Gündem Haberleri

  Başı açık namaza Diyanet’ten sansür

  ANKARA / ANKA
  24.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Din İşleri Yüksek Kurulu’un tek kadın üyesi Prof. Dr. Mualla Selçuk, 15 üyenin "hayır" dediği karara "Evet kadınlar başı açık namaz kılabilir" diyerek şerh koydu. Bu karar dergide şerhli olarak basıldı ve 47’nci sayfada yerini aldı. O sırada Başbakanlık Danışmanı Cüneyd Zapsu’nun eşinin başı açık namaz kılması üzerine 70 bin derginin bu sayfası tek tek yırtılıp piyasaya verildi.

  DİYANET İşleri Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde AKP MKYK üyesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Danışmanı Cüneyd Zapsu’nun eşinin görüntüleriyle de tartışma konusu olan "Başı açık namaz" konusunda alınan kararda çıkan bir anlaşmazlık nedeniyle kendi yayın organını sansürledi.

  Diyanet’in kendi yayın organınında ilgili karara ilişkin metnin yeraldığı sayfayı tek tek yırtarak sansürleme yoluna gitmesi olayı şöyle gelişti: Geçen haftalarda Üsküdar Subaşı Camii’nde kadınların erkeklerle aynı safı paylaşıp, başları açık olarak namaz kılmaları nedeniyle Din İşleri Yüksek Kurulu konuyla ilgili görüşlerini açıklamıştı.

  Kurul’un tek kadın üyesi Prof. Dr. Mualla Selçuk, 15 üyenin "Hayır" dediği karara "Evet kadınlar başı açık namaz kılabilir" diyerek, şerh koydu. Bu karar dergide şerhli olarak basıldı. Baskı sayısı olan 70 bin dergide "Kadınların başı açık namaz kılamayacaklarına" ilişkin karar 47 ve 48’inci sayfalarda yerini aldı.

  Ancak Başkanlık, son anda karar değişikliğine giderek sayfaları dergiden çıkartma yoluna gitti. Basımı tamamlanan derginin şerhli sayfasını dergilerin basıldığı matbaaya talimat vererek tek tek yırttırdı. Yırtılan 2 sayfanın yerine üzerinde cami silueti olan ve Diyanet’in başı açık namaz konusunda yaptığı basın açıklaması konuldu. Açıklama şöyle:

  "İbadetlerin yerine getirilmesinde, ayrıntıda da olsa, kadınlar için ayrı, erkekleri çin ayrı şekil ve kuralların önerilmiş olmasının, kadınların başlarını örterek ibadet etmeleri veya kadınların erkeklerle farklı saflarda ibadet etmeleri kuralının kadınların aleyhine hükümler olarak yorumlamak, dinin bireysel, toplumsal ve evrensel gayelerini bilmemekten kaynaklanan bir yanlışlıktır."

  İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜ KALDI

  Derginin sayfa başlıklarını gösteren ’İçindekiler’ bölümünde ise yırtılan sayfada yer alması gereken "Din İşleri Yüksek Kurulundan-Kadınlar başı açık namaz kılabilirler mi" başlığı silinemedi.

  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez, yırtılan sayfanın tamamen yanlış bir yazı nedeniyle gerçekleştiğini söylerken, söz konusu yazıyı hatırlamadığını belirtti. Basımın yapıldığı İmaj matbaadan bir yetkili, Diyanet’in elden ele dolaşması için ayrı basılmış bir basın açıklaması istediğini, ancak basım gerçekleştiği için bu sayfaların yırtılarak sunulduğunu kaydetti.

  47. sayfada basın açıklaması

  PROF. Dr. Mualla Selçuk’un şerh koyduğu görüşü, Diyanet’in dergisinde 47’inci sayfada yer aldı. O sırada Başbakanlık Danışmanı Cüneyd Zapsu’nun karısının başı açık namaz kılması haberi medyada yayınlandı. Bunun üzerine Diyanet, önlem almaya karar verdi. Derginin 47 ve 48. sayfasını oluşturan tek yaprak 70 bin dergiden tek tek yırtıldı. Çıkarılan bu sayfanın yerine basın açıklaması konuldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı