Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başı açık gazeteciye taşlama Meclis'te

  A.A. - DHA - ANKA
  13.02.2006 - 16:18 | Son Güncelleme: 13.02.2006 - 16:32

  Konya’da Hz. Muhammed karikatürlerini protesto eylemi sırasında gazeteci Aliye Çetinkaya’nın başı açık olduğu için taşlanmasıyla ilgili soru önergesi verdi.

  CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, Konya’da saldırıya uğrayan gazeteci Aliye Çetinkaya için İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi. "Konya’da Hz. Muhammed karikatürlerini protesto eylemi sırasında gazeteci Aliye Çetinkaya’nın başı açık olduğu için taşlandığı, saldırıya uğradığı doğru mudur?" diye soran Gazalcı, doğru olması durumunda saldırganlar hakkında ne gibi hukuksal ve yönetsel işlem yapıldığını öğrenmek istedi.

  Saldırının laik cumhuriyete, hukuk devleti ve insan haklarına da bir saldırı niteliği taşıyıp taşımadığını da soran Gazalcı önergesinde "Olayda, yaşanan türban tartışmalarının, laiklik ve öğretim birliğinden verilen ödünlerin bir etkisi var mıdır?" dedi.

  Mustafa Gazalcı, karikatür krizini gerekçe göstererek yurdun çeşitli yerlerinde yaşanan gösterilerin izinli olup olmadığı konusunda da bilgi almak istedi, izinli değilse ne gibi resmi işlem yapıldığını sordu.

  Gazetecilerin güç koşullarda sağlıklı bir kamuoyu oluşması için çalıştıklarını belirten Mustafa Gazalcı, Aksu’ya özellikle de bayan gazetecilerin rahat görev yapması için bakanlık olarak ne gibi önlemler aldıkları sorusunu da yöneltti.

  TAŞ ATANLAR TUTUKSUZ YARGILANACAK

  Konya'da, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlere tepki olarak düzenlenen “Resul'e Sadakat Yürüyüşü” öncesinde çıkan olaylarla ilgili gözaltına alınan 2 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Cumartesi günü yaşanan olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan H.Y ve Y.K, poliste alınan ifadelerinin ardından geniş güvenlik önlemleri altında Konya Adliyesi'ne getirildi. Sorgularının ardından nöbetçi mahkemeye sevk edilen 2 zanlı, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Haklarında adli kontrol kararı çıkarılan H.Y ve Y.K, her gün polis merkezine giderek imza verecek.

  Saldırıya uğrayan Sabah Gazetesi Muhabiri Aliye Çetinkaya ise ifade vermek için geldiği adliye önünde yaptığı açıklamada, yaşanan olayların tüm Konya'ya mal edilmemesi gerektiğini belirterek, söz konusu kişilerin kendisinden özür dilemesini istedi. Cumartesi günü düzenlenen yürüyüş öncesinde yaşanan gerginlikte Aliye Çetinkaya'ya ayakkabı fırlatılmış ve sözlü saldırıda bulunulmuştu.

  HEDA-DER'DEN KADIN GAZETECİ İÇİN SUÇ DUYURUSU

  Konya'da Hz. Muhammed’i terörist gibi gösteren karikatürleri kınamak için düzenlenen yürüyüşte Sabah Gazetesi muhabiri Aliye Çetinkaya’ya yapılan saldırı nedeniyle basın açıklaması yapan Halk Eğitim ve Dayanışma Derneği (Heda-Der) Başkanı Adem Yıldız, muhabirin Kuran okunurken saygısız davrandığı gerekçesiyle halkın tepki gösterdiğini söyledi.

  Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yapan dernek Başkanı Yıldız, gazeteci Aliye Çetinkaya'nın otobüsün üzerinde ayaklarını sarkıtıp, sakız çiğneyerek oturduğunu, Kuran-ı Kerim okunurken muhabirin bu şekilde oturmasına gruptaki bazı kişilerin tepki gösterdiğini belirtti. Çetinkaya hakkında 2 bin 911 sayılı yasanın 30'uncu maddesi gereğince “Yapılmakta olan toplantı veya yürüyüşte huzur ve sükunu bozmak maksadıyla tehdit veya hakaret veya saldırı veya mukavemette bulunmak’ suçundan savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten Yıldız, şöyle devam etti:

  “Kuran-ı Kerim okunması bittikten sonra mitingi izlemeye gelenlerden bazı vatandaşlar Aliye Çetinkaya’nın Kuran okunurken saygısız davrandığı gerekçesiyle tepki gösterdiler. Miting sırasında görevli arkadaşımız topluluğu sakinleştirmeye çalıştı. Bu arada Aliye Çetinkaya’ya da gerginliğe sebep olunmamasını, ayaklarını toplayıp mitingi izlemeye devam etmesini rica ettiler. Ancak, Çetinkaya ısrarla görevini yaptığını söyledi. Bu arada mitinge katılanlardan kim olduğunu tespit edemediğimiz bir şahıs Aliye’ye ayakkabını fırlatmış. Ayakkabı dernek görevlilerinden Fevzi Yaylacık'a isabet etti. Muhabire atılan veya isabet eden başka bir şey olmadı. Ayrıca Aliye Çetinkaya, kendi isteği ile otobüsün üzerinden inerek, olay yerinden uzaklaştı.”

  ‘BAŞI AÇIK BAYAN MUHABİRLER DE VARDI’

  Muhabir Çetinkaya’nın başı açık olduğu için tepki gösterilmediğine dikkat çeken Yıldız, olayın muhabirin başı açık olması ile hiçbir ilgisi olmadığını savunurken, “Mitinge katılanlar arasında başka bayan muhabirler de vardı. Başı açık başka gazetecilere en ufak bir tavır olmamış, olumsuz bir söz söylenmemiştir. Bizim tepkimiz; olayın başı açık veya başörtüsü olayına çekilmesidir. Saptırılmış bir olay üzerine bina edilmeye çalışılan gerginliğe taraf olmayacak, yanlışlara prim vermeyeceğiz. Mitingin amacı peygambere yönelik saldırıyı kınamaktı. Bu amacı gerçekleştirdiğimize inanıyoruz” dedi.

  Muhabir Aliye Çetinkaya'nın olayı farklı yönlere çekmeye çalıştığını iddia eden Yıldız, kendisi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

  İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker de Kuran okunurken kişilerin kendisine çeki- düzen verdiğini, başka bir şey ile ilgilenmediğini söylerken, “Kuran okunmakla başı açık olması ilgisi yok. Normalde başörtülü olması gerekiyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı