Gündem Haberleri

  Başbakan ödülünün hakkını verdi

  ANKARA
  22.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, göstericilerin üzerine ateş açılması emri veren Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’ye tepki göstermeyen Başbakan Tayyip Erdoğan’ı, Kasım 2010’da aldığı ‘Kaddafi İnsan Hakları’ ödülünü hatırlatarak eleştirdi.

  Kılıçdaroğlu, “Ödülün hakkını veriyor Sayın Başbakan” dedi. Kılıçdaroğlu, Ankara İl Başkanlığı’nın koordinatörlüğünde, TMMOB başkanlarıyla yaptığı kahvaltılı toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “Başbakan ‘Seçimde 2’nci parti olursak genel başkanlığı bırakırım’ dedi. Sizin böyle bir taahhüdünüz olacak mı?” sorusuna, “Sayın Başbakan 2012’de zaten siyasetten çekileceğini söylemişti, bu yeni bir taahhüt değil ki” yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

  Esnafa uğrasın

  “Dikta olup olmadığını Sayın Başbakan öğrenmek istiyorsa en yakın esnafa uğrasın. Desin ki ‘Sen rahatlıkla telefonda konuşuyor musun, konuşmuyor musun? Senin rahatlıkla telefonda konuşmama ortamını sağlayan uygulama nedir’, bunu sorsun. Aldığı yanıta göre Sayın Başbakan’la konuşuruz.

  Baskıya izin yok

  Libya’da Libyalıların da demokrasiye, insan haklarına, eşitliğe ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Gönlümüz Libyalı demokratların, özgürlükçülerin yanındadır. Onları destekliyoruz, onlarla beraberiz. Baskıya artık dünyanın hiçbir ülkesinde izin vermemeliyiz. İnsanlığın ortak paydası özgürlük olmalı, demokrasi olmalı, Özgür düşünen insan olmalı. Bunu savunan her yerde, herkesle beraber olmaya hazırız.”

  Yüzde 5’e destek

  Kılıçdaroğlu, Van’da gündeme gelen “Seçim barajının yüzde 5’e indirilmesi” seçeneğiyle ilgili olarak ise şunları söyledi: “Van’da yaptığımız toplantıda CHP’ye yönelik eleştiri getiren çevreler de bizim verdiğimiz seçim barajının indirilmesiyle ilgili teklife olumlu baktıklarını; ama bu oranın yüzde 7 değil de yüzde 5 oranında olması gerektiği yönünde görüş beyan ettiler. Zaten biz daha önce de yüzde 7 oranını verdik ama, bu tartışmaya açıktır, eğer yüzde 5 olarak kabul edilirse buna da destek verebileceğimizi ifade etmiştik.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı