Gündem Haberleri

  Başbakan Yardımcısı Çiçek Gümüşhane'de

  Hürriyet Haber
  27.10.2007 - 14:21 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye'nin en temel, en başta olan probleminin eğitim olduğunu belirterek, “Sorun adı altında hangi taşı kaldırırsanız kaldırın, altından yeteri kadar eğitim veremediğimiz çıkar” dedi.

  Bakan Çiçek, “Baba Beni Okula Gönder Kampanyası” çerçevesinde Aydın Doğan Vakfınca Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde yaptırılan Kelkit Hacı Hüsrev Doğan Kız Yurdu'nun açılış törenine katıldı.

  Bakan Çiçek, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin değişik sorunları olduğunu ifade ederek, “Büyük sorun var, küçük sorun var. Ama sorun adı altında hangi taşı kaldırırsanız kaldırın, altından yeteri kadar eğitim veremediğimiz çıkar” diye konuştu.

  Türkiye'nin en temel, en başta olan probleminin eğitim olduğunu belirten Bakan Çiçek, şöyle devam etti:
  “Eğitimi en üst düzeye çıkartabildiğimiz, insanlarımızı eğitebildiğimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olmaktan, böyle bir bayrağa, böyle bir vatana sahip olmaktan gurur duyan insanlar yetiştirebildiğimiz, çağın bilgi ve becerisini verebildiğimiz an bu ülkenin önünde durabilecek herhangi bir güç de engel de yok. Ama yeterli eğitimi veremediğimiz takdirde eğitimle çözemediğimiz her işi kanunla çözmeye çalışıyoruz.”
  Hemen hemen herkesin devletin işleyişinden, yargının işleyişinden şikayeti olduğunu kaydeden Bakan Çiçek, “Başka türlü hizmetlerin aksamasından şikayeti var. Her şikayet söz konusu olduğunda 'Ben olsam bir kanun çıkarırım' diyoruz. Biz de kanun çıkarıyoruz, ama çıkardığımız kanunları da insanların uygulayacağını unutuyoruz. Eğitimsiz insanlara, yeteri kadar eğitime sahip olamamış insanlara o kanunları verdiğiniz zaman uygulamasında yine aksaklıklar oluyor” dedi.
  Bakan Çiçek, Hükümete geldikleri günden beri eğitime çok büyük destek verdiklerini vurgulayarak, “Çok yüksek miktarlarda kaynak ayırmaya çalışıyoruz. Ama buna rağmen makas açık, delik büyük, yama küçük. Kapatmak mümkün olmadığı için Türkiye'de hayırsever insanlar eğitim kampanyalarına destek veriyor” diye konuştu.
  Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu ise Türkiye'de kız çocuklarına yönelik verilen eğitimin tartışmasız bir şekilde ön plana çıktığını belirterek, “Bu maksatla başlatılan kampanyalar takdire şayan faaliyetlerdir. Biz de il genelinde kız çocuklarına yönelik eğitim çalışmaları yapıyoruz” dedi.

  DOĞAN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI DOĞAN

  Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, doğduğu yerde olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Hemşehrilerimin yanında olmaktan dolayı çok mutluyum. Gümüşhane'de Kelkit, Köse ve Kürtün'de yurt yaptık. Şiran ilçesinde de yurt yapmayı düşünüyoruz. Bunun da çalışmaları başladı” diye konuştu.

  Doğan Gazetecilik AŞ İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Türkiye'de 2 yıl önce bir seferberlik başlattıklarını kaydederek, şunları söyledi:
  “Bu bizim için Türkiye'nin çağdaşlaşma seferberliğiydi. Çağdaş, refah düzeyi yüksek toplum olmanın önünde iki tane engel var. Bunlardan biri eğitim düzeyinin düşük olması, bir tanesi de toplumdaki cinsiyet ayrımı. Yani kadınların toplumun her alanında yeteri kadar aktif olamaması. Dolayısıyla biz kız çocuklarının eğitimine, yetişip meslek sahibi olmalarına çok önem veriyoruz. Türkiye'nin bunu başardığı takdirde hedeflediği çağdaşlık seviyesine ulaşacağına inanıyoruz.”
  Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Bakan Çiçek ve beraberindekiler, yurtta incelemelerde bulunarak buradaki öğrencilerle bir süre sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdiler.

  Açılışa, bazı AK Parti milletvekilleri, Belediye Başkanı Mustafa Canlı ile diğer yetkililer de katıldı.
  Bakan Çiçek ve beraberindekiler, daha sonra Kelkit ilçesindeki Doğan Organik Ürünler Süt Sığırcılığı Tesislerini gezdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı