Başçı: TL güçlü kalsın, enflasyon tek haneye insin

Hürriyet Haber
27 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ocak 2012 - 22:32

Enflasyonla ilgili beklentileri değerlendiren Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, TL’nin güçlü kalmaya devam etmesi, hatta biraz daha güçlenmesi halinde çok daha erken, mayıstan önce enflasyonda tek haneye gelinebileceğini açıkladı.

Esneklik sağlıyor

Dünya Ekonomik Forumu için bulunduğu Davos’ta Bloomberg HT’ye konuşan Başçı, “Faiz koridoruna dikkat etmeli. Bu araç çok hızlı bir şekilde para politikasında aşağı veya yukarı yönde oynamalar, ayarlamalar yapabiliyor. TL likiditesinin miktarını ayarlayarak hızlı bir şekilde, değişen küresel şartlara ve ani değişikliklere anında cevap verme esnekliği sağlıyor. Diğer merkez bankalarında bu bulunmuyor. Bize has esneklik verdiği için son derece memnunuz ve o esnekliği kullanmaya devam edeceğiz. Davos’ta bize faiz koridoruyla ilgili sorular geliyor. Tanıştığımız merkez bankalarının başkanları, yaptıkları toplantılarda, ilginç işler yaptığımızı ve bizi ilgiyle izlediklerini anlatıyor” dedi.

Tedbirleri alıyoruz

Merkez Bankası’nın finansal istikrarla ilgili amaçlarına ulaştığını belirte Başçı, şu bilgileri verdi: “2011 yılında burada arzu ettiğimiz her şey gerçekleşti. TL üzerindeki değer kazanma eğilimini bertaraf etmek istedik. Çünkü cari açığın büyüyeceğini önceden öngörüyorduk. Onu başardık. Türkiye yüzde 4’lük büyümeyi çok rahatlıkla yapabilecek durumda. Enflasyonla ilgili tedbirleri ekim ayından bu yana alıyoruz.”

Gurria: Fazla gülüp dikkatleri çekmeyin

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ile Davos’taki resepsiyonda birlikte olduklarını belirten Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Bana, ‘Siz Türkler hep gülümsüyorsunuz. Çok fazla gülümsemeyin, dikkat çekiyor. Durumunuz fazla iyi, biraz fazla dikkat çekiyor. Biraz daha şöyle, karamsar bir yüz şekli takınsanız Davos’un ruhuna daha uygun olur’ diye espri yaptı” dedi.

Dolar 1.78 liraya indi İMKB 57 bine dayandı

ABD Merkez Bankası’nın (FED) sabit faiz ve parasal genişleme açıklaması piyasaları coşturdu. FED’in politika faizini 2014 sonuna kadar sabit tutacağı ve ek destek sağlamaya hazır olduğunu açıklamasının küresel piyasalarda yarattığı risk iştahına paralel içerde de büyük bir iyimserlik oluştu. Euro, 1.31 doların da üzerine çıktı ve 1.3160 dolar seviyesine kadar yükseldi. FED etkisiyle dolar, bankalararası piyasada 1.7868 liraya kadar gerileyerek iki ayın en düşüğünü gördü. Dolar, serbest piyasada 1.7890 liradan kapandı. Bono faizleri de tek haneye indi. Gösterge kağıdın bileşik faizi yüzde 9.67’ye kadar geriledi. İMKB ise yüzde 3.71 yükseldi. Endeks, gün içinde 57 bin 266 puana kadar yükseldi. Endeks, günü 56 bin 958 puandan tamamladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı