"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Başhekim-müteahhitin arkasında kimler var

BEYKOZ Belediyesi’nin, 2.5 dönümlük Çubuklu’da kat karşılığı yaptırmakta olduğu 13 katlı hastane (aslında işmerkezi) ihalesi ile ilgili tam bir skandala dönüşüyor.

Beykoz'da belediye arsasına özel hastane inşaatı skandalı büyüyor 

İhaleyi, 4 kat karşılığında, yasadışı olmasına rağmen Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Eyüp Gümüş alıyor. Çünkü Medikal Sağlık AŞ adlı bir şirket adına hastane kuracak Gümüş...

Eskiden Şişli Etfal’de üroloji uzmanı olan Dr. Gümüş, daha sonra AKP’lilerin torpili ile bu hastaneye başhekim olduğunu herkes biliyor. Bu tayinin de bir başka öyküsü var.

Bu konu, Gümüş’ün sadece bir kamu çalışanın ihaleye yasaklı olduğu için girmesinden daha da ötede... Büyükşehir’den bir partiliden dinliyoruz öyküsünü: "Olayı önce AKP’li Beykoz Belediyesi’nden başlayarak anlatmak gerekiyor. Beykoz Belediyesi bu işin içindedir ve binbir fesatlıkla ihale Eyüp Gümüş’e verilmiştir. Yayınlanması gereken ihale ilanları İstanbul’da değil Türkiye’nin ücra köşelerinde bulunan yerel gazetelerine verilmiştir. Bu kamu adına büyük bir haksızlıktır. Bu sebepten dolayı ihalede rekabet ortamı oluşmamıştır.

Kat karşılığı verilen ihalenin kat kiraları aylık 50.000 YTL gibi çok düşük bir bedeldir.

Bu hastanenin aylık kazancı 970.000 YTL olarak hesaplanmıştır. Bu resmen devleti soymaktır! İşin içinde sadece Dr. Eyüp Gümüş yoktur. İşin içinde 25 ortak var. Eyüp Gümüş %5 hisse sahibi ve diğer ortaklar ile beraber %50’lik ortaklık payını oluşturmaktadır. Diğer %50’lik ortaklık payı ise gizlidir! (AKP’li bazı ünlülerin adı geçiyor, bilen açıklasın bakalım.)

Kısacası bu çok ortaklı gruba ’yeşil sermaye’ denilebilir. Beykoz Belediyesi bu senaryoda başrollerdedir. (Büyük abileri Büyükşehir’dedir....) Belediye Başkan Yardımcısı Metin Tolon şantiye ile yakından ilgilenen isimdir. İnşaatın yaz sonu bitirilmesi ve kira ödemesinin hala başlamaması yüzünden belediye yönetimi kızgındır. Çünkü seçim dönemi gelirken kaynaktan mahrum kalmıştır. Ruhsat projesinin nasıl değiştirildiği de ayrı bir sorundur."

AKP’nin bilinen bu tür yüzünün arkasında daha yazacak çok şeyler olduğunu biliniz.

Artık çocuk parkına da otopark yapılıyorsa...

GAYRETTEPE’lilerden ’isyan’ bildirisi: Büyükşehir Belediyesi ve onun AKP’li Belediye Başkanı, AKP yandaşı şirketlerinin rant uğruna artık neleri göz önüne aldığını herkesin öğrenmesi gerekiyor. Gayrettepe’de bulunan tek çocuk parkı ve yeşil alanına göz diken Büyükşehir Belediyesi, üç dönüm gibi küçük alana otopark+işmerkezi yapmak için kolları sıvadı.

Topbaş, kendisine başvuranları "Bu konuda kesinlikle yolumuzdan dönmeyiz, durmak yok, yolmaya ve ranta devam" felsefesi ile geri çeviriyor. Peki Gayrettepe semtinde bir deprem halinde biz nerede toplanacağız? Bizim çocuklarımız ne olacak? Halbuki sevgili Başbakan değil miydi "En az üç çocuk doğurun" diye öneride bulunan!..

Eee nasıl bir politika bu? Nerede oynayacak Başbakan’ın bahsettiği bu çocuklar sayın Topbaş?

<ı>(Pazar günü İBB’nin bu kararını protesto edeceğiz?)

Biliyor musunuz

İSTANBUL Üniversitesi Rektörü Prof. Mesut Parlak’a DSP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı önerildiğini, Parlak’ın bu konuda henüz karar vermediğini... ARKİTERA Mimarlık Merkezi’nin iki yıllık çalışmalarının ürünü, Türkiye’de ilk kez mimarlık, inşaat ve gayrimenkul sektörlerini tek çatı altında birleştiren en kapsamlı etkinlik olma özelliğine sahip ’ArkiPARC 2008’, Harbiye Askeri Kültür Merkezi’nde dün törenle başladığını (arkitera.com)...

Elek mi yoksa sınır kapısı mı

İSTANBUL Emniyet Müdürü, yakalanan PKK bombacısı terörist kadın hakkında açıklamalar yaparken İstanbullulardan yardım istiyor ve "Semtinizdeki yabancıları bildirin" diyor. Kadın terörist Almanya’da yetiştirilmiş... Bizim MİT ne işe yarıyor, anlayamadım. Atatürk Havalimanı’ndan ülkeye girmiş. El Kaide kamplarına gidip eğitim gören Türk uyrukluları Almanya bildiriyor da ancak öyle Türkiye’de yakalanıyorlar. Türkiye’den Yunanistan’a kaçmaya çalışan yabancı uyruklulara veya halen İstanbul’da bulunan, izinsiz çalışan yabancılara bakınca anlaşılıyor ki, önce ’elek’ gibi olmuş sınır kapılarımızı kontrol altına alalım. Sonra polis karakollarımızı, muhtarlıkları yasal görevlerini tam yapmaya çağıralım.
Faruk YURDATAP

’Ganimetten pay almak sevaptır’

SIKMA başlı ve 4x4 cipe binen eşleriyle dikkat çeken, çoğu bürokrat, malum çevrenin yeni türedi zenginleri, artan mal varlıklarına gerekçe olarak, Kur’an’dan ayet gösterip, "...ganimetten pay almak sevaptır" diyorlarmış!

Minareyi çalanın kılıfına bakar mısınız?
Metin ALTAY

'Bize bişi olmaz abi’

ABD’nin TÜSİAD’ı The Conference Board’ın Başkan Yardımcısı ve Başekonomist Bart Van Ark, Türkiye’nin krizler konusundaki deneyimlerine dikkat çekerek, "ABD hükümeti, Türklerden kriz desteği alabilir" demiş.

Valla etkili ve yetkili büyüklerimiz ne gibi destekte bulunurlar bilemem ama ABD’lilere benden dost tavsiyesi; hem de tez elden.

"Maşallah", "İnşallah", "Allah kerim", "Hamdolsun", "Çok şükür", "Bize bişi olmaz abi", "Dün dündür, bugün bugündür", "Battı balık yan gider", "Bir lokma bir hırka", "Azıcık aşım, ağrısız başım", "Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste" gibi sözcüklerin ve deyimlerin İngilizce karşılıklarını öğrenip, bol bol "tevekkül" etsinler yeter.
Seyfullah ÇİÇEK-ÜSKÜDAR

Beşiktaş’ın göbeğine ’kondu’

BİR kente hayat veren ve onu diğerlerinden ayırıp öne çıkaran bazı değerler vardır. Tarihi ve doğal değerleri, meydanları ve simgesel yapıları ne kadar tahrip edersek edelim İstanbul tarihi ve doğal değerleri ile bir dünya kenti... Peki ya meydanları?

Tarih ve doğa zengini bir kentte neden dünyaca ünü olan bir meydanımız yok? Çünkü... Ya katlı kavşakla yok etmişiz ya da baraka tipi salaş yapı ve dükkanlarla doldurmuşuz. Beşiktaş Belediyesi, Beşiktaş Meydanı bu salaş yapılardan temizlenerek yeni bir düzenleme yaptı. Şimdi, Büyükşehir Belediyesi’nin gözü bu meydanda... Önce iftar için kurulan çadır uzun süre kaldırılmadı. Sonra çadır kalktı ama meydanın Çırağan yönüne yaya trafiğini de aksatan bir yapı konduruldu.

Yapılış gerekçesi ne olursa olsun bir Boğaziçi yerleşimi ve zengin bir tarihsel birikime sahip, içinde tarihi Sinan Paşa Camisini ve İskeleyi, Barbaros türbesini ve anıtını, asırlık çınarları barındıran bir meydana bu ’kondu’ hiç yakışmadı.

X