Gündem Haberleri

  Başbuğ: Hepimiz kardeşiz

  Emre BAYLAN- Sezer KÜÇÜKKURT- Onur BAYRAM/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
  27.08.2009 - 12:48 | Son Güncelleme:

  Afyon'daki Büyük Taarruz' un 87. Yıldönümü törenlerinde konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ “Hepimiz kardeşiz, bunu bozmak isteyenlere fırsat verilmemeli” dedi.

  BAŞBUĞ ÇİĞİLTEPE ŞEHİTLİĞİ'NDE

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Zafer Haftası kapsamında Afyonkarahisar Çiğiltepe Şehitliği'nde düzenlenen anma etkinliğinde, “Hepimiz kardeşiz. Bunu bozmak isteyenlere imkan vermeyelim” dedi. Diyarbakır Kulp'tan gelen çocukların karşıladığı Orgeneral Başbuğ, “İşte Türk milleti bu. Kulplusu da bu milletin parçası, Edirnelisi de parçası, Afyonlusu da parçası” dedi.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve yanındaki kuvvet komutanları, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde vazife, onur ve şeref timsali olarak gösterilen Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği'nde düzenlenen anma törenine katıldı. Orgeneral Başbuğ ve yanındaki komutanlar, 26 Ağustos 1922'de başlayan Büyük Taarruz'un ikinci gününde Mustafa Kemal Atatürk'ün 10.30'daki telefonunda yarım saat içinde tepeyi alma sözü veren fakat tepenin saat 11.00'da düşmemesi üzerine sözüne yerine getiremediği için intihar eden 57'nci Tümen Komutanı Albay Reşat Çiğiltepe'nin adını taşıyan tepe ve şehitliğe askeri helikopterle geldi.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve komutanları şehitlik girişinde Diyarbakır'ın Kulp İlçesi'nden gelen 43 ilköğretim okulu öğrencisi Türk bayraklarıyla karşıladı. Çocuklara Çiğiltepe'nin alınmasının Kurtuluş Savaşı açısından önemini anlatan Orgeneral Başbuğ, “Fazla söz söylemeye herhalde gerek yok. İşte Türk milleti bu. Kulplusu da bu milletin parçası, Edirnelisi de parçası, Afyonlusu da parçası. Ne diyoruz? Edirne'den Hakkari'ye kadar bütün insanımız bizim için aynı. Biz buyuz, herhalde fazla söze gerek yok” dedi.

  ELİNİ ÖPTÜRMEDİ

  Kulp Kaymakamlığı ve 2'nci Motorlu Piyade Tugayı tarafından Zafer Haftası dolayısıyla düzenlenen Ayfonkarahisar gezisi kapsamında ilde bulunan öğrencilerle tek tek ilgilenen Orgeneral Başbuğ, çocuklara ileride hangi mesleği tercih edeceklerini sordu. Öğrenciler genelde doktor ve polis olacaklarını söyledi.

  Vatandaşların yoğun ilgisi altında şehitliğe gelen Orgeneral Başbuğ, bu sırada elini öpmek isteyen bir vatandaşa, “El öpmek yok” dedi ve elinin öpülmesine izin vermedi.

  KARANFİL BIRAKTI

  Çiğiltepe Şehitliği'ndeki tören Orgeneral İlker Başbuğ'un tören kıtasını selamlamasının ardından, anıta Türk Silahlı Kuvvetleri çelenginin sunulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Orgeneral Başbuğ, törenin son bölümünde Çiğiltepe'nin alınması sırasında şehit düşen 100 subay ve mehmetçiğin mezarlarını ziyaret ederek kırmızı karanfil bıraktı. Orgeneral Başbuğ, bu sırada yanına yaklaşan ve Büyük Taarruz'un yaşandığı günlerde 1 yaşında olduğunu ifade eden Kadir Yılmaz'la sohbet etti. Orgeneral Başbuğ, Kurtuluş Savaşı gülerinde annesinin çocuk bezleriyle mermi sakladığını anlatan Yılmaz'a “Bunu herkese anlat. Bunu gençlere anlat. Gençlerin bunu öğrenmesi lazım. O günler unutulmamalı” diye karşılık verdi.

  Üzerlerinde memleketleri, yaşları ve isimleri yazılı şehit mezarlarına kırmızı karanfil bırakan Orgeneral Başbuğ, birara kendisini takip eden basın mensuplarına dönerek, “Ne görüyorsunuz? Datça, Bolvadin, Ağrı... İşte Türkiye bu. Daha fazla birşey söylemeye gerek yok. Bakın bu şehitler 87 yıl önce şehit oldu. Beraber yanyana yatıyorlar. Kardeşlik bu. İstiklal Savaşı'nın kazanılmasında başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere en rütbesiz askerine kadar, bu zaferde Türk halkı var. Emsalsiz payı var” diye konuştu.

  KARDEŞÇE YATIYORLAR

  Şehitlik gezisi sırasında açıklamalarını sürdüren Orgeneral Başbuğ, “Türk Ordusunun bazı tarihi özellikleri var. Vatanı sevmek, milletini sevmek. Asker için vazife mukaddestir. Vazifeyi aldığınız zaman yerine getirirsiniz. Burada gerçekten vazife, onur ve şeref başarısını görürsünüz. Bütün insanlar aynı gaye için yanyana omuz omuza çarpıştı. Şimdi yan yana kardeşçe yatıyorlar. Anlatmak istediğimiz, söylediğimiz bu. Hepimiz kardeşiz. Bunu bozmaya yeltenenlerlere imkan vermeyelim” diye konuştu.

  Şehitlikteki törene, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga ve Belediye Başkanı AKP'li Burhanettin Çoban da katıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı