Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başı açık diye gazeteciye taş

  İsmail AKKAYA, DHA
  12.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.02.2006 - 13:47

  Hz. Muhammed’e hakaret karikatürlerini protesto eden grubu izleyen Sabah Gazetesi Muhabiri Aliye Çetinkaya, "başı açık-tahrik edici" gerekçesiyle taşlı saldırıya uğradı. Başına ve omzuna taşlar isabet eden Çetinkaya, erkek meslektaşları tarafından olay yerinden kaçırıldı.

  KONYA’da Halk Eğitim, Dayanışma ve Araştırma Derneği (Heda-Der) tarafından düzenlenen ’Resul’e sadakat’ yürüyüşü sırasında bir kadın gazeteci başı açık olduğu gerekçesiyle ’tahrik edici’ bulunup taşlı saldırıya uğradı.

  Yürüyüşü takip eden Sabah Gazetesi Muhabiri Aliye Çetinkaya’ya bir grup sataştı. Grup, Çetinkaya’nın başı açık olduğu için topluluğu tahrik ettiğini savunarak otobüsten inmesini istedi. Bu sırada bir görevli mikrofondan kuran okumaya başladı. Yaklaşık 30 kişilik grup, otobüsün kenarından ayaklarını sarkıtarak oturan ve not tutmaya çalışan Çetinkaya’ya Kuran-ı Kerim okunurken ’Başı açık ve uygunsuz oturduğu’ gerekçesiyle ’kahpe’, ’in aşağıya’, ’kafir’ diye bağırdı. Daha sonra ayakkabı ve taş fırlatıldı. Omzuna ve başına taş ve ayakkabı isabet eden Çetinkaya, erkek /images/100/0x0/55ea2a73f018fbb8f86f3799meslektaşları tarafından çekilerek kurtarıldı. Sakallı, takkeli grup bağırarak otobüse ulaşmak ve muhabire saldırmak istedi. Öfkeli grubu, yürüyüşü düzenleyen dernek görevlileri ve polis güçlükle durdurdu.

  Meslektaşları tarafından olay yerinden kaçırılan Çetinkaya, karakola giderek kendisine saldıran gruptan şikayetçi oldu.

  Çetinkaya polis minibüsü ile geldiği Konya Numune Hastanesi’nde, "Biz gazeteci olarak orada görevimizi yapıyorduk. Ama aşağıdaki insanlar benim saçım açık olduğu için nedense tahrik olmuşlar. Otobüsün üzerinde otururken beni kafir ilan ettiler. Ve benim tören alanından zorla çıkarılmama neden oldular, ayakkabı fırlattılar. Taş fırlattılar. Omuzuma isabet etti. Konyalı bir gazeteci olarak utanç duydum" dedi.

  Polis, ’Muhabirin görevini yapmasını engellemek, hakaret ve darp’ suçları ile Aliye Çetinkaya’ya saldıran gruptaki kişileri yakalamak için harekete geçti. Konya Gazeteciler Cemiyeti olayla ilgili olarak kınama yayınladı./images/100/0x0/55ea2a74f018fbb8f86f379b

  Otobüsten indirdiler

  Gazeteci Çetinkaya’yı hedef göstererek saldıran grup, yürüyüşü düzenleyen dernek görevlileri ve polisler tarafından güçlükle durduruldu. Bu sırada otobüsün üzerinde bulunan Çetinkaya, görevliler tarafından indirildi. Çetinkaya, erkek meslektaşları tarafından bölgeden kaçırılırcasına adliye tarafına götürüldü. Çetinkaya daha sonra karakola giderek kendisine saldıran gruptan şikayetçi oldu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı