Gündem Haberleri

  Başbakan o koltukta oturamaz

  Hürriyet Haber
  27.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alaattin Çakıcı'nın bir ses bandında, ‘‘Kaçmam için eniştemle haber gönderdi’’ dediği DYP Genel Başkan Yardımcısı Meral Akşener, hakkındaki suçlamaların tümünü reddetti. Olayın bir tertip olduğunu iddia eden Akşener, ‘‘Ben Alaattin Çakıcı'yı şahsen tanımam. Kocaeli'de bir halası ve eniştesi var mı, yok mu bilemem. Hâlâ da bilmiyorum’’ dedi.

  Akşener, dün DYP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında sert bir üslupla konuşarak, medyayı siyasi tercihlerden yana olmakla suçladı. Kasette Çakıcı ile görüşen kişinin kim olduğunun açıklanmasını isteyen Akşener, ‘‘Uğur Dündar'ın sipariş üzerine hazırladığı kaset yüzünden benim kellem istenecek öyle mi? Burada bir gazeteci-mafya işbirliği söz konusudur’’ iddiasında bulundu.

  YILMAZ İSTİFA ETSİN

  Başbakan Mesut Yılmaz'a yüklenen Akşener, ‘‘Şayet düzmece kaset yüzünden benim istifam gerekiyorsa, Mesut Yılmaz'ın 50 kere istifası gerekir. Ben görevimi yaptım ve bu şahsı yakalatmak için her türlü girişimde bulundum. Benim başlattığım operasyonu ihbar eden ve Alaattin Çakıcı'nın kurtulmasını sağlayan Sayın Mesut Yılmaz'dır’’ dedi.

  Akşener, Çakıcı'nın Yılmaz'la 10 kez görüştüğüne ilişkin sözleri hatırlattı ve ‘‘Çakıcı, ‘Cumhurbaşkanıyla görüştüm' dese buna da mı inanacağız. Bu işin peşini bırakmayacağız. Bu Başbakan'ın bu ayıpla, o koltukta daha fazla oturamayacağını herkes görecektir’’ diye konuştu.

  SİYASETİ BIRAKIRIM

  Çakıcı’nın Flash TV'de Genel Başkanı Tansu Çiller'e küfür ettiğini hatırlatan Akşener, ‘‘Ona ‘kaç' demek bana fayda sağlamaz. Aksine onu yakalatmak bana devlet adamlığı prestiji sağlar. Ben hâlâ sözümün arkasındayım. Yazılı, sözlü, imzalı belge getirin değil milletvekilliğini, siyasi hayatımı bitiririm. Ben bu işin peşini bırakmayacağım. Bu olayla, Eyüp Aşık ve Çakıcı ilişkisi gölgelenmek isteniyor’’ dedi.

  Kendisi hakkındaki iddiaları, ‘‘Oradan bir kelle, buradan bir kelle ile olayı dengelemek’’ sözleriyle özetleyen Akşener, Yılmaz’ın, ‘‘Herkes Eyüp Aşık'ı örnek alsın’’ sözlerini hatırlatarak, ‘‘Sayın Başbakan'a sormak lazım. Hangi mafyayla işbirliğini öneriyorsunuz?’’ dedi.

  Akşener, Aşık'ın kasetteki görüşmelerini hatırlatırken de, şunları söyledi:

  ‘‘Eski ortaklık bozulmuş. Eski dostlar düşman olmuşlar. Niye bozulmuş, neden bozulmuş tam olarak bilmiyoruz. Ancak bunlar, bir bakanın ve Başbakan'ın, hem muhalefet, hem de iktidar döneminde bir kanun kaçağı ile işbirliği içinde oldukları gerçeğini değiştirmez. Çakıcı'nın bu kasedi sağa sola sızdırma sebebi de bu gerçeği değiştirmez.’’


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı