Başbakanlık’tan Cansızlar’a ’yönetim zafiyeti’ uyarısı

Hürriyet Haber
24.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sermaye Piyasası Kurumu’nda (SPK) başkan ile kurul üyeleri arasında süren tartışma üzerine inceleme başlatan Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun raporundan Başkan Doğan Cansızlar’a uyarı çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın olurunu taşıyan raporda Cansızlar, yurtdışı temsil dışındaki tüm konularda haksız bulundu.

Yönetim zaafiyeti ve kurum içi çatışma görüntüsünün verilmemesi, ekonomide istikrar ve kurumun itibarının düşünülmesi gerektiği belirtilen raporda, "SPK Başkanlığının bu hassasiyetleri gözeterek bundan sonraki süreçte daha dikkatli yaklaşımda bulunmasının uygun olacağı" sonucuna varıldı.

BEŞ TARTIŞMA KONUSU:

Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun Başbakan Erdoğan’ın 6 Temmuz tarihli olurunu taşıyan raporu, 7 Temmuz’da ilgili Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener’e gönderildi. Şener’de 14 Temmuz tarihli yazıyla raporun ilgili bölümlerini SPK üyelerine gönderdi. Başbakanlık Başmüfettişi Mehmet Gürbüz ve Başbakanlık Müfettişi Engin Kücet tarafından hazırlanan raporda, Cansızlar’ın talebi doğrultusunda; şu noktalar karara bağlandı: "SPK üyelerinin hizmet birimlerinin yönetici ve uzmanlarıyla doğrudan ilişki kurdukları ve çalışmalarını etkileme çabası gösterdikleri, İMKB mülkiyetinde bulunan ve SPK tarafından kullanılan iki aracın SPK Başkanı’nın muhalefetine rağmen Kurul kararıyla iadesi, SPK Başkanı’nın İstanbul’da ikamet eden iki kurul üyesinin Ankara’da ikamet etmeleri gerektiği görüşünü havi önergesinin Kurulca reddi, SPK Başkanı’nın katılmak istediği yurtdışı toplantıları için gerekli görevlendirme kararlarının Kurulca reddi, SPK Başkanı’nca Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği için bir personel önerilmesine rağmen Kurul karar organınca bir başka personelin önerilmesi."

Cansızlar, Danıştay’dan istişari görüş istedi

SPK Başkanı Cansızlar’ın Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun raporu üzerine, Başbakanlığa itiraz başvurusunda bulundu. Cansızlar, ilgili bakan Abdüllatif Şener üzerinden Başbakanlığa gönderdiği yazıda, tespitlere katılmadığını, SPK’nın yönetiminde gelecekte de kargaşa yaşanmaması için sorunun çözülmesi gerektiği belirtildi. Danıştay’dan istişari görüş alınmasını isteyen Cansızlar, başkan ve kurul üyeleri ile ilgili idari açıdan yetki paylaşımının kanun ve yönetmelikte açık olmasına karşın, uygulamada sorun olduğunu belirtti. Cansızlar, bir müfettişin yazısı ile olmayacağını, müfettiişin sadece üyelerin ifadelerine dayandığını savundu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı