« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başbakan'a gidecek yüzümüz yok

“Kulüplerin, sinema salonu kadar değeri yok. Başbakanımız sağolsun bizlere iyi niyetle yardımcı oluyor ama vergiciler hep bizim kapımızda bekliyor.”

Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME
FUTBOL Federasyonu ile Spor Toto Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı tarafından düzenlenen “Türk Futbolunun Sorunları ve Geleceği” toplantısı dün Swissotel’de yapıldı. Sporda şiddetin önlenmesine dair kanunun yasalaşmasının, istenmeyen olayların ortadan kaldırılabilmesi adına önemli bir adım olacağını toplantının açılış konuşmasında dile getiren Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener bu konunun kendileri için büyük önem taşıdığını ifade etti.
Özgener, Anayasa Mahkemesi’nin TFF Tahkim Kurulu kararlarının yargıya açık olmasıyla ilgili verdiği kararın, Türkiye’de futbolun özerkliği açısından sorun yaşatabileceğini ve FIFA’nın da bu konuda tavizi bulunmadığını aktarırken, bugün bitecek toplantıda kulüp başkanları ve temsilcileri ise şunları söyledi:

Sinema salonu kadar değerimiz yok

ŞİDDET Yasası uygulanırsa konunun çözüleceğine inanıyorum. Arabada çakı taşımak yasak, maça giderken balta götürmek serbest. Yasanın bir an evvel uygulanmaya başlaması gerekiyor. Hep birlikte Türk futbolunu bir yere getirmeye çalışıyorsak, kulüplerin en önemli sorunu vergi konusudur. Kulüplerin en büyük ihtiyacı gelir kaynağı yaratmaktır. 800 trilyon vergi ödeyen bir iş adamıyım. Ama kulüplere gelince farklı. Biz sosyal hizmet yapıyoruz. Toplumu birarada tutuyoruz, ama sinema salonu kadar değerimiz yok. Orada KDV yüzde 8, bizde yüzde 18. Sayın Başbakanımız sağolsun bizlere iyi niyetle yardımcı oluyor. Ama artık Başbakanımıza gidecek yüzümüz yok. Vergiciler hep kulüplerin kapısında. Bu kulüpler borçsuz nasıl yürüsün. Şiddetten de önemli olan kulüplerimizin mali yapısıdır.

Sadri ŞENER (Trabzonspor Başkanı)
Stat yapımında kriter nedir?


ANAYASA Mahkemesi kararı, Türk futboluna facia getirir. G.Saray yeni stadına kavuştu. Türkiye’de statların yapımında kriter nedir? Devlet olarak bu açıklanırsa sevinirim. Devlet mi yapmalı, kulüp mü yapmalı? Kriterleri konulursa sağlıklı olur.

Hasan Hilmi ÖKSÜZ (Kasımpaşa Başkanı)
Borcum yok derdim çok


PARA konusu başkanların gündemindeydi ama benim fazla para derdim yok. Vergi, sigorta, futbolcu ve teknik adama borcum yok. Ama derdim çok. Güzel bir stadım var. Ama Kasımpaşa’nın yıllardır antrenman yapacak sahası yok.

İbrahim KIZIL (Gaziantepspor Başkanı)
Yayın ihalesi bize ilaç oldu


PARASAL sorunlarımız var. Yayın ihalesi bir nebze de olsa iyi oldu. Ama bu tamamen parasal anlamda sorunların giderildiği anlamında değildir. Altyapı çalışmalarının iyi yapılması ve yeşil sahaların çoğalması mutlaka gerekiyor.

İbrahim YAZICI (Bursaspor Başkanı)
Statta kiracıyız masraf yapıyoruz


KİRACISI olduğumuz stada sezon başında 10 milyon TL harcamak zorunda kaldık. Yoksa şampiyon olarak şehrimizde Şampiyonlar Ligi maçı oynayamayacaktık. Ben bu parayı kulübün kasasından harcadım. Yazık değil mi Bursaspor’a.

Halil ÜNAL (Eskişehirspor Başkanı)
Yeni statlara ihtiyacımız var


STATLARIMIZIN fiziki durumu taraftar çekmeye el vermiyor. Bunun için yeni statlara ihtiyacımız var. İnsanları tribünlere getiremiyoruz. Anadolu kulüplerinin çoğu statlarının fiziki şartlarından şikayetçi ve bu konuda da büyük sıkıntı yaşıyorlar.

Nazım EKREN (TBMM Komisyon Başkanı)
Çıta yükselirse başarı da gelir

SPORCU, teknik direktör ve taraftar sporun asli unsurları içinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun ortak platformu kulüplerdir. Kulüplerimizin ve federasyonlarımızın evrensel standartlara paralel şekilde yükseltilmesi başarıyı getirecektir.

Kenan YARALI (Manisaspor Başkanı)
Mali uçurum kaldırılmalı


KULÜPLER borç yüzünden kapanıyor. İcralar, hacizler geliyor. Tek derdimiz ligde kalabilmek, çünkü yayın geliri ve İddaa gelirlerini kaybetmek istemiyoruz. Hep önümüze vergi borçları çıkıyor. Kulüp arasındaki mali uçurum kaldırılmalı.

Ömer SARIALİOĞLU (İstanbulspor Başkanı)
Askerliğe çözüm lazım


FUTBOLCULARIMIZIN askerlik sorunlarının çözülmesi gerekir. Bu hükümet askerden korkmuyor, üzerine gidiyor. Suçlu olan herkesi Silivri’ye tıkıyor. O zaman bizim için çok önemli olan bu problemimiz de ortadan kaldırılmalı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler