Gündem Haberleri

  Başbakan'ın sağlık sırrı: Altın çilek

  Kazım ATAER / hurriyet.com.tr
  23.07.2010 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Şeker hastası olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlığını, yoğun temposuna rağmen formunu borçlu olduğu ‘sır’ tesadüfen ortaya çıktı. Dün akşam Tarabya’da vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan bir kuruyemişçiye girerek o ‘sır’rından bir kilogram istedi. Ancak kuruyemişçide o üründen bir kilo yoktu sadece yarım kilo çıktı. Başbakan’ın satın aldığı ve sürekli tükettiğini öğrendiğimiz, bin bir derde deva ürünün adı: Altın Çilek.

  ALTIN ÇİLEK'İN KARE KARE YAPIM AŞAMASI - FOTO GALERİ

  BAŞBAKAN'IN ALTIN ÇİLEK'İ ALDIĞI O ANLAR / WEB TV  'HANİ SİGARAYI BIRAKMIŞTINIZ'

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam Tarabya’daki kamuoyu yoklamasının son durağı Tarabya Kuruyemişçi’siydi. Hurriyet.com.tr’ye konuşan dükkan sahibi Fatih Kaynar ve eşiyle uzun süre sohbet eden Erdoğan önce dükkandaki sigara reklamlarından rahatsızlığını dile getirdi.
   

  Dükkan sahibi Kaynar, ‘Biz sigara içmiyoruz. Ama sizin korumalarınız çok içiyor’ dedi. Başbakan ise bunun üzerine koruma müdürünü çağırarak ‘Hani sigarayı bırakmıştınız’ diye sordu. Koruma Müdürü ise ‘Efendim çoğu kişi bıraktı ancak içen arkadaşlar var’ yanıtını verdi. Başbakan ise ‘Hiçbirinizi görmeyeceğim’ diyerek korumasını uyardı.   

  BİR KİLO İSTEDİ, YARIM KİLO ÇIKTI

  Şeker hastası olan Başbakan Erdoğan, hastalığına iyi gelen ve kilo verme gibi daha bir çok faydası bulunan ‘altın çilek’ten bir kilo istedi.

   

  Ancak kilosu 50 TL’ye satılan bu özel meyveden kuruyemişçide yarım kilo çıktı ve tartılarak Başbakan Erdoğan’a verildi. Bu durum Başbakan Erdoğan, kuruyemiş sahibi Fatih Kaynar ve eşi arasında gülüşmelere neden oldu. Kuruyemiş sahibi Kaynar, Başbakan'a çifte kavrulmuş lokum ikram etti.

  Başbakan’ın dün akşam satın aldığı altın çileğin kurusu olduğu gibi piyasada tazesi de satılıyor. Taze altın çileğin görüntüsü ise bildiğimiz kabak çiçeğine benziyor.

  ALTIN ÇİLEK – YER KİRAZI

   

  Türkiye'de Malatyalılar Gıda tarafından Güney Amerika'dan ithalatı yapılan 'Altın Çilek" kurutulması çok zor bir ürün olması özelliği ile ön plana çıkıyor. Yeşil olarak Türkiye'nin her yöresinde yetiştirilebilen 'Altın çilek' ve halk arasında "Yer kirazı" olarak da biliniyor.

   

  Altın çileğin en büyük ithalatçılarından olan Malatyalılar Gıda Genel Müdürü Ayhan Karadoğan ürünü kuru olarak ithal ettiklerini belirtirken, "Ürünü kurutmak çok zor ve çok zahmetli bir iş o yüzden ithalatı çok kolay olmuyor" dedi.


  ‘TALEP ARTIŞINI KARŞILAYAMAYIZ’

  İki yılda 50-60 ton altın çilek ithalatı yaptıklarını söyleyen Karadoğan , "Herhangi bir talep artışını şu anda karşılayabilecek durumda değiliz. Ürün çok uzaktan geliyor ve hemen tükeniyor. En son partiyi geçen ay getirdik ve 2 gün de hepsi tüketildi" dedi.


  Özellikle Mersin yöresinde eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'inde geçtiğimiz senelerde Mersin bölgesinde tanıtımını yapmak için çalışmalar yapmıştı.

  kataer@hurriyet.com.tr 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı