Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başbakan konuştu 37 öğrenci gözaltına alındı

  Pınar Çıtak KOYGUN - Özgür ALTUNCU - İbrahim AKTÜRK - İdris TİFTİKÇİ / İSTANBUL, (DHA)
  12.10.2011 - 15:25 | Son Güncelleme: 12.10.2011 - 17:15

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi'nin yeni Akademik Yıl açılış törenine katıldı. Başbakan konuşma yapacağı için öğrenciler sınıfa sokulmadı, öğrenciler protesto gösterisi yaptı. 37 öğrenci gözaltına alındı. Erdoğan'ın konvoyunun Vezneciler Caddesi'nden geçtiği sırada sloganlar atarak makam aracına yaklaşan bir kişi yumurta fırlattı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi'nin yeni Akademik Yıl açılış törenine katıldı. Erdoğan, törenin düzenlendiği Beyazıt'taki fen fakültesindeyken polis çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.  

  İŞTE BAŞBAKAN'IN KONUŞMASI

  BAŞBAKAN'IN MAKAM ARACINA BÖYLE YUMURTA ATTI / WEB TV

  ÜNİVERSİTE ÖNÜNDE ARBEDE / WEB TV

  Protesto gösterisi düzenleyen 37 öğrenci gözaltına alındı. Erdoğan, buradaki törenin ardından Halkalı'daki Sabahattin Zaim Üniversitesi'ne ilerlerken Öğrenci Kolektifleri üyesi olduğu belirtilen bir kişinin protestosuyla karşılaştı.    

  Erdoğan'ın konvoyunun Vezneciler Caddesi'nden geçtiği sırada sloganlar atarak makam aracına yaklaşan bir kişi yumurta fırlattı. Protestocuya hemen polis ekipleri müdahale etti. Protestocu gözaltına alındı.       

  ARBEDE YAŞANDI

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı İstanbul Üniversitesi Akademik Yıl Açılış töreninin yapıldığı Fen Fakültesi’ndeki Cemil Birsel Konferans Salonu’na girmek isteyen bir grup öğrenci ile polis arasında arbede yaşandı. Polis, eylemci grubu karga tulumda gözaltına aldı.

  Tören öncesi Fen Fakültesi önünde çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Saat 11.00’de başlayacak tören öncesi içeri girmek için uğraşan İstanbul Üniversitesi Öğrenci Konseyi Genel Sekreteri ve Lojistik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Adnan Tetik gözaltına alındı. İçeri girmek isterken Fen Fakültesi önünde bekleyen sivil polisle tartışan Adnan Tetik, gözaltına alındı. Gözaltına alınan Tetik, "İşte görün üniversite öğrecilerini böyle içeri almıyorlar" diye bağırdı. Tetik’i apar topar gözaltına alınarak sivil polis aracına bindirildi. Tetik daha sonra sivil polis aracıyla Fen Fakültesi önünden uzaklaştırıldı.

  GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

  Bu arada törene Başbakan Erdoğan’ın katılacak olması nedeniyle, açılış törenin yapılacağı Cemil Birsel salonunun bulunduğu Fen Edebiyat Fakültesinin çevresinde çevik kuvvet önlem aldı. Çok sayıda sivil polis de fakülte içinde görev yaptı. Öğrenciler görevliler tarafından içeri alınmazken, öğretim görevlileri kimliklerini ibraz edip arandıktan sonra içeri alındı. Fakültenin bahçesindeki araçlar çekilirken Fatih Belediyesi’ne bağlı bir ekip bahçeyi suyla yıkadı.

  BERNA İLE FERHAT DA ORADAYDI

  Başbakan Erdoğan, salonda bulunduğu sırada Fen Fakültesi yakınında toplanan Gençlik Federasyonu üyesi yaklaşık 10 kişi pankart açarak parasız eğitim ve füze kalkanı protestosu yaptı. Grup içerisinde Roman Çalıştayı’nda parasız eğitim pankartı açarak gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Ferhat Tüzel ile Berna Yılmaz da vardı. Basın açıklaması yapan grup, "Bbiz öğrencilere ve hocalarımıza yer yok bizler İstanbul Üniversitesi öğrencileri olmamıza rağmen, kendi okulumuzdan içeri giremiyoruz. Başbakan gerçekleri yüzüne haykırmamızdan korkuyor. Parasız eğitim istiyoruz. Alacağız diyen Ferhat ve Berna’dan korkuyor. Biz bugün Ferhat ve Berna ile yine Tayyip’in karşısındayız " dedi

  "BU ÜLKEDE PARASIZ EĞİTİMİN KOŞULLARI VARDIR"

  Basın açıklamasının ardından Gençlik Federasyonu Üyesi Berna Yılmaz da bir konuşma yaptı. Yılmaz, " Okula girişimiz yasaklandı. Görülmüştür ki Tayyip Erdoğan, gençlikten çok korkuyor.Bu korkularının bir tezahürü olarak da, 20 ay tutuklu kaldı hapishanede. Ancak hiçbirşey değişmedi. Çıktığımızda basın toplantısında şunu sormuştunuz: ’ Yine olsaydınız yine yapar mıydınız ? ’ Evet yapardık. Çünkü haklı olan biziz. Bu ülkede parasız eğitimin koşulları vardır. Füze kalkanı için para bulunabiliyorsa, eğitim de paralı değil de, parasız bir şekilde verilebilir " dedi.

  Gençlik Federasyonu Üyesi Ferhat Tüzel de "Bizler parasız eğitim istedik. Bundan kaynaklı olarak 19 ay tutuklu kaldık. Eğitim hakkımız resmen gasp edildi bu tutuklamayla. Çıktığımızda bu işin peşini bırakmayacağımızı söylemiştik. Çünkü bu kadar haklı ve meşru talebi dile getirmenin haklılığı zaten vardır.Bizler de bunu hissediyoruz. Bu haklı bir taleptir" diye konuştu.

  Grup, açıklamanın ardından Çevik Kuvvet ekiplerini geçerek okullarına gitmek istedi. Bu sırada Ferhat Tüzel ile Berna Yılmaz gruptan ayrıldı.

  POLİS MÜDAHALE ETTİ

  Ancak çevik kuvvet polisleri buna izin vermeyince polislerle öğrenciler arasında arbede yaşandı. ’Parasız eğitim istiyoruz ’ sloganı atan öğrenciler, karga tulumba gözaltına alındı. Öğrenciler gözaltının ardından polis minibüsüne bindirilerek olay yerinden götürüldü.

  Bu arada bugünkü açılış sırasında protesto gösterisi yapan toplam 37 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı