ANKARA HABERLERİ

Başbakan Sancaktepe ve Yükseltepe’yi gezdi

Deniz GÜREL
28.10.2011 - 00:00Son Güncelleme : 27.10.2011 - 21:57

Van’da yaşanan depremin ardından Başbakan Erdoğan’ın “Ramazan’da Ankara’da bazı gecekondu bölgelerini dolaştım. Efendim TOKİ’ye veremeyiz, müteahhit arıyoruz’ şimdi müteahhit şu bu bekleyemeyiz. Süratle yasal düzenleme yapacağız” sözlerine sebep olan gezinin ayrıntılarına Ankara Hürriyet ulaştı.

Deniz GÜREL

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün yaptığı, Türkiye’nin gündemine oturan, “Ramazan’da Ankara’da bazı gecekondu bölgelerini dolaştım. Efendim TOKİ’ye veremeyiz, müteahhit arıyoruz’ şimdi müteahhit şu bu bekleyemeyiz. Süratle yasal düzenleme yapacağız” sözlerine sebep olan gezinin ayrıntılarına Ankara Hürriyet ulaştı. Erdoğan’ın Ramazan ayında gezdiği gecekondu bölgeleri Keçiören’in Yükseltepe ve Sancaktepe semtleri. Gecekondu bölgelerindeki metruk yapıları gören Erdoğan, bir süre bölge halkıyla sohbet etti. Sohbette halkın kötü şartlarda barındığını gören Başbakan Erdoğan, vatandaşların istemesi halinde TOKİ’nin bölgede kentsel dönüşüm çalışması yapacağını söyledi.

Yüzde 90.7 “İstemeyiz” dedi

Bazı vatandaşların “TOKİ’yi istemeyiz, mütahhit arıyoruz” demesi üzerine gezisinde kendisine eşlik eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a, Başbakan Erdoğan, “Anket yapılsın” talimatı verdi. Ankette sonucunda bölge halkının yüzde 90.7’si, “TOKİ’yi istemeyiz” yönünde oy kullandı. Anketi düzenleyen Keçiören Belediyesi, sonucu Başbakanlığa geçtiğimiz ay iletti.

Gecekondu bölgeleri Yükseltepe ve Sancaktepe semtlerine yaptığı gezide bulunan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Bizim belirtilen bölgelerde Kentsel Dönüşüm Projelerimiz var. Ancak bazı vatandaşlarımız buna yanaşmıyor. Sayın Başbakanımızın söylediği yasal düzenleme sonrası Türkiye’nin her yerinde yaşanan bu sorun ortadan kalkacaktır” dedi.

Kaçak binayı yıkamıyorsunuz

Ak şunları söyledi: “Özellikle kaçak yapı ve gecekondu bölgelerinde yapılacak kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili idare rahat hareket edebilmeli. Ama maalesef mevcut kanununlarla bu mümkün değil. Hayati tehlike taşıyan yeri tespit ediyorsunuz ama yıkamıyorsunuz. “Önlem al ya da boşalt” demekten başka belediyenin elinden bir şey gelmiyor. Başına bir şey gelince de, “Belediye neredeydi” eleştirisi yapılıyor. Belediyelerin ellerinin kaçak yapılar ve kentsel dönüşüm projeleri konusunda rahatlatılması gerekiyor. Sayın Başbakanımız da bu sıkıntıyı gördüğü için bu yetkileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verileceğini söyleyerek bu soruna genel bir çözüm getireceğini belirtmiş.”

“Oy kaybına bakmam”

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Van depremiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, “Gecekonduları, kaçak yapıları sormadan kamulaştıracağız. Oy verirmiş vermezmiş dinlemeyeceğiz, yıkacağız” çıkışında bulunmuştu. Başbakan Erdoğan, Ramazan’da Ankara’da yaptığı gecekondu bölgelerinde yaptığı izlenimi şöyle aktarmıştı:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile bir çalışma içine gireceğiz. Artık şehirlerimizde kaçak yapı, gecekondu, bunlara yönelik gerekirse yetkiyi tamamen Bakanlığımıza alacağız ve bu tür binalarını değiştirmeyen, bunları yıkmayanlara sormadan kamulaştırmasını yapacak ve bu binaları biz yıkacağız. Bedeli ne olursa olsun, oy verirmiş vermezmiş biz bunları dinlemeyeceğiz artık. Çünkü bu tabloları defaatle yaşamaktansa iktidarı kaybetmek çok daha hayırlıdır.

Ramazanda Ankara’da şöyle bazı gecekondu bölgelerini dolaştım. ‘Efendim işte biz TOKİ’ye veremeyiz, müteahhit arıyoruz’ şimdi biz artık müteahhit şu bu falan bekleyemeyiz. Hemen müdahalemizi yapacağız. Hem şehirlerimizi güzelleştireceğiz, hem de buraları sağlam güvenilir konutlarla donatacağız. Bu işin başka çaresi yok. Onun için de bunun süratle yasal düzenlemesini de yapacağız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başbakan Sancaktepe ve Yükseltepe’yi gezdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı