ANKARA HABERLERİ

Başbakanlıkta hayvan hakları mesaisi

Hürriyet Haber
09.08.2012 - 23:53Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

HAYVAN Hakları Aktif Güç Birliği platformu üyelerinden oluşan bir grup, Adalet Bakanlığı bürokratlarıyla hayvanları koruyan yasal düzenlemeler üzerinde görüşmeler yapıyor. Hayvan hakları savunucularından şarkıcı Yonca Evcimik, hayvan hakları savunucuları olarak hazırladıkları yasa taslağını, bakanlık bürokratlarıyla müzakere etmeye başladıklarını söyledi.
Yonca Evcimik, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'la yaptığı görüşmenin ardından Başbakanlık'ta gazetecilere yürüttükleri çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Hayvanlara karşı işlenen fiillerin, Kabahatler Kanunu'ndan çıkarılıp Ceza Kanunu'na taşınması başta olmak üzere pet-shop'larda hayvan satımının yasaklanması, yunus parkların yasaklanması gibi düzenlemeleri öngören bir yasa hazırlanması için Adalet Bakanlığı hukukçularıyla toplantı yaptıklarını
ve bu toplantıların devam edeceğini kaydetti.
 
Hayvanlara karşı işlenen suçlarda cezalar artırılsın
 
 Evcimik, hayvan hakları savunucuları olarak hazırladıkları yasa taslağını, bakanlık bürokratlarıyla müzakere etmeye başladıklarını belirterek, “Biz anlatıyoruz. Niçin hayvanlara karşı işlenen suçlarda ceza, 2 yıllık hapis cezası ile başlasın. Bu tür hasta ya da tehlikeli insanların toplum içinden ayıklanması lazım. Bugün hayvana tecavüz eden, şiddette bulunan yarın çocuğa, yaşlıya, engelliye yöneliyor biliyorsunuz” diye konuştu.
Daha önce Başbakan Erdoğan'la bu konuyla ilgili yaptığı görüşmeye atıfta bulunan Evcimik, “Zaman kaybetmeden, Başbakanımızın da öngördüğü üzere ve bir an önce bu işin toparlanması açısından tekrardan masaya oturduk. Gelişmeler güzel, umarım tüm hayvanseverlerin, sivil toplum kuruluşlarının istediği şekilde ortak bir yol bulunacaktır” dedi.
Evcimik, açıklamalarının ardından, bürokratlarla sivil toplum yöneticileri arasında devam eden görüşmelere katılmak üzere Adalet Bakanlığı'na geçti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Başbakanlıkta hayvan hakları mesaisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2012 tarihinde saat 23 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başbakanlıkta hayvan hakları mesaisi haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı