AMASYA HABERLERİ

Başhekim Hasıripi'nden "akılcı ilaç kullanımı" uyarısı

AA / Murat Bilen
26.02.2016 - 16:33Son Güncelleme :
AA / Murat Bilen

AMASYA (AA) -Merzifon Karamustafa Paşa Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmet Hasıripi, akılcı ilaç kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hasıripi, yaptığı açıklamada, Merzifon'da da akılcı ilaç kullanımı çalışmalarının uygulandığını belirtti. Akılcı ilaç kullanımının, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyette ve kolayca ulaşabilmeleri olarak tanımlandığını anlatan Hasıripi, "Vatandaşlarımızın yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı, halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır" dedi.

Akılcı ilaç kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında sağlık görevlilerinin önemli bir etken olduğuna dikkati çeken Hasıripi, hekim, eczacı, hemşire, diğer sağlık personeli, hasta ve yakını gibi kişilerin sorumluluk sahibi olduğunu kaydetti.

Bir endikasyon için uygun ilaç, etkililik, güvenlik, uygunluk ve maliyet kriterleri dikkate alınmışsa akılcı olarak nitelendirilebileceğini bildiren Hasıripi, şöyle konuştu:

"Bu antibiyotiklerin lüzumsuz kullanılmasını engelleyen doktorun yazdığı ilacın kullanılmasının sağlanması için düzenlenen durumlar, hastaların bu yanlış durumların ve uygulamaların farkına varması için oluşturulmuş bir uygulama şeklidir. Kullandığımız ilaçların doktor raporunda önerdiği şekilde kullanılması ve kendi isteğimize göre ilaç alımlarımız sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecek şekilde sürükleyebilmektedir. Kullanılan ilaçlar ne kadar bilinçli kullanırsa o kadar ülke ekonomisine faydalı olur. Vatandaşlarımız antibiyotik kullanımının hem farkındalar hem de bilincindeler. Şu anda eskisi gibi eczanelere gidip çanta çanta ilaç alıp evlerine bilinçsizce götürmüyorlar. İhtiyaçlarına göre doktorların yazdığı reçeteye göre alıyorlar. Doktorlarımız hastalarına gerekli gördükleri ilaçları reçete etmekteler."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Amasya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Amasya ilinden Başhekim Hasıripi'nden "akılcı ilaç kullanımı" uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 16 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başhekim Hasıripi'nden "akılcı ilaç kullanımı" uyarısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı