Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener Karabük'te

A.A
12.02.2006 - 17:42 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, “Türkiye, 4 yılda yüzde 32 daha fazla milli gelir üreten ülke haline gelmiştir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Şener, AK Parti Karabük Merkez İlçe Başkanlığı'nın Vali Nafiz Kayalı Gençlik Merkezi'nde düzenlenen olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada, partileriyle Türkiye'yi uzun vaadede zaafa uğratan ve gücünü kaybetmesine yol açan eski alışkanlıkların tamamen tasfiye edildiğini söyledi.

Türkiye'de yıllık yüzde 7,7 enflasyonun yaşandığına dikkati çeken Şener, şunları kaydetti:

“Ülkemizde son 4 yıllık sürede yaşanan büyüme 1953'den bugüne kadar yakalanmamıştır. Yarım asır boyunca en önemli büyüme dönemi iktidarımızda olmuştur. Türkiye, 4 yılda yüzde 32 daha fazla milli gelir üreten ülke haline gelmiştir. Bunlar hissedilmiyor demek doğru değildir. Her bireyin kendi yeteneğiyle ülke ekonomisini ayağa kaldırmasını sağlayacak rasyonelleşmenin sağlandığını kim görmüyor? Devletin iki yakası bir araya gelmiyordu, ancak şimdi tarihinde ilk kez bu yıl kamu dengesi fazla verecektir. Geçmişte gördüğümüz bir ürünü, bir ay sonra aynı fiyatla satın alamıyorduk. Örnek vermek gerekirse, çamaşır deterjanları 3 yıl önceki fiyatından daha ucuzdur. Siz, Türkiye'de bugüne kadar hiç böyle bir şey gördünüz mü?”

SİYASETİN TARZI DEĞİŞTİ

Şener, toplumun algılama ve duyarlılık biçimini oluşturan konuşmaları her zaman yapanın siyasetçiler olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Ülkemizde 20 parti seçime girmişti. Girmeyenleri de sayarsanız 40 parti vardı. Bu kadar çok partinin sözcüleri Türkiye'nin dört bir tarafında konuşur. Onları dinleyenlerde de belli düşünce oluştururlar. Maalesef, geleneksel siyaset konuşma şekliyle ülkemizde yanlış kültür oluşmuştur. Kürsüye çıkar çıkmaz geleneksel siyasi konuşma şekli ikiye ayrılır. Bunlardan biri (benim yaptığım ve söylediğim her şey doğrudur), diğeri de (benim dışındaki partilerin yaptığı her iş ve söz yanlıştır) şeklindedir. Bundan kısa süre önce bütün siyasi partilerin konuşma tarzı böyleydi. Ancak, bizim partimiz siyasetin tarzını değiştirdi.”

TOPLUMSAL KARDEŞLİK

Siyasetin geleneksel konuşma tarzında eleştirinin de ötesinde sürekli karşılıklı kin ve nefret duygularını yerleştirme anlayışının yer aldığını ifade eden Şener, şunları söyledi:

“Muhalefet iktidarı, iktidar da muhalefeti eleştiriyor. Bir partiden konuşma yapılırken, diğer partiye karşı kin ve nefret duyguları yerleştirilmeye çalışılırdı. Sonunda da bir ülkenin birbirine inanması gereken insanları, karşısındakini tehlikeli algılamaya başlarlar. Verilebilecek en büyük zarar işte budur.

Herkes enerjisini, diğerininkini tüketmek için harcarsa o ülkeyi ayağa kaldıracak enerjiyi nereden bulacağız? Partimizin oluşturacağı kültürel atmosferle insanımız Türkiye'deki herkesin birbirinin kardeşi ve dayanağı olduğuna inanacaktır. Her parti, diğerinin kendi velinimeti olduğunu bilmelidir.”
AK Parti Karabük İl Başkanı Cumhur Ünal, Şener'e, tarihi Safranbolu evi maketi armağan etti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı