Gündem Haberleri

  Başbakan'ın yeni uçağı geldi

  Murat ÇAKIR - Enver ALAŞ - İSTANBUL (DHA)
  10.04.2009 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Türk Hava Yolları tarafından Başbakanlık için iki yıl önce sipariş verilen Gulfstream G550 tipi uzun menzilli iş jeti, bugün saat 09.00'da İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi. Teknik bakım hangarı önüne çekilen uçağın gümrük işlemlerine başlandı. Uçağın tescil işareti TC-DAP Doğu Anadolu Projesi oldu. Uçağın önümüzdeki hafta başında Ankara'ya götürülerek uçuşlarına başlayacak.

  İŞTE BAŞBAKAN'IN YENİ UÇAĞI

   

  İçindeki özel sistemler ve donanımla fiyatının 60 milyon doların üzerine çıktığı öğrenilen uçak 18 koltuklu olarak planlandı. VIP uçuşlarda kullanılmak üzere THY tarafından sipariş edilen Gulfstream G550, 12 bin 501 kilometre menzili ile dünyanın en uzun menzilli iş jeti. Uçak, İstanbul’dan yakıt ikmali yapmadan batıda Los Angeles, doğuda Avustralya’nın Darwin şehrine uçabiliyor.

   
  KABİN 18 KOLTUKLU


  Normalde G550’lerin koltuk kapasitesi 14 ila 18 arasında değişiyor. Uçağın kapasitesi, Başbakanlığın isteği üzerine 18 koltuklu olarak planlandı. Uzun uçuşlarda koltuklar 180 derece yatarak yatak oluyor. Uçağın arka bölümü toplantı salonu haline getirilebiliyor. Kabinde ayrıca 8 saatten uzun uçuşlarda pilotların dinlenmesi için özel bir alan da yer alıyor.

   
  ÖZEL SİSTEMLER KONULDU


  G550’de EVS olarak adlandırılan “Yükseltilmiş Görüş Sistemi”, kızıl ötesi kamera sisteminin kokpitteki ekrana yansıtıyor. Böylece pilotlar gece veya sis, pus gibi görüşün düşük olduğu şartlarda sorunsuz yaklaşıp inebiliyor.


  Kokpitte pilotlar uçuş verilerini HUD olarak adlandırılan baş üstü ekranından takip edebiliyor. Benzer sistem, F-16 gibi savaş uçaklarında bulunuyor. Kabinde yer alan telsiz, telefon gibi haberleşme sistemleri istenildiğinde kriptolu olarak kullanılabiliyor.


  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/baskan_ucak.jpgHANGİ DEVLET BAŞKANLARI KULLANIYOR


  Dünyanın en uzun menzilli iş jeti olan çift motorlu G550, ağırlıklı olarak kıtalararası uçuş yapan iş adamları ve hükümet filoları tarafından kullanılıyor. Uçağın havada çok uzun süre kalabilmesi ile G550’ler aynı zamanda askeri ve özel görev uçuşları için de tercih ediliyor. Türkiye’nin dışında G550’yi hükümet uçuşlarında kullanan ülkeler arasında ABD, Arjantin, İsveç, Yunanistan, Tanzanya ve Uganda bulunuyor.

   

  VIP FİLOSU 6’YA YÜKSELİYOR

   

  Türkiye’ye ilk Gulfstream imalatı özel Turgut Özal’ın başbakanlığı sırasında alınmıştı. 1988’de teslim edilen Guflstream GIV tipi uçaklardan TC-ANA (daha sonra ATA oldu) Başbakanlık, TC-GAP da Cumhurbaşkanlığı emrine verilmişti. 1992’de aynı tip uçak Genel Kurmay Başkanlığı için de satın alındı. Daha sonra GAP uçağı Hava Kuvvetleri tarafından işletilmeye başlandı.


  Kalabalık seyahatlerde yaşanan sıkıntı nedeniyle Başbakan Erdoğan, 2004’te daha büyük bir uçak almak üzere harekete geçti. Dönemin İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin 40 koltuklu Airbus A319 Corperate Jet tipi uçağı seçildi. Kabini tamamen yenilenen ve TC-ANA çağrı ismi verilen A319, THY’ye 17 Aralık 2004’te teslim edildi. Başbakanlığa ait S-92 tipi TC-OBA helikopteri ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından işletiliyor.

  THY tarafından işletilen uçakların kullanım giderleri ve diğer masraflar kullanan kuruma fatura edilecek.


  TEKNİK ÖZELLİKLER

   

  Menzili: 12 bin 501 km

  Seyir Yüksekliği: 15 bin 545 metre

  Maksimum Kalkış Ağırlığı: 41 bin 277 kg

  Yolcu Kapasitesi: 14 ila 18 arasında değişiyor

  Gövde Uzunluğu: 29.4 metre

  Yükseklik: 7.9 metre

  Kanat Açıklığı: 28.5 metre

  Kabin Uzunluğu: 15.3 metre

  Kabin Yüksekliği: 1.88 metre

  Kabin Eni: 2.24 metre

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı