Gündem Haberleri

  Başbakan Yardımcısı Babacan, hükümet adına imzaladı

  A.A
  27.01.2015 - 16:04 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in vefatı nedeniyle bu ülkenin Ankara Büyükelçiliği'nde açılan taziye defterini hükümet adına imzaladı.

  Babacan, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliği'ne taziye ziyaretinde bulundu. Büyükelçi Adil Sirac Merdad ile görüşen Babacan, başsağlığı dileklerini iletti. Başbakan Yardımcısı Babacan, daha sonra, hükümet adına, taziye defterini imzaladı. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in vefatı dolayısıyla derin üzüntü duyduklarını kaydeden Babacan, deftere şunları yazdı:

  "Merhum Kral Abdullah'ın vefatı, dost ve kardeş Suudi Arabistan halkı ve tüm İslam alemi için büyük bir kayıptır. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına, Suudi Arabistan Krallığı hükümetine, kraliyet ailesine ve Suudi milletine başsağlığı diliyor, en samimi taziyelerimi sunuyorum. Yüce Allah'tan merhum Kral Abdullah'a rahmet diliyorum.

  Kral Abdullah, Suudi Arabistan halkının refah ve kalkınmasına büyük hizmetlerde bulunmuş, önemli reformlar gerçekleştirmiş, İslam aleminin birliği ve dayanışmasının kuvvetlendirilmesi için hikmet, basiret ve ferasetiyle fevkalade katkılar yapmıştır. Haremeyn'in hizmetkarı olarak Mekke ve Medine'de hac ve umre ibadetlerinin daha rahat ve güvenli bir şekilde ifa edilmesine imkan sağlamak için çalışmış olan Kral Abdullah'ın hizmetleri tüm Müslümanlarca saygı ve takdirle anılacaktır." Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin, Kral Abdullah döneminde tarihte emsali görülmemiş bir düzeye eriştiğini belirten Babacan, "Kral Abdullah, Suudi Arabistan'ın ülkemizle ilişkilerini ve işbirliğini her sahada geliştirme konusunda sağlam bir siyasi irade ortaya koymuş, kardeş Suudi halkının milletimizle daha da yakınlaşmasını ve kaynaşmasını gönülden istemiştir. Merhum Kral Abdullah, milletimiz ve İslam alemi tarafından daima hayırla hatırlanacaktır" ifadelerini kullandı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı