Gündem Haberleri

  Başbakanlık 'Cihad kalesinin yıkılması talihsiz fiil'

  Hürriyet Haber
  07.01.2002 - 15:46 | Son Güncelleme:

  Başbakan Başmüşaviri Ahmet Vefik Alp, Mekke`deki El Cihad kalesinin yıktırılmasıyla ilgili olarak, `Bu talihsiz fiil, devrik Taliban yönetiminin Afganistan`da dev Buda heykellerini bir süre önce bombalayarak yok etmesini hatırlatmaktadır` dedi.

  Alp, yaptığı yazılı açıklamada, 1781 yılında inşa edilen ve 1884`te tümden yenilenen El Cihad kalesinin, yeni tesisler için  yetkililerce yıktırılmış olmasını üzüntü ve kaygıyla karşıladığını belirtti.   

  Kalenin, kutsal Mekke şehrini koruyan ve Osmanlılar tarafından inşa edilen 3 ana kaleden biri olduğunu vurgulayan Alp, ``bu talihsiz olayın, devrik Taliban yönetiminin Afganistan`da dev Buda heykellerinibir süre önce bombalayarak yok etmesini hatırlattığını`` kaydetti.  

  Alp, Suudi Arabistan makamlarının Balkanlar`daki Türk-Osmanlı eserlerine yönelik benzer girişimlerinin ayrıca kaygıyla takip edildiğini vurgulayarak, şöyle dedi: `Bir milletin tarihi silmek, bir insanlık, bir kültür suçu olaraknitelendirilebilir.   

  Mekke`de inşası planlanan yeni otel ve çarşı tesisleri için başka arsa belirlenmesi, rölöve projeleri mevcut El Cihad kalesinin Suudi-Türk işbirliğiyle aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesi, Türk-Suudi dostluk ilkeleri ve dünya kültür mirasının korunmasına yönelik UNESCO kararları gereğidir.  

  Ayrıca, Arabistan yarımadasındaki Türk-Osmanlı mimari varlığı genel olarak koruma altına alınmalı ve başta Basra`daki (Hofuf) Türk-Osmanlı kuvvet merkezi, mimarlık mühendislik harikası 1600`ler yapımı İbrahim Paşa kalesi olmak üzere, giderek yok olan eserler, restorasyon projeleriyle ayağa kaldırılmalıdır. Sınırlarımız dahilindeki tüm kültür ve sanat mirasına da benzer hassasiyet gösterilmelidir.``  

  Bu görüşlerin Alp`in ``kişisel görüşleri``ni yansıttığı belirtilenaçıklamada, ayrıca, Alp`in çalışmalarına ilişkin bilgi verildi.  

  Buna göre, 1982-1990 yılları arasında Suudi Arabistan`ın Kral FahdÜniversitesi`nde öğretim üyesi olarak görev alan Alp, Riyad`da 1990 yılında hizmete giren Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kampusu projelerini hazırladı.  

  Suudi Arabistan`da başka projeler de tamamlayan Alp, üniversiteninve zamanın Yüksek Öğrenim Bakanı Abdulaziz Alkwaiter`in iznini alarak Basra kıyısındaki Türk-Osmanlı eserlerinin rölövelerini derledi, yapıtları yerinde belgeledi. Ancak Alp, fotoğraf çekerken birkaç kez kısa süreli olarak gözaltına alındı.

  Alp, çalışmalarını İstanbul`daki Osmanlı Arşivleri`nde incelemeler ile destekledi. Alp`in çalışmasının ``Doğu Arabistan`da Mimari Miras`` teması altında bir kitap haline getirilmek üzere değerlendirildiği kaydedildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı