BURSA HABERLERİ

Başbakan Yardımcısı Arınç: (3)

AA / Hüseyin Yesilkavak
09.01.2015 - 15:09Son Güncelleme : 09.01.2015 - 15:09

- "Demirtaş veya HDP'liler, bir yerde demişler ki; 'biz parti olarak seçime girer, yüzde 10 barajı aşamazsak, bizim milletvekili çıkaramamamız halinde çünkü o zaman aday bağımsız olarak da koymayacaklarına göre Türkiye karışır, çözüm süreci tehlikeye girer, PKK bundan istifade eder veya PKK'nın işine yarar" - "CHP'nin oyları CHP'ye dönecek olursa farklı temsil gruplarının da başka tercihleri olacaksa senin kendi tabanın 6-7 arasındadır. 6-7 arasında bir tabanla seçimlere girmeye cesaretle karar vermişsen seni alkışlarım ama böyle bir sonuçla karşı karşıya kalacaksan ne olur milleti tehdit etme. AK Parti'yi hele hele hiç tehdit etme" - "Dün diyormuş ki; 'hevesi kursağında kalacak, biz yüzde 6 falan değil, yüzde 15 alacağız' yolun açık olsun. Yürü görelim bakalım. Yüzde 15 mi, 10 mu , 12 mi, 1 mi, 5 mi, 6 mı, hodri meydan. Ne zaman 5 ay sonra. Meydan okuyoruz. Biz meydan okuyan bir partiyiz"

YEREL HABERLER BURSA

AA / Hüseyin Yesilkavak

BURSA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanı seçiminde en az 3 puanlık oy oranını CHP'lilerden aldığını belirterek, "CHP'nin oyları CHP'ye dönecek olursa farklı temsil gruplarının da başka tercihleri olacaksa senin kendi tabanın 6-7 arasındadır. 6-7 arasında bir tabanla seçimlere girmeye cesaretle karar vermişsen seni alkışlarım ama böyle bir sonuçla karşı karşıya kalacaksan ne olur milleti tehdit etme. AK Parti'yi hele hele hiç tehdit etme" dedi.

Arınç, AK Parti Bursa İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 7 Haziran'daki milletvekili genel seçimleriyle ilgili, resmi kurumlarda çalışanların 10 Şubat tarihine kadar istifa etmek suretiyle milletvekili adayı olabileceklerini açıkladığını, resmi kurumlarda çalışmayan kişilerin adaylık sürecinin daha uzun bir zaman olduğunu söyledi.

Milletvekili adaylığı noktasında bu dönem çok daha fazla aday adayı olacağını tahmin ettiklerini vurgulayan Arınç, "Aday adaylarımızın çok olması AK Parti'nin gücüdür, AK Parti'ye olan teveccühtür. Biz de bunu en iyi şekilde değerlendireceğiz" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Bursa'da mevcut milletvekillerinden kaçı gidecek, kaçı kalacak? Ayrıca sizi bir televizyon programında izledim. Siyaseti bırakacağınızı söylediniz. AK Parti'ye karşı bir kırgınlığınız var mı?" sorusu üzerine Arınç, "Erdalcığım, bazı insanların susması daha hayırlı demek ki. Şimdi milletvekillerimizin kaçı gidecek, kaçı kalacak gibi bir soruyu, sorsa sorsa Erdal Şahan sorardı. Böyle bir soru olmaz güzel kardeşim" dedi. Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletvekillerimizin hepsinden memnununuz, hepsi çok başarılı, performanslarını sen ölçeceksin. Maşallah, performans ölçer bir gazetede de yayınlanmaya başladı. Kocaman kocaman yazılarla herhalde her sayısında 2 milletvekilimizi değerlendirecek. Ben Bursa basınını senin yazıların da dahil olmak üzere su içer gibi okuyorum her gün. Ya, performans ölçmeye başladı bazı gazetelerimiz Nehir miydi ismi bilmem? İsterseniz bazı harfleri değiştirerek konuşayım. Performanslarını ölçüyor milletvekillerimizin. Mikomlar var, milletvekili izleme komiteleri. Onlar da ölçecek ama esas partimizin yapacağı değerlendirme önemli. Vatandaşa sorduğumuz zaman, vatandaştan aldığımız izlenim değerli. Bakın, kabul edersiniz, etmezsiniz ama size bir milletvekiliniz olarak milletvekillerinin de yaşça ağabeyi konumunda biri olarak söyleyeyim. Milletvekillerimizin hepsi, biz 11 kişiyiz parlamentonun en saygın, en çalışkan, en gayretli insanlarıdır. Kendilerine verilen görevleri yerine getiren kişilerdir. 11'inin arasında da bir ihtilaf, bir çekişme yoktur. Bazı yerlerin iki milletvekili vardır, birbirlerini yerler, 3 milletvekili vardır birbirleriyle konuşmazlar. Bizim 11'imiz var 5'i bir yerde gibi. 11'i bir yerdeyiz biz. Hamdolsun konuşuruz, otururuz, Bursa'nın sorunlarını birlikte takip ederiz. Herkes kendi komisyonunda başarılı çalışmalar yapar. Genel kurulun en devamlı milletvekilleri bizim milletvekillerimizdir. Bu bizim Ankara'da parlamentoda gördüğümüz ama Bursa'da nasıldır derseniz, gene olumlu kanaatlara sahibiz ama seçime giderken tabii kamuoyu yoklamalarıyla, anketlerle milletvekillerimizi yerelde Bursa ilindeki performanslarını genel merkezimiz değerlendirecektir."

- "Siyaseti yapmak için illa milletvekili, bakan olmak şart değil"

Arınç, kendisi gibi 3. dönemi olan 72-73 milletvekilinin bulunduğunu ancak en çok bu soruların kendisine yöneltildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Halbuki Faruk Çelik arkadaşımız da aynı konumdadır. Bizim içimizde Ali Babacanlar da vardır, Beşir Beyler de vardır. Daha başta Recep Tayyip Erdoğan da vardı. O cumhurbaşkanı oldu, biz kaldık. Biz kalınca şimdi Allah'ın izniyle haziran ayında artık Bursa'ya misafiriniz olarak gidip geleceğiz. Bursa'daki çalışmalarımızı sizlerle birlikte götüreceğiz. Bazen başkanımızın makamına gideceğiz, çayını içeceğiz. Bazen il başkanımız davet ederse geleceğiz, vereceği görevleri yerine getireceğiz. Dışarıda kalacağız, ne kadar güzel birşey. 40 sene sonra insan biraz dinlense kötü mü olur? Benim yaşım henüz 75, 78 değil, ağabeyilerime de tavsiye ediyorum milletvekilleri içinde yaşı 80'lere yaklaşanlar var. Ne olur biraz da kendinize zaman ayırın. Biraz dinlenin, yeni yüzler girsin. Bu yeni yüzlerle Türkiye'nin siyaseti daha da güçlensin. Bunları söyleyeceğiz ama siyasetten kopulmaz. Çünkü siyaset, herkesin de yapması gereken birşeydir. Bursa daha iyi nasıl yönetilir, bu bir siyasettir. Türkiye daha iyi nasıl yönetilir, bu bir siyasettir. Türkiye'nin komşularıyla politikası nasıl olmalıdır, bu bir siyasettir. Bunları düşünmeden yaşayabilir misiniz? 'Bursa'nın endüstrisi, tarımı, sanayisi, ihracatı nasıl daha artabilir' diye düşünmek siyasi bir politikadır. Nüfus politikası, siyasi bir politikadır."

Dün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "çocukları olduğu zaman annelerin nasıl destekleneceğini" açıkladığını anımsatan Bülent Arınç, "Aileye, dinamik nüfus yapısına, uygun yeni projeler açıkladı. Bunların hepsi siyasettir, bunları düşünmek siyasettir. Bunları düşünmekten uzak kalamayız. Bu bizim hayat tarzımız ama siyaseti düşünmek veya yapmak için illa milletvekili, bakan olmak şart değil. Dışarıdan da bunlar yapılabilir, konuşulabilir. İnşallah biz bunu yapacağız kardeşim. Halimizden memnunuz. başkaları ne düşünüyor bilemem" ifadesini kullandı

- Selahattin Demirtaş'ın açıklaması

Bir basın mensubunun, "HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dün baraj konusunda bir açıklama yaptı. Burada hedefi sizdiniz. 'Arınç'ın hevesini kursağında bırakacağız. Barajın altından kalkacağız' şeklinde açıklamalardı. Bu konuda yorumunuz ne olacak" sorusuna ise Başbakan Yardımcısı Arınç, şu yanıtı verdi:

"Ben Star Tv'de bu soruyu sordukları için konuşmuştum. Şimdi gazeteci nasıl sorarsa insanlar ona göre cevap veriyorlar. Gazeteci nasıl güzel bir cevap alacak ona göre sorar. Papa'ya bile böyle sormuşlar uçaktan inerken. 'Neydi o soru' derseniz basın toplantısından sonra anlatayım. Buraya pek uygun değil. Yani soruya göre cevap veren insanlar yanılabilirler. Oysa o soruda kastedilen meseleyi eğer kendisi dinlemişse, başıyla sonuyla bilebilirse, daha güzel cevap verebilir. Beni Star Televizyonu'nda izlemiş olanlar hem bu soruşturma komisyonuyla ilgili olarak hem bu konuyla ilgili olarak hem de Paris'te yaşanmış olan terör olayıyla ilgili olarak ne söylediğimi çok iyi anladılar. Yarım saatin içinde bazı konulara girme imkanımız oldu. Şimdi Demirtaş ve HDP konusu şudur; arkadaşlar bu parti bugüne kadar yüzde 10'luk barajı kendileri için bir tehlike olarak görmüş ve bağımsız adaylarla parlamentoya girmişlerdir. Bağımsız adayların sayısı bazen 7-8 olmuş, bazen 28 olmuş bazen 30 olmuş. Sonra bir araya gelip grup ve partilerini temsil edebiliyorlar. Bu da bir yöntemdir. Çünkü insanlar bağımsız aday koyup da kendi bölgelerinden oy alabilir, seçilebilirse bu da parlamentoya girmek için bir yöntemdir. Şimdi görüyoruz ki yüzde 9 Cumhurbaşkanlığında oy alan Sayın Demirtaş, yüzde 10'luk barajı da aşabileceklerini de düşünerek 'biz bu seçimlere artık parti olarak gideceğiz' diyorlar. Aslında bunu alkışlamamak mümkün değil. 'Biz yüzde 10'luk barajı aşacağız ve bu seçimlere parti olarak gireceğiz' diyorlarsa bunu takdir etmek lazım. Bu bir cesaret işidir. Bu bir iddia işidir. Bunu eleştirmek mümkün değil."

- "Beyefendi bizi tehdit ediyor"

Arınç, ancak televizyon programında kendisine yöneltilen sorunun işin kötü tarafıyla ilgili olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"O da nedir, Demirtaş veya HDP'liler, bir yerde demişler ki 'biz parti olarak seçime girer, yüzde 10 barajı aşamazsak, bizim milletvekili çıkaramamamız halinde çünkü o zaman aday bağımsız olarak da koymayacaklarına göre Türkiye karışır, çözüm süreci tehlikeye girer, PKK bundan istifade eder veya PKK'nın işine yarar' Benim itirazım bu ikinci tarafa. Yani beyefendi bizi tehdit ediyor. 'Ben parti olarak gireceğim ama yüzde 10'u alamazsam gerisini siz düşünün. Ortalığı yakar, yıkarız diyor. Bunu kabul etmeniz mümkün mü? Kabul edemeyiz. Parti iddiası varsa parti olarak seçimlere girer ve sonuçlarına katlanır. Yüzde 10'u aşarsanız size selam da veririz, saygı gösteririz ve çıkardığınız milletvekili sayısı belki 40-50'yi bulabilir ama aşamazsanız o bizim sorunuz değil ki. Siz baskıyla, tehditle, şantajla o bölgeden oy alınıyor, bağımsız adaylarınızı adrese teslim çıkarıyorsunuz. Parti olarak da bunu yapabileceğinizi düşündüğünüze göre seçime girerseniz sonucuna razı olursunuz. Diyelim ki kazanamadınız. Niye bizi dağa çıkmakla tehdit ediyorsunuz? Misal verdim, 2002'de Doğru Yol Partisi Sayın Ağar'ın liderliğinde seçime gitti ve yüzde 10'luk barajı mutlaka geçeceğini düşünüyordu ama 9,5'de kaldı. Yarım puanla seçimi kaybetti, Mehmet Ağar dağa mı çıktı? Yani ondan 'ben sokakları ateşe veririm, 7-8 Ekim'de olduğu gibi herkesi yakar yıkarım mı' dedi. Demedi. 1999'da ben dün gibi hatırlıyorum bu olayları, parlamentodaydık. CHP barajı aşamadı arkadaşlar, yüzde 8,5 aldı. Deniz Baykal sadece istifa etti. Yoksa dağa çıkmadı, tehdit etmedi. 'CHP barajı geçemezse memleket yanar, yıkılır' demedi. Aynı CHP 95'te yarım puanla barajı geçti, 49 milletvekili çıkardı. Buna ne üzülmek lazım, ne de aşırı sevinmek lazım. Benim HDP'ye söylediğim budur. Barajı aşamazsan kendinde ara millete kabahat bulma. ortalık şöyle olur, böyle olur diye de tehdit etme."

- "Hodri meydan"

HDP'nin Selahattin Demirtaş'ın aday olduğu Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı yüzde 9 oya güvenerek seçimlere girmek istediğini, ancak bu oyların en az 3 puanının CHP'den geldiğini ifade eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP'nin klasik tabanı, seçmeni 'Ekmek için Ekmeleddin'i tutmadı. Bize de gelmedi, sana gitti. Yüzde 3 buradandır. Özellikle metropollerden aldığınız oylardır. Belki Bursa'dan bile 1 puana yakın oy almış olabilirsiniz. Demirtaş'ın Bursa'dan aldığı oy miktarı 60 bin civarındadır. Bu HDP'in kendi oyu mudur? Hayır. Mutlaka CHP'den, ekmeği beğenmeyen değil, Ekmeleddin'i beğenmeyenlerin oyları da vardı. Bir de parti temsil gruplarının oyunu almıştır HDP. Yani lezbiyenler, gayler, biseksüeller, translar da dahil olmak üzere Türkiye'de ben herhangi bir partide temsil imkanı bulamıyorum diyen farklı seçmen gruplarının oylarını da almıştır. Bunların içinde şüphesiz seçmen olarak oylarının temsil etme noktasında başarılı olan gruplar da vardır ama sen şimdi parti olarak gireceksin. CHP'nin oyları CHP'ye dönecek olursa farklı temsil gruplarının da başka tercihleri olacaksa senin kendi tabanın 6-7 arasındadır. 6-7 arasında bir tabanla seçimlere girmeye cesaretle karar vermişsen seni alkışlarım ama böyle bir sonuçla karşı karşıya kalacaksan ne olur milleti tehdit etme. AK Parti'yi hele hele hiç tehdit etme. Çözüm süreci zarar görürmüş, PKK bunu istismar edermiş, bilmem ne yaparmış. Kaç tane parti seçime giriyor, hiçbirisi yüzde 10'u aşamıyor hiçbirisi senin gibi konuşmuyor."

"Senin bir ayrıcalığın mı var arkadaşım. Sen kimsin? Sen de bir partisin" ifadesini kullanan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şöyle devam etti:

"Güveniyorsan çık yola, güvenmiyorsan kendi usullerine göre bağımsız adaylıklarını koy. Dün diyormuş ki 'hevesi kursağında kalacak, biz yüzde 6 falan değil, yüzde 15 alacağız' yolun açık olsun. Yürü görelim bakalım. Yüzde 15 mi, 10 mu , 12 mi, 1 mi, 5 mi, 6 mı, hodri meydan. Ne zaman 5 ay sonra. Meydan okuyoruz. Biz meydan okuyan bir partiyiz. Yoksa seçime girip de 10 binde 8 oy alan partilerden birisi değiliz. Senin tabanın seni yüzde 10'un üzerine çıkaracaksa elbette seçimin demokrasinin kuralları vardır. Biz bunlara aynen saygı duyarız, sizi tebrik ederiz ve alkışlarız ama cumhurbaşkanlığı seçiminde farklı noktalardan kanalize edilmiş oylarla bu noktada kendinizi yüzde 15'le odaklamayın. İyi çalışın kıskanmayın, çalışırsanız sizin de olur. Taksilerin arkasında böyle yazıyor. Biz yüzde 50'leri hedefliyoruz, siz yüzde 15'leri hedefleyin. Yürüyün, seçimlere girelim. Hele hele tehditlerden, şantajlardan fırsat bulamazsanız gerçek oy tabanınızın ne olduğunu görelim ve ondan sonra Türkiye demokrasisinin geldiği noktaya hep beraber bakalım."

(Bitti)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başbakan Yardımcısı Arınç: (3) haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:01
  • Guneş
   06:42
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı