BURSA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: Temel amaç, sürdürülebilir iş birliğini sağlamak

DHA
13.10.2017 - 13:22Son Güncelleme :
DHA

Enver Fatih TIKIR/BURSA, (DHA) - BAŞBAKAN Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa Teknik Üniversitesi'nin (BTÜ) 2017-2018 Akademik Eğitim Yılı Açılışı'ndaki konuşmasında, "Üniversite-Sanayi İşbirliği Birimi’nin temel amacı, üniversitedeki bilimsel potansiyelin, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmak ve bölgedeki firmaları Ar-Ge, inovasyon çalışmalarına yönlendirerek, üniversitedeki akademisyenle sanayici arasında karşılıklı güvene dayalı, sürdürülebilir iş birliğini sağlamaktır" dedi. 
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, BTÜ'nün akademik yıl açılış törenine katıldı. Törende Çavuşoğlu'nun yanı sıra İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursalı milletvekilleri ve çok sayıda akademisyenle öğrenci de yer aldı. Burada konuşan Çavuşoğlu, Bursa Teknik Üniversitesi'nin, 2010 yılında Türkiye'nin 5'inci teknik üniversitesi olarak açıldığını hatırlattı. Üniversite ve sanayi iş birliğinin, Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasında en önemli hareket noktalarından biri olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, şunları söyledi:
"7-8 yıl gibi kısa bir süre içinde hükümetlerimiz tarafından sağlanan yaklaşık çeyrek milyar TL’ye ulaşan ödenek miktarıyla 3 bin 700 seçkin ve başarılı öğrencisi ve 300’e yakın değerli bilim adamı ve akademisyeniyle artık ülkemizin nadide eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Üniversite-Sanayi İş Birliği Birimi’nin temel amacı, üniversitedeki bilimsel potansiyelin, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmak ve bölgedeki firmaları Ar-Ge, inovasyon çalışmalarına yönlendirerek, üniversitedeki akademisyen ile sanayici arasında karşılıklı güvene dayalı, sürdürülebilir iş birliğini sağlamaktır. Bu çerçevede, Bursa Teknik Üniversitesi’nin büyüyüp güçlenmesi, Bursa sanayi ve iş dünyasının da güçlenmesi anlamına gelecektir." 
Bursa halkının 40 yıldır Uludağ Üniversitesi'ne sahip çıktığı gibi Bursa Teknik Üniversitesi'ne de sahip çıkacağını belirten Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, "Bursa halkı, onu ülkemizin en önemli teknik üniversitelerinden biri haline getirecektir. Hedefimiz, kısa vadede Gebze ve İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitelerini geçmek; orta vadede Yıldız Teknik Üniversitesi, uzun vadede de İstanbul Teknik Üniversitesi ile yarışır hale gelmek olmalıdır" dedi.
Törende konuşan Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Arif Karademir ise kamuya yük olan değil, kamunun yükünü alan üniversite olmayı hedeflediklerini söyledi. Prof. Dr. Karademir,  "Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır düsturu ile yolumuza devam etmekteyiz. Bu yolda, öncelikle sizlerin her konuda destekleri ve şehrimizin enerjisi bize güç katmaktadır. Kampüs çalışmaları ve projeler konusu da gereken titizlikle yapılmaktadır. Kuvvetli ekonomiler ve ülkelerin arkasında ve özünde, kuvvetli bilim yuvaları, araştırmalar ve üniversiteler yatmaktadır. Aslında kurtuluş ve bağımsızlık savaşları özünde sınıflarda, laboratuvarlarda, kısacası beyin ve düşüncede yapılmaktadır" diye konuştu. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: Temel amaç, sürdürülebilir iş birliğini sağlamak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ocak 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:45
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:22
 • İkindi
  15:56
 • Akşam
  18:19
 • Yatsı
  19:41
Sayfa Başı