Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başbakan Yardımcısı Arınç'tan önemli açıklamalar

  Hürriyet Haber
  25.09.2013 - 11:39 | Son Güncelleme: 25.09.2013 - 12:06

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Bursa İl Başkanlığında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Arınç, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'demokratikleşme paketi PKK'nın başarısı' sözlerine ilişkin densizlik yorumunu yaptı. Ankara'daki böcek skandalıyla ilgili olarak ise 'İran komşu ülkemiz. İki ülke arasındaki ilişkileri bozmak isteyen olabilir. Biz bunların içinde olmayız' dedi. İşte Arınç'ın açıklamaları:

  DENSİZLİK

  "Demokratikleşme paketi yaptıklarımızdan farklı değil. İlk defa bir paket geliyor da konuşuyor değiliz. Çalışmalarımız bitti. Haftaya pazartesi günü Başbakan özel bir toplantıyla açıklayacak. 20’ye yakın özel konuyu açıklamak bana düşmez. Bakanlar Kurulu’nda konuşulan bir şeyi senin bilmen gerekmez. Başbakan aslında kamuoyunu bilgilendirmek için pazartesi konuşmasını yapacak. Bir kısmı kesinleşmiş konulardır. Yaptığımız işi biliyoruz. Hazırladığımız paketin ne PKK ile İmralı ile ne de çözüm süreci ve son geldiğimiz nokta ile alakası yok. Edep dışı olarak bunu PKK’nın paketi olarak tanımlamak densizlik. Kimin dediğini de bilmiyordum.. Herkes bir şeyler söyleyecek. Torba değil ki büzesin. Bunu konuşmakla ertesi gün kanun olmuyor ki. Önemli bir iş yapıyoruz. Türkiye inşallah bundan bir fayda görecek. Demokratikleşme bir süreçtir.

  ADAYLIK MÜRACAATLARI

  MYK toplantısında alınan bir karar var. 21 Ekim’de adaylık müracaatlarının başlaması düşünülmüştü. Dünkü toplantıda 1 Ekim-1 Kasım arasında adaylık müracaatlarının yapılması için karar alındı. Bence de doğru bir karar. Onlar için tayin edilen ücret var. O ücret yatırılır ve adaylık müracaatları yapılır. Bizim bugünden yarına adayımız şudur deme imkanımız yok. Doğru olmaz. Bazı partilerin aday bulmakta zorlandığını biliyoruz. Aday bolluğu yaşayan partiler de olacaktır. Bizim rahat olduğumuz yerler olduğu gibi şüphesiz önceden aday tespitinin yapıldığı yerler de vardır. Her yerde tekrar kazanmak iddiasındayız. Şu anda bir sıkışıklık içinde değiliz.

  BURSA VALİLİĞİ’NİN ROMAN TANIMI

  Hiçbir bilgim yok. Sizden duyuyorum. Bunun hesabını basın danışmanımdan soracağım. Bunu sabah bana getirmedi. Olayı inceleyeyim. Roman vatandaşlarımızla parti ve hükümet olarak ilişkilerimizin iyi olduğunu herkes bilir. Onlar genellikle AK Parti’yi destekler. Bir kaçı için kullanılabilecek bir ifadeyi tümüne teşmil etmek doğru değil.

  BAŞÖRTÜSÜNE YASAK YOK

  Anayasada başörtüsüne yasak yok. Türkiye’deki mevcut hiçbir kanunda başörtüsünün yasak olduğuna dair hüküm yok. 83’te ve öncesindeki bazı yönetmeliklerde yasak var. Hiçbir yönetmelik kanunda olmayan bir hüküm getiremez. Bunun yanlışlığı burada. Üniversitede kılık kıyafet serbestliğinin kanunun dışında çözülmesi lazım. Bu bir anlayıştır. Son geldiğimiz noktada en çok şiddet gösteren CHP de üniversitelerde kılık kıyafet serbest olmalı diyor.

  CHP NET DEĞİL

  Kamuda başörtüsü serbest olmalı mı? Bu konuda BDP hiçbir yasaklama istemiyor. CHP’den bazı vekiller Atilla Kart ‘Olabilir’ diyor, Engin Altay ‘kesinlikle olmaz’ diyor. Parti sözcüsü Haluk Koç ‘Böyle saçma düşünce olmaz. Kamuda başörtüsü serbest olmaz’ demiştir. Genel Başkan da topu taca atıyor. CHP net olarak tavrını açıklarsa ben eminim ki önümüzdeki düzenlemeler sadece yönetmelik üzerinde yapılacak ve konu tartışmaktan çıkacaktır.

  MERVE KAVAKÇI’YA ‘DIŞARI’ DİYENLER DIŞARDA KALDI

  Merve Kavakçı aday oldu, adaylığına itiraz edilmedi. Mazbatası verildi. Parlamentoya geldi sırasına oturdu, ‘dışarı dışarı’ diye protesto başladı. Demirel cumhurbaşkanıydı ‘Bu kadın tehlikeli’ dedi, vatandaşlıktan ettiler. O gün ‘dışarı’ diye bağıranlar dışarda kaldı.Kıyafet serbestisini inşallah biz getirmiş olacağız.

  ANKARA’DAKİ BÖCEK SKANDALI

  İran komşu ülkemiz. İran uyruklu insanların Türkiye’de yasa dışı faaliyetlerde bulunması mümkün olabilir. Biz bazı şeyleri biliriz ama söylemeyiz. İran ile Türkiye arasındaki ilişkileri bozmak isteyen birileri olabilir. Biz bunların içinde olamayız. Türkiye’ye dışarıdan gelen yabancı uyruklulardan herkes suç da işleyebilir. Yaptıkları suç ise anında yargılama yapılır. Türkiye ile İran arasındaki ilişkileri bozmak isteyenlere karşı tavizkar değiliz. İran uyruklu insanların Türkiye’de yaptıkları faaliyetler kadar Alman uyruklu insanların da Türkiye’de yaptıkları faaliyetler olabilir. İstihbaratımız ne güne duruyor. Türkiye uyruklu vatandaşlarımızın bir başka ülkede suç işlemesi neyse bu da budur.

  3 TANESİ HIRSIZLIK YAPTI DİYE TOPTAN KİTLEYİ SUÇLAYAMAZSINIZ

  Suriye’den 350 bin civarında sığınmacı var. Can havliyle Türkiye’ye koşan insanlara biz sınırları kapatamayız. 150 bin de kendi imkanlarıyla ev tutmaya çalışan, Türkiye’de geçinmeye çalışan insanlar var. Bunların çoğunun nerede olduğu bilinir.
  Bu kadar kalabalık bir topluluk geldiğinde aralarında farklı amaçlarla gelmiş olanlar çıkabilir. Türk halkı her zaman mazlumdan yanadır. 3 tanesi hırsızlık yaptı diye bu kitleyi suçlamak mümkün değil. Bunlar CHP’nin yapacağı şeyler. Çünkü onlar Esad’ın yanında.

  3 DÖNEM KURALINI DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ

  3 dönem kuralı devam ediyor. Değiştirme niyetinde değiliz. Ben bunun sonucunu severek bekleyen ve sonuçlarından memnun olan biriyim.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı