Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başbakan YASED resepsiyonunda

  Aysel ALP/ANKARA
  11.11.2009 - 19:11 | Son Güncelleme: 11.11.2009 - 20:20

  Başbakan Erdoğan Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin geleneksel Ankara resepsiyonuna katıldı. Erdoğan Cuma günü mecliste genel görüşmesi yapılacak milli birlik ve kardeşlik sürecinin Türkiye için yeni bir çığır açacağını söyledi.

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji bakanı Taner Yıldız ile Başmüzakereci Egemen Bağış da toplantıya katıldı.

  Dün mecliste yaşanan demokratik açılım geriliminden sonra Başbakan Erdoğan’ın keyifli olduğu gözlendi.

  Toplantıya Türkiye’de yatırım yapan çok sayıda yabancı firma temsilcisi ile yerli iş adamları da katıldı.

  MİLLİ BİRLİK MESAJI

  Başbakan Erdoğan Cuma günü mecliste genel görüşmesi yapılacak milli birlik ve kardeşlik sürecinin Türkiye için yeni bir çığır açacağını söyledi.

  YASED’in geleneksel Ankara buluşmasında konuşan Erdoğan bazı saf tiplerin, köşe yazarlarının demokrasiyle ekonominin ne ilgisi var diye yazabildiklerini söyledi.

  Erdoğan, “ekonomi demokrasiyle at başıdır. Bir ülkede demokrasi başarılı uygulanmıyorsa, sancılıysa ekonominin olumlu netice vermesini sağlayamazsınız. İşte biz bunun peşindeyiz belirsizliklerin hüküm sürdüğü ortamda ilerleme olmaz” dedi.

  2000’li yıllarda Türkiye’nin bunu yaşadığını anımsatan Erdoğan dünyada kriz yokken Türkiye’de yaşanan krizin bedelini tüm ekonominin bedelini ödediği belirtti. Erdoğan o zaman Türkiye dünyadan müstesna krize girdi” dedi.

  Erdoğan doğu ve güneydoğudan ekonomik geri kalmışlığın teröre zemin hazırladığını ancak bunun aynı zamanda bir sonuç olduğunu vurguladı.

  Bölgede yol, okul, üniversite yapılmaması için terör örgütünün bu tür girişimleri sabote ettiğini belirten Erdoğan, “Bunlar yapılması diye iş makinaları yakıldı çünkü bunlar yapılsaydı terör zeminin kaybedecekti. Ilısu barajı yapılacak diye ‘Hasankeyf’i vermiyoruz’ gösterileri yapıldı. Biz onu almıyoruz ki bilimin projesi ışığında  güzel bir yere naklediyoruz dünyada bunun benzeri çok” dedi.

  İşsizliğin terörün istismar noktalarında biri olduğunu belirten Erdoğan bölgenin makus talihini değiştirmek ve kalkınma sürecini başlatmak sürecini başlatmak zorunda olduklarını vurguladı. Milli birlik projesinin nihai amacının bu olduğunu belirten Erdoğan “Olayı bir hedefe odaklamak yanlış. Bu işin bölgesel, ekonomik sosyolojik boyutları var. Uluslararası terör ve etnik sorunlarla ilgili boyutu var. Bölgede tüm iller yatırım yapılacak yer hakline gelebilir. Yeter ki el birliği ile yeni kardeşlik sürecini buralara hakim kılalım. Bu projeyle Türkiye’nin topyekun çehresi değişecektir. Bu sürece siz işadamlarında da her fırsatta katkı bekliyorum” dedi.

  Başbakan Erdoğan konuşmasının ardından YASED yönetim Kurulu üyeleriyle ayrı bir odada bir araya geldi.

  YILDIZ: "NÜKLEERDE İPTAL DE BİR İHTİMAL"

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Danıştay’ın nükleer santral yönetmeliğine ilişkin 3 maddenin yürürlüğünün durdurulması kararını değerlendirdi.

  Yıldız, “İhalenin iptali de bir ihtimal ancak hukuki değerlendirmeler bitmeden bunu söylemek erken ve yanlış olur” dedi.

  Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin Ankara Hilton’daki resepsiyonuna gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız Danıştay’ın birkaç gün önce aldığı kararı bugün de değerlendirdiklerini belirterek konuyu hukuki açıdan birkaç gün daha değerlendirmeye devam edeceklerini söyledi.

  Yıldız, kararın bu değerlendirmelerin ardından verileceğini belirterek, “İptal de bir ihtimal ancak hukuki değerlendirmeler bitmeden bunu söylemek erken ve yanlış olur” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı