Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başhekim'den mantar uyarısı

  DHA
  30 Ekim 2008 - 17:58Son Güncelleme : 30 Ekim 2008 - 17:58

  ABANT İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Mehmet Soy, son 15 gün içersinde 10 kişinin mantardan zehirlenerek hastanelerinde tedavi gördüğünü belirterek, vatandaşları bilmedikleri mantarları yememeleri konusunda uyardı.

  İzzet Baysal Tıp Fakültesi’nde, Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr. Tanzer Korkmaz ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Prof.Dr. Mehmet Soy, ormanlık alanlardan toplanan mantarların açık ve denetimden uzak bir şekilde satışa sunulduğunu belirterek, son 15 gün içersinde mantardan zehirlenen 10 kişinin hastanelerinde tedavi gördüğünü, Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nden hastanelerine gelerek İstanbul’a sevk edilen 2 kişiden birinin hayatını kaybettiğini, diğerinin ise hayati tehlikesinin sürdüğünü açıkladı.

  Özellikle Bolu’da yabani mantar tüketiminin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Soy, şöyle konuştu:
  “Sonbahar ayları mantarların doğada çıkma zamanıdır. Halkımız, besin değeri yüksek bu mantarları doğadan kendi tecrübesine dayanarak toplayarak tüketme yoluna gitmektedir. Ancak zehirli mantarları diğerlerinden ayırmak her zaman mümkün olmamaktadır ve ölüme kadar gidebilen sonuçlar doğurmaktadır. Karadeniz Ereğli’den hastanemize getirilen, daha sonra İstanbul’a sevk ettiğimiz ve karı koca olduğunu öğrendiğimiz hastalardan biri maalesef hayatını kaybetmiştir. Diğerinin ise hayati tehlikesi sürmektedir. Bu sebeple halkımızın kesinlikle bilmediği mantarları yememesi gerekmektedir. Vatandaşlarımız mutlaka markalı ve paketlenmiş mantarları tüketmeli.”

  Yrd.Doç.Dr. Tanzer Korkmaz ise mantar zehirlenmelerinin belirtilerinin neler olduğunu ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı