Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Başbakan'dan sert sözler

  11 Kasım 2012 - 15:37Son Güncelleme : 11 Kasım 2012 - 17:39

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açlık grevleriyle ilgili konuştu.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı BDP milletvekillerinin de katıldığı açlık grevlerine ilişkin, “Bu açlık grevleriydi, ölüm oruçlarıydı bunlar şantajdır, bunlar blöftür, bunlar şovdur. Şimdi de milletvekilleri yapıyorlarmış. Ne yapıyorlarsa yapsınlar. Bizim görevimiz bellidir. Biz sağlıkla ilgili gerekli müdahaleyi yaparız” dedi.

  VATANDAŞLARA SESLENDİ

  Erdoğan, Trabzon'dan memleketi Rize'ye karayoluyla geçerken Of ilçesinde, Karadeniz Sahil Yolu'nda kendisini bekleyen vatandaşlara hitap etti.

  Başbakan Erdoğan, otobüsün üzerinde yaptığı konuşmaya Karadeniz şivesiyle “Oflular direkt Allah'a bağlıdır bileyrum” diyerek başladı.

  "ŞANTAJDIR, BLÖFTÜR, ŞOVDUR"

  Teröre karşı birlik ve beraberliğin önemine dikkati çeken Erdoğan, “Bu açlık grevleriydi, ölüm oruçlarıydı bunlar şantajdır, bunlar blöftür, bunlar şovdur. Şimdi de milletvekilleri yapıyorlarmış. Ne yapıyorlarsa yapsınlar. Bizim görevimiz bellidir. Biz sağlıkla ilgili gerekli müdahaleyi yaparız. Ama o farklı düşünüyormuş, ne düşünüyorsa düşünsün. O şantajlar karşısında boyun eğmeyiz” dedi.

  İDAM CEZASI

  Endonezya'daki temasları sırasında idam cezasına ilişkin açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Ölümler karşısında, öldürmeler karşısında gerekirse idam cezası yeniden masaya getirilmelidir' dedim. Çünkü devletin, öldüreni affetme yetkisini biz kendimizde görmüyoruz. Bu yetki öldürülenin ailesine aittir, bize ait olamaz. Bununla ilgili düzenlemeleri yapmak gerekir. 'Efendim Avrupa Birliği'nde öyleymiş.' Biz bir kere bu noktada öyle bir adım attık. Bugün bakın ABD'de idam var, Rusya'da var, Çin'de var, Japonya'da var dünyanın birçok yerinde var. Bunlar BM Güvenlik Konseyi'nin ağırlıklı üyeleri. Yani Fransa, İngiltere hariç diğerlerinde var. O zaman durumumuzu gözden geçirmemiz lazım.”

  Endonezya'da katıldığı bir panele ilişkin de bilgi veren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

  “Norveç Dışişleri Bakanı'nın da katıldığı bir panelde Norveç'te 77 kişiyi öldüren katilin 21 yıl hapis cezası aldığını söyledim. '77 kişinin hayatı bu kadar ucuz mu' dedim. Norveç Dışişleri Bakanı panel sonrası yanıma gelerek 'O kişi bir daha cezaevinden çıkamayacak' dedi. 'Ne bilelim' dedim. 'Türkiye'de de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının uygulanıyor' dedim. Ama birileri çıkıyor buna rağmen diyor ki 'evde çeksin.' Yok öyle şey. Çekmesi gereken yer neresiyse orada çeker. Biz iktidarda olduğumuz sürece bu değişmez. Bu millet AK Parti'ye iktidar gücünü verdiği sürece bu değişmez, bundan hiç endişeniz olmasın. Bu yola böyle devam edeceğiz. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, bir olacağız, beraber olacağız.”

  Konuşmasının sonunda 2014'ün Mart ayında yapılacak yerel seçimleri hatırlatan Erdoğan, “2014 geliyor. 2014 Mart'ında Of'tan Türkiye'ye çok güzel bir selam vermeniz lazım. Ardından 2015 gelecek ama 2014, 2015'in habercisidir” dedi.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 28 Yorum }
  • Uğur Apiş 11.11.2012 19:13:10
   Sn.Başbakan bugün 17 şehidimizin cenazesinden çıkıp ,siyaset yapıyorsa şehitlerimize verilen kıymet ortadadır.Bence ,bugün hiç olmazsa susmalıydı.
  • Ahmet Aydın 11.11.2012 18:49:59
   laf, laf, laf, laf gene laf ! icraat yok ,icraat yok ,icraat yok aaaaa gene icraat yok !
  • Yağmur Aytekin 11.11.2012 18:31:19
   Bazı hakları için açlık grevi yapanlar bu grevlere binlerce genci,masum insanı gözlerini kırpmadan öldürmeden başlasalardı keşke..Onca katliamın ardından açlıga yatanların samimiyetine inanmak,insanca davranmak o kadar zorki artık.
  • arzu tuğra 11.11.2012 18:02:20
   Türkiyede adalet sistemi o kadar kötü ki caydırıcı cezalar olmadığı için suç ve suçlu oranı sürekli artıyor,Avrupaya yaranacaz derdiyle terör ve cinayet suçluları bile uzun süre tutuklu kalmasın diye cezası kesinleşene kadar salınıyor, aynı suçu işleyip geri geliyorlar...
  • Raci Aksop 11.11.2012 18:01:10
   Başbakandan çok sert sözler değil icraat bekliyoruz icraat. Lafla peynir gemisi yürüseydi şimdi Piri Reis Akdenizin tozunu atıyor olurdu! Sahi nerde şimdi o gemi?
  • aysel koyuncu 11.11.2012 17:53:21
   bnm bu sözde açlık grevlerini görünce aklıma nedense tekel işçilerinin açlık grevi geliyor.Eğer hükümet o zaman o kadar işçinin açlık grevinde tepkisiz kalınmış olup şimdi bazı tavizler verilir ise millet bunun oy olarak seçimde tepkisini göstericektir.Bunu bu hükümet ve destekçileri unutmasın...
  Sayfa Başı
  HaberlerSeyahatdizifragmanGezginsonbaharrotalarisonbaharcesur ve güzelcesur ve güzel 6. bölüm fragmanı