« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başbakan ödüllendirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pekin-2008 Olimpiyat Oyunları ile Paralimpik Oyunları'nda madalya kazanan sporcuları, Başbakanlık Yeni Bina'da kabul etti.

DHA
SON GÜNCELLEME

Erdoğan törende yaptığı konuşmada, bundan sonraki uluslararası müsabakalarda beklentilere uygun sonuçlar alacak sporcular yetiştirmek için gerekli yetiştirme ve seçme sisteminin en kısa sürede hayata geçirileceğini söyledi.

Törene; Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı da katıldı.

Olimpiyatlarda madalya kazanan sporcuları tebrik eden Başbaşakan Erdoğan, "Sporcularımızın ellerinden geleni yaptıklarından milletçe şüphemiz yoktur; fakat ortaya çıkan neticenin halkımızı tatmin etmediği de açıktır.'' dedi.

Türkiye'nin sporun hemen her branşında dereceye girebilecek insan potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, uluslararası alanda potansiyelle orantılı sonuçlar alınamadığının görüldüğünü kaydetti. Sporda başarılı olmanın şartının, sağlam tesisten, insan ve sistem alt yapısı kurmaktan geçtiğini dile getiren Erdoğan, son yıllarda bu konuda çok önemli atılımlar atıldığını ancak alınan sonuçlardan bunların yeterli olmadığının görüldüğünü söyledi.

Başbakan Erdoğan, ''Okul öncesi eğitimle birlikte sporu ilk, orta ve yüksek öğretimde olmazsa olmaz bir uygulama olarak teoride ve pratikte uygulamaya geçirmeliyiz. Aksi takdirde çok emek verdiğimiz bu alanda arzu ettiğimiz başarılara kavuşamayacağız. Bundan sonraki uluslararası müsabakalarda milletimizin beklentilerine uygun ve ülkemizin şanına yakışır sonuçlar alacak bir sporcu yetiştirme ve seçme sistemi hayata en kısa sürede geçirilecektir.'' diye konuştu.

Olimpiyat oyunlarında ödül alan sporcu, antrenör, teknik direktör ve kulüplere toplam 4.1 milyon YTL ödül verildiğini açıklayan Erdoğan, amaçlarının başarıyı tatmin edici şekilde ödüllendirmek ve sonraki yarışmalara katılmak isteyen yetenekli gençleri özendirmek olduğunu bildirdi.

Başbakan Erdoğan, törendeki konuşmasının ardından sporcular, antrenörler ve kulüp yöneticilerine ödül ve plaket verdi. Erdoğan, ayrıca, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyeliğine seçilen Uluslararası Okçuluk Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener'e de şilt verirken, Türk Olimpiyat takımlarına sponsor olan kurum ve kuruluşlara da plaket verdi. Ödüllerini bütün sporcular kendileri alırken, güreşte altın madalya kazanan Ramazan Şahin'in ödülü antrenörü Adem Bereket'e verildi. Dereceye girenlere toplam 19 bin 223 Cumhuriyet Altını karşılığı 4 milyon 91 bin 228 YTL 88 YKrş ödül verildiği bildirildi.

Ödül alan sporcuların isimleri ve aldıkları ödüller şöyle:

PEKİN OLİMPİYAT OYUNLARI:

Atletizm:

Elvan Abeylegesse: 3 bin cumhuriyet altını (640 bin 162 YTL 50 YKrş)

Güreş:

Ramazan Şahin: 2 bin cumhuriyet altını (426 bin 775 YTL)

Nazmi Avluca: Bin cumhuriyet altını (213 bin 387 YTL 50 YKrş)

Halter:

Sibel Özkan: Bin 500 cumhuriyet altını (320 bin 81 YTL 25 YKrş)

Tekvando:

Azize Tanrıkulu: Bin 500 cumhuriyet altını (320 bin 81 YTL 25 YKrş)

Servet Tazegül: Bin cumhuriyet altını (213 bin 387 YTL 50 YKrş)

Boks:

Yakup Kılıç: Bin cumhuriyet altını (213 bin 387 YTL 50 YKrş)

PARALİMPİK OYUNLAR:

Okçuluk:

Gizem Girişmen: 2 bin cumhuriyet altını (420 bin 820 YTL)

Masa Tenisi:

Neslihan Kavas: Bin cumhuriyet altını 210 bin 410 YTL).


Bunları da Beğenebilirsiniz