ANKARA HABERLERİ

Başbakan Yardımcısı Bozdağ'dan çok sert Mescid-i Aksa tepkisi

DHA
22.07.2017 - 20:55Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

 

Ümit KOZAN/ ANKARA, (DHA) BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ, Mescidi-i Aksa'da Müslümanların namaz kılmasının engellenmesine çok set tepki gösterdi. Bozdağ "İsrail Hükümeti, Harem-i Şerif'in hukuki statüsüne saygı duymak ve hukuki statüsünü koruma yükümlülüğe uygun davranmak zorundadır." dedi.
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "İsrail Hükümeti'nin Kudüs'te Harem-i Şerif'te Müslümanların ibadetlerine engel olması, din ve vicdan hürriyetinin, insan haklarının ihlalidir. İsrail Hükümetinin, Müslümanların mabedine yaptığı saygısızlığı, Müslümanlara uyguladığı şiddeti, din ve vicdan hürriyetini ihlalini kınıyorum. Haremi Şerif, sadece Filistinlilerin veya Arapların değil bütün Müslümanların ortak ve kutsal mabedidir. Kudüs'teki Harem-i Şerif'in hukuki statüsüne saygı duymak ve hukuki statüsünü korumak İsrail Devleti'nin yükümlülüğüdür. İsrail Hükümeti, Harem-i Şerif'in hukuki statüsüne saygı duymak ve hukuki statüsünü koruma yükümlülüğüne uygun davranmak zorundadır" dedi.
 
HAREM-İ ŞERİF'E SAYGISIZLIKTAN VAZGEÇİLMELİDİR   
Bozdağ açıklamasında "Dine, dini değerlere ve dinin gereklerini yerine getirmek isteyenlere saldırmak, hukuk devletinin ve insan haklarının reddidir. İsrail Hükümetinin başta Filistinliler olmak üzere bütün Müslümanlara getirdiği kısıtlamalar ve engeller asla kabul edilemez, hoş görülemez. İsrail Hükümeti, Müslümanlara, İslam'ın ve Müslümanların kutsallarına ve kutsal mabedi Harem-i Şerif'e saygısızlıktan derhal vazgeçmelidir." dedi.

"DUR" DEMELİDİR
Uluslarası toplum ve İslam ülkelerine çağrıda bulunan Bozdağ şunları kaydetti:
"Müslümanlar ve İslam ülkelerinin kahir ekseriyetinin İsrail'in bu saygısızlığına, saldırganlığına sessiz kalması da asla kabul edilemez. İslam ülkeleri, İsrail Hükümetinin bu haksız, saygısız, hukuksuz, din ve vicdan hürriyetini yok eden tutumuna karşı, birlik olmalıdır. Uluslarası toplum ve örgütler, İsrail Hükümeti'nin bu saygısız ve saldırgan tutumuna ve yükümlülüklerini çiğnemesine "dur" demelidir. Türkiye Cumhurbaşkanı ve Türk Hükümeti, İsrail Hükümetine bu haksız ve hukuksuz uygulamaları ve saygısızlığı sonlandırmaya çağırmıştır."
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başbakan Yardımcısı Bozdağ'dan çok sert Mescid-i Aksa tepkisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı