Başbakan'ın yerli ürün genelgesine uyulmuyor

Hürriyet Haber
26 Ekim 2011 - 15:33Son Güncelleme : 26 Ekim 2011 - 15:33

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Özdebir kamu alımlarında yerli ürünlerin tercih edilmesi talimatına uyulmadığını söyledi.

Özdebir, ASO'nun Ekim ayı Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, cari açığın yıl sonunda 70-75 milyar dolar civarında olmasının beklendiğini kaydetti. Özdebir, Türkiye'nin bu konjonktürde bu kadar yüksek cari işlemler açığı vermeye devam edemeyeceğini söyledi.

Cari işlemler açığının yapısal nedenlerinin mutlaka ortadan kaldırılması ve ekonomik büyümenin sürdürülebilir bir temele oturtulması gerektiğini vurgulayan Özdebir, şunları kaydetti:

“Bunun için yerli üretimin desteklenmesi ve üretimde yerli katma değer oranının yükseltilmesi gerekmektedir. Sayın Başbakanımız, yayınladığı genelgeyle kamu alımlarında yerli ürünlerin tercih edilmesi talimatını vermiştir, ancak uygulamada bu genelgeye uyulmadığını görmekteyiz. Bizce, Savunma Bakanlığında olduğu gibi, tüm bakanlıkların ve kamu kurumlarının görevleri arasına 'yerli sanayiyi korumak ve kollamak' görevi de eklenmelidir. Bizce kamu ihalelerinde amaç sadece mal ve hizmeti en ucuza almak olmamalıdır. Kamu ihaleleri, ekonomik ve sosyal politika aracı olarak kullanılmalı, yerli katma değer üreten ya da teknoloji geliştirme potansiyeli yüksek olan sektörlerin geliştirilmesi de göz önünde tutulmalıdır.

Cari işlemler açığını düşürmek için üretimde yerli katma değer oranını yükseltmek ve yeraltı zenginliklerimizden daha çok yararlanmak için sektörel ve proje bazlı selektif destekler sağlanmalıdır. Desteklenecek projelerin seçiminde teknolojinin tabana yayılması önemli bir kriter olmalıdır. Türk sanayisi çok önemli bir eşiğe gelmiş bulunuyor ama hedeflerimizi tutturabilmek için bu eşiği de atlamak mecburiyetindeyiz. Kendi uçağımızı, kendi arabamızı çıkarıp bunları markalaştırmak istiyoruz. Bugüne kadar yedek parça ürettik, ithal ikamesi mallar yaptık ama artık global pazarlarda satılabilir ürünler yapmak için çalışıyoruz. Burada stratejilerimizi iyi değerlendirmemiz ve bu anlamda teşviklerimizi yaparken, teknolojinin tabana yayılmasına dikkat etmemiz gerekir.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı