleri Anadolu'yu gezerek, Çiller'i savunacaklar. Çiller de, mitingler ve 2'şer, 3'şer günlük il gezileriyle belde, ilçe ve illeri dolaşarak halka hitap edecek. Çiller, gezilerdeki konuşmalarında malvarlığı ile ilgili iddiaları ön plana çıkararak, halka karşı savunma yapacak.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı