Gündem Haberleri

  Başbakan'dan önemli açıklamalar

  Hürriyet Haber
  09.09.2012 - 14:39 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti genel merkezinde genişletilmiş il başkanları toplantısında konuştu.

  Konuşmasında muhalefete sert sözlerle yüklenen Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Özel ve ÖSYM Başkanı Ali Demir'e yönelik eleştirileri yanıtlarken, "Çok açık ve ağır konuşuyorum. Kurumlara yönelik, milleti galeyana getirmeye yönelik bu davranışlar en hafif tabiriyle sorumsuzluktur, alçaklıktır" dedi.

  BAŞBAKAN'IN AÇIKLAMALARININ TAMAMI

  İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

  5 Eylül çarşamba akşam afyondan elim bir haber aldık. Akşam mühimmatın sayımı srasında büyük bir patlama vuku buldu. 25 canımızı, Mehmedimizi orada şehit verdik. Şehitlerimize allahtan rahmet, ailelerine sabır diliyorum.

  Olayın ardından hükümetimiz, yerel yetkiller harekete geçti.Orman Bakanımız, Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız incelemelerde bulundu. Olayla ilgili adli işlemler devam ediyor.

  Afyonda meydana gelen olaydan dolayı hepimizin yüreği yanıyor. Hiç kimse eleştriden azade de değildir. Medya gerekli soruları sormakta ve cevap aramaktadır. Toplum daha şefffaf bir noktaya ilerlerken, bizdeki bu doğru bilgilenme anlayışı yenilenmeli. Olayı araştırma boyutunu aşıyor, tam anlamıyla bir linç kampanyasına dönüşüyor.

  Önce sosyal medyada, ardından yazılı ve görsel basında haber aktarmak niyeti aşıyor. Sansasyonel boyutlara ulaşıyor.

  Muhalefet de her hadiseyi siyaset mazemesi yapıyor.

  Olayla ilgili doğru soru sormak yerine, hükümete yönelik linç hareketine dönüşüyor. Topyekün bir karalamaya dönüşüyor.

  Biz hükümet olarak 10 yıldır devlet kurumlarını şeffaf hale getirirken şunu dile getirdik. Bir kişinin hatası bir kurumu bağlamaz dedik. Ama medya ve muhalefet bunu bütün kurumu sorumlu tutuyor.

  Şimdi Beytüşşebap'ta jandarma personelinin Türk bayrağını indirdiği haberler yapıldı. Halkımız da reaksiyon gösteriyor. Halbuki birkaç erimiz bayrağımızı korumak niyetiyle oradan alıyorlar.

  BU DAVRANIŞLAR ŞEREFSİZLİKTİR

  Çok açık ve ağır konuşuyorum. Kurumlara yönelik, milleti galeyana getirmeye getirmeye yönelik bu davranışlar en hafif tabiriyle sorumsuzluktur, alçaklıktır.

  Bu beyfendiler Boğaza karşı içkilerini yudumlarken askerimiz canlarını siper ediyor. Onlar kan kusuyor kızılcık şerbeti içtim diyorlar... Ama burada beyfendiler konfor içinde milleti galeyana getiriyor.

  Biri kalkıyor Genelkurmay Başkanını, ÖSYM Başkanını ehliyetsizlikle suçluyor. Senin ehliyetin ne? Sen utanmadan kalkacaksın Genelkurmay Başkanına, "hükümete yalakalık yapıyor" diyeceksin.

  ÖSYM'nin başındaki değerli bir bilim adamı, hataları olabilir. Kalkıp yalakalık yapıyor diyemezsin...

  Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır biz şeytan olamayız.

  Biz bu millete sevdalıyız. Bir gün atlamıyoruz ki bu ülkede hizmetlerimiz vücut bulmasın. Yurt içi ve yurt dışında da terörü rant kapısına çevirmiş olanlar var. Teröre karşıymış gibi durup, teröre yardım edenler var.

  Hükümet yıpransın da Türkiye'ye ne olursa olsun anlayışı Türkiyeli anlayışı değildir.

  İl başkanım kaçırılıyor, ana muhalefet arıyor. Arkasından açıklama, “AK parti aramadı biz aradık, bizden yardım istedi” diye.

  Arayıp soruyoruz, aldığım cevap şu: “Başbakan'ım burada terörün uzantısı bir partiyle el ele miting yapan bir partiden yardım alacak kadar ben düştüm mü" diyor.

  Şu anda hala bölücü terör örgütünün elinde olan kardeşimiz, askerimiz var. Bir kısmını bırakıyor, bir kısmını tutuyor.

  Kalkacaksın teröristlerle kucaklaşacaksın, sonra ‘merhaba dedik’ diyeceksin. Artık merhabanın adresi de değişti.

  Bu parlamento yol geçen hanı değildir. Samimi olarak bu millete hizmet etmek isteyenlerin yeridir.

  Terörün bütün enstrümanlarını devre dışı bırakıyoruz. Çok büyük bir kararlılıkla terörün üstüne gidiyoruz.

  BDP VE TERÖR ÖRGÜTÜ

  Biz her zaman şunu söyleyin dedik Terör örgütüyle aranıza mesafe koyun dedik. Bu siyasi parti, kendisine oy verenlerin partisi değil terör örgütünün güdümünde hareket etmeyi tercih etti. Bu parti isminin aksine barışı isteyen değil barışı engelleyen parti oldu.

  Silahlı efendilerine karşı cesur bir tavır sergileyemedi.

  Eğer böyle devam edecekseniz, hiç kusura bakmayın gitmek istediğiniz yere kadar yolunuz var.
  Siz silahı efendilerinize uşaklık etmeye devam edin, siz olsanız da olmasanız da biz milletin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz.

  Eğer doğu hizmet aldıysa, AK Parti iktidarıyla almıştır.

  Ak Parti iktidarının ülkemde Kürt kardeşiyle bir sorunu yok ki. El ele hizmete devam ediyor, onlar Kürt kardeşini vurabiliyor, kaçırabiliyor.

  Hizmet edeceksin sene 94 temel atılmış havaalanı yerinde duruyor. Bitirdik açılışını yaptık. Yüksekova'da temel attık engel olmak istediler, zaman zaman iş makinalarını yakıyor, işçileri kaçırıyorlar.

  Yollar, konutlar yapıyoruz tehdit ediyorlar. Yüksekova ilçe teşkilatımızı bombaladılar. Aynı şeyi Hakkari'de yaptılar. AK Parti orada yer kiralamak istiyor, kiraya vermek isteyeni tehdit ediyorlar. Gücünüzü Kandil'den alıyorsunuz. Sonra utanmadan barışa soyunduk diyorsunuz.

  Er ya da genç bu ülkede halk kazanacak, hiç endişeniz olmasın.

  YENİ DERS YILI

  Bu hafta ders zili çalıyor. Uyumun kolay olması için 1. sınıf çocuklarımız bir hafta erken başlayacak. TBMM'de yoğun müzakerelerin ardından ciddi değişiklikler yaptık. Okula başlama yaşını birkaç ay erkene aldık, seçmeli dersleri hedefe aldık. Kademeli eğitimle ilgili tasarı görüşülürken, CHP o bildik reflekslerle karşı çıktı. Şu anda da kayıtlar yapılırken CHP zihinleri bulandırıyor.

  CHP lideri her konuda olduğu gibi bunda da arkadaşlarımız üstüne çalışıyor diyor. Kademeli eğitim sistemi ile ilgili bir pedagogla görüşün diyen CHP lideri kendisi bir uzmana danışsın.

  Derslik sıkıntımız, öğretmen sıkıntımız aşırıcı derecede yok, biraz var. Bu yıl deneme sürecidir.

  Açık lise ile ilgili şikayetler aldım. Ortayı bitiren açık liseye kayıt yaptırabilir.

  DERSHANECİLİĞİ KALDIRACAĞIZ

  Dershanecilik olayını kaldıracağız. Bundan kim gücenirse gücensin. Kusura bakmasınlar. Bu benim halkımın, vatandaşımın ortak talebidir. Eğitim öğretime hizmet verecekseniz, okullaşın, okullar kurun. Biz de sizden hizmet alımı yapalım ve sizin sınıflarınızı öğrencilerimizle biz dolduralım. Bedeli neyse biz verelim. Sizi açıkta bırakacak değiliz. Biz yatırımdan kurtulmuş oluruz, siz de hizmetinize aynen devam edersiniz. Bakıyorsunuz bu güzel bir teklif demiyorlar. Niye, öbür taraf çok daha tatlı da onun için.

  Merdiven altı hizmet var

  İktidara geldiğimizde bu ülkede öyle bir emperyal yapı öyle bir sömürü sistemi vardı ki, tamamen dershanelere çalışıyordu. Orada adeta merdiven altı hizmet var, diğerinde ciddi bir kurumsallaşma olacak da onun için. Bunun adımını atacağız ve er geç 2013-2014’e de biz o sistemle birlikte girmiş olacağız. Velilerimiz tereddüt etmesin. Öyle 50 kişi 100 kişi, ellerinde matbaadan çıkma posterler gösterip eylemler yapıyorlar.

  Aya kaç tane gönderdiniz?

  CHP’li bazı milletvekilleri Kuran-ı Kerim’in, siyerin seçmeli ders olmasına karşı. ‘Millet aya giderken bu eğitim sistemiyle ancak amele yetişir’ diyorlar. Yahu bugüne kadar siyer-i nebi yoktu da kaç tane gönderdiniz aya be. Bu zihniyet on yıllar boyu Kuran’ı yasakladı, ezanı yasakladı. Türkçe okunacak dediler. Bu zihniyet şimdi aya insan göndermekten bahsediyor.

  Açık liseyle ilgili şikayetler var. Açık liseye 18 yaş üstü gibi bir kayıt söz konusu değildir. Ortayı bitirdikten sonra aynı şekilde açık liseye gidebilir.

  BAŞBAKAN'DAN 9 EYLÜL MESAJI


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı