« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başcazgır Kayabaş jübileye hazırlanıyor

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yaklaşık yarım asırdır başcazgırlığını yürüten Şükrü Kayabaş, jübile yapmaya hazırlanıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bu yıl 49. kez Sarayiçi Er Meydanı'nda hem güreşçileri, hem seyircileri salavatlarıyla ve manileriyle coşturacak Kayabaş, gelecek yıl Er Meydanı'na veda edeceğini söyledi.

Kayabaş, büyük bir jübile planladığını ifade ederek, şöyle konuştu:
“Er Meydanı'nda 49. yılım. 1963 yılında Er Meydanı'nda genç cazgır olarak göreve başladım. Ustam Balıkesirli Şirin Mustafa'nın rahatsızlığı nedeniyle Kırkpınar'a gelemedi, o yıldan beri başcazgır olarak görevi sürdürüyorum. Gelecek yıl Sarayiçi Er Meydanı'nda büyük bir jübileyle futbolcuları kıskandıracak bir şekilde Tarihi Kırkpınar başcazgırlığına veda edeceğim. Çok güzel anılarım oldu, ebedi altın kemer sahibi pek çok başpehlivanı taktim etmenin gururunu yaşadım. 39 ağalık ihalesini yaptım, Allah izin verirse seneye veda edeceğim.”

Yarım asra yaklaşan başcazgırlığında kendisini en üzen anısının sorulması üzerine Kayabaş, “Geçen yıl gıda zehirlenmesi nedeniyle Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da izlediği final güreşlerinde başpehlivanları salamadım, buna çok üzüldüm ama yerime Pele Mehmet de güzel telafi etti durumu” diye konuştu.

Kayabaş'ın çırağı “Pele” lakaplı Mehmet Tuna da Kayabaş'tan sonra devralacağı bayrağı en iyi şekilde taşıyacağını kaydetti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler