MANİSA HABERLERİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa'da

AA / Sedat Şimşek
08.12.2014 - 16:22Son Güncelleme :

- Arınç: "Mevcut 30 büyükşehirimiz nüfusun yüzde 72’sini taşıyor. Milyorlarca insanın büyükşehirler içerisinde yaşadığını düşünüyoruz. Herhalde ilk düzenleme ile bu oran 80’leri 85’leri bulacak, ilerisini ben bilemem. Ama 2019 seçimlerinde en az 40 olacağını söyleyebilirim"

AA / Sedat Şimşek

MANİSA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’de büyükşehir sayısının daha da artacağını söyleyerek "Mevcut 30 büyükşehirimiz nüfusun yüzde 72’sini taşıyor. Milyorlarca insanın büyükşehirler içerisinde yaşadığını düşünüyoruz. Herhalde ilk düzenleme ile bu oran 80’leri 85’leri bulacak, ilerisini ben bilemem. Ama 2019 seçimlerinde en az 40 olacağını söyleyebilirim" dedi.

Bülent Arınç, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü makamında ziyaret etti.

Ergün'den kentte yapılan yatırımlar ve çalışmalar hakkında bilgi alan Arınç, MHP adayı Ergün'ü Manisalılardan onay olarak Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğini, başarı dileklerini iletmek için makamında da ziyaret ettiğini söyledi.

Manisa'nın büyükşehir statüsüne kavuşmasında hükümetin büyük katkısının bulunduğunu, itirazlara, bir takım farklı düşüncelere rağmen 16 olan büyükşehir belediyesi sayısının 30’a çıktığını kaydeden Arınç, "Eskiden belli sınırların içinde bu hizmetler görülüyordu, hamdolsun ki doğru olan yapıldı Büyükşehirleri bütünşehir olarak, büyükşehirin de yetkilerini imkanlarını daha arttırmak suretiyle, bir taraftan beldeleri kaldırarak, köyleri mahalle yaparak yeni bir düzenleme hayata geçirildi" dedi.

Bazı illerin büyükşehir olmasına karşı çıkılmasına rağmen, şehirlerin güzelleştirilmesi, imkanlarının arttırılması amacıyla konunun o dönem başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından ısrarla savunulduğunu bildiren Arınç, "Oralarda belki kaybettik seçimleri ama halkın kazandığını düşünüyorum. Çünkü merkezi bir planlama ile imkanların daha akıllıca kullanılması açından köylere, mahallerle çok daha iyi hizmet verilebilecekti" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Yasanın uygulanmasında bazı noktalarda eksiklikler, uygulamadan doğan sıkıntılar bulunduğunu, 18 belediye başkanının konuyu Bursa'da Başbakan'a aktardığını, 8-10 noktada yapılması gereken değişikliklerin görüldüğünü, bütçe görüşmelerini takiben Belediye Gelirleri ve büyükşehir belediyesi ile ilgili kanunda bazı düzenlemeler olabileceğini kaydetti.

- Büyükşehir sayısı 2019'da en az 40 olacak

Büyükşehir sayısını daha da arttırmak istediklerini kaydeden Arınç, "Mevcut 30 büyükşehirimiz nüfusun yüzde 72’sini taşıyor. Milyorlarca insanın büyükşehirler içerisinde yaşadığını düşünüyoruz. Herhalde ilk düzenleme ile bu oran 80’leri 85’leri bulacak, ilerisini ben bilemem. Ama 2019 seçimlerinde en az 40 olacağını söyleyebilirim. İlçeler içinde farklı düzenleme belki gündeme gelebilir. Büyükşehir yasası ile iyi bir iş yaptığımıza inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Hizmetin, merkezden köylere daha iyi şekilde yayılabileceğini düşündüğünü ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

"Asıl stratejimiz yerel yönetimlerin güçlendirilmesidir. Yerel kararların kendi muhitinde süratle alınması, imkanlarının ve kaynaklarının arttırılmasıdır. Eskiden bütün izinler, bütün yetkiler, bütün projeler hepsi Ankara’dan, zaman içerisinde sirayet eden bir şekilde yapılır, çok masraflı bir şekilde ihale edilir, pek çoğunu da uygulama imkanı olmazdı. Büyükşehir belediye meclisleri ve yeni kurduğu birimlerde bu iş çok daha iyi olacak diye düşünüyorum."

Doğaya, çevreye ve insana yönelik hizmetlerde belediye hizmetlerinin daha ağırlıklı olduğunu düşündüğünü belirten Arınç, Manisa çöp depolama alanını örnek göstererek, bu alanda zaman zaman yangınlar, patlamalar yaşandığını çevreye zararlar verildiği kaydetti.

"Kendilerini çevreci zanneden bazı grupların politik amaçlarla atık tesislerini engellemeye çalıştığını, 2004-2009 yılları arasında Develi-Heybeli civarında yapılmak istenen tesislerin, foyası sonradan meydana çıkan kişilerin sokak gösterilerinden nasıl etkilendiğini, bazı meslek kuruluşlarının da bunlara alet olarak nasıl yargı yoluna gittiklerini bildiklerini" söyleyen Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çok şükür Uzunburun konusunda bütün meseleler aşıldı. Kula Başkanının şansı var, AK Partili belediye başkanı olsaydı yine o nevzuhur adamlar ortaya çıkar, yine ellerinde süpürgelerle meydanlarda çırılçıplak dolaşırken, yine gösteri yaparlardı. Cengiz Ergün’ü daha çok seviyor onlar, onu üzmek istememişler. Şanslı bir belediye başkanı. Kadir gecesi doğmuş. İnşallah Uzunburun Köyü’nde bunu yapmak zorundayız. Bu tesis hayati bir tesis, uzaya yapacak halimiz yok. Artık bu tesisler o kadar modern ki çevreye bir zarar vermiyor. Belki gittiği yere de değer katacak tesisler. İstihdamıyla, değer katmasıyla inşallah bunların takipçisi oluruz."

Hizmetlerle ilgili çıkarılan bazı dedikodularla insanların tedirgin edildiğini, "elimizde bu var, bu da mı gidecek" diye düşündürüldüğünü, zaman zaman politikacıları da etkileyerek bazı işler yapıldığını vurgulayan Arınç, halkla bire bir kurulacak ilişkinin önemine dikkati çekerek, doğru bilgilendirilmesi, bazen küçük pilot uygulamalarda iknaya çalışılması ve güven arttırıcı işler yapılması gerektiğini belirtti.

Manisalıların tercihine saygı duyduklarını, merkezdeki iki ilçe belediyesini AK Partili adayın kazanmasının büyükşehir belediyesi açısından da şans olduğunu, vatandaşa birlikte hizmet götüreceklerini dile getiren Bülent Arınç, şunları söyledi:

"Birbirimize sırtımızı dönerek değil samimi kucaklaşarak ve yan yana durarak bu hizmetleri yapabiliriz. Medeni ilişkiler bakımında da ben başkanlarımız arasında bir sorun çıkacağına inanmıyorum. Manisa’ya hizmet konusunda herkes kendi alanında yarışma içinde olmalıdır ama birbirinin ayağına da basmamalıdır. Bu uyumun başka yerlerde olmayabilir belki, ama şüphesiz Manisa’da fazlasıyla olacağını düşünüyorum. Mesela Van merkezinde Tuşva Belediyemiz var. Orayı biz kazandık, ama Büyükşehir ve diğer ilçeleri başkaları kazandı. Olabilir, bu da halkın bir tercihidir. Ama maalesef medeni ilişkiler yok. Partizanlık veya birilerine düşman olarak görme zihniyeti hamdolsun ki Manisa’da yok."

Ziyaretin ardından Arınç ile Ergün, belediye binasının karşısındaki bir esnaf lokantasında yemek yedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Manisa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Manisa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa'da haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:40
  • Guneş
   07:17
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:34
  • Yatsı
   19:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı