Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Başbakan Kaddafi ödülünün hakkını veriyor"

  A.A
  21 Şubat 2011 - 11:02Son Güncelleme : 21 Şubat 2011 - 12:00

  Kılıçdaroğlu, “Başbakan Libya'dan İnsan Hakları Ödülü aldı ama Libya'ya böyle bir çağrı yapmamasını, sessiz kalmasını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna “Ödülün hakkını veriyor Sayın Başbakan” cevabını verdi.

  KADDAFİ'DEN ERDOĞAN'A ÖDÜL

  Kılıçdaroğlu, Ankara İl Başkanı Tarık Şengül'ün koordinatörlüğünde, TMMOB  ve birliğe bağlı meslek odaları başkanlarıyla yaptığı kahvaltılı toplantının  ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin “dün akşam sürpriz bir buluşmaya katıldığınız yönünde  bir iddia var. 'Ergenekon davasının avukatlarıyla, askerlerle veya emniyetçilerle  buluştuğunuzu iddia edenler var. Böyle bir buluşma var mı gerçekten ve  kimlerle?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Bir milletvekili arkadaşımızla beraber  oldum. Bu kadar” yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, bu milletvekilinin kim olduğunun  sorulması üzerine de partisinin Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'yla  biraraya geldiğini söyledi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dikta iddialarına yönelik “partim  seçimlerde ikinci olursa ben ceketimi alır, Anadolu yollarına düşerim. Bu işi  bırakırım. Muhalefet de bu taahhütte bulunabilir mi?” şeklindeki sözlerine  yönelik soruya Kılıçdaroğlu, “Dikta olup olmadığını Sayın Başbakan öğrenmek  istiyorsa en yakın esnafa uğrasın. Desin ki 'sen rahatlıkla telefonla konuşuyor  musun, konuşamıyor musun? Senin rahatlıkla telefonla konuşamama ortamını sağlayan  uygulama nedir' bunu sorsun, aldığı yanıta göre, Sayın Başbakan'la konuşuruz”  karşılığını verdi.

  Kılıçdaroğlu, kendisinin böyle bir taahhüdü olup olmayacağı sorusuna da  “Sayın Başbakan zaten 2012'de siyasetten çekileceğini söylemişti. Bu yeni bir  taahhüt değil” dedi.

  “İNSANLIĞIN ORTAK PAYDASI ÖZGÜRLÜK OLMALI”

  Bir başka soru üzerine Libya'da yaşanan gelişmeleri değerlendiren  Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
  “Libya'da Libyalıların da demokrasiye, insan haklarına, eşitliğe  ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Gönlümüz Libyalı demokratların, özgürlükçülerin  yanındadır. Onları destekliyoruz, onlarla beraberiz. Baskıya artık dünyanın  hiçbir ülkesinde izin vermemeliyiz. İnsanlığın ortak paydası özgürlük olmalı,  demokrasi olmalı, Özgür düşünen insan olmalı. Bunu savunan her yerde, herkesle  beraber olmaya hazırız.”

  Kılıçdaroğlu, partisince Van'da düzenlenen Siyasette Başarı Stratejisi  çalışmasında seçim barajının yüzde 5'e düşürülmesi yönünde fikir birliğinin  oluştuğunun söylediğinin aktarılması üzerine de toplantıda CHP'nin bu konudaki  yaklaşımını eleştiren çevrelerin de seçim barajının indirilmesine yönelik teklife  olumlu baktıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, ancak barajın yüzde 7 değil, yüzde 5'e  indirilmesi yönünde görüş belirttiklerini anlattı.

  Kılıçdaroğlu, CHP'nin daha önce barajın yüzde 7'ye düşürülmesini gündeme  getirdiğini ama bunun tartışmaya açık olduğunu, yüzde 5 üzerinde fikir birliği  oluşursa buna da destek vereceklerini kaydetti.

  CHP Şanlıurfa teşkilatının Sedat Bucak'ın kardeşine milletvekili adaylığı  teklifinde bulunduğu iddialarının hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, “Ben  Sayın Bucak'la görüşmedim” karşılığını verdi.

  “BAŞBAKAN ÖDÜLÜN HAKKINI VERİYOR”

  Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın Mısır'da yaşanan olaylar sırasında  Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e “halkı dinlemesi” yönünde çağrıda bulunduğu  hatırlatılarak, “Başbakan Libya'dan İnsan Hakları Ödülü aldı ama Libya'ya böyle  bir çağrı yapmamasını, sessiz kalmasını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu  yanıtlarken de “Ödülün hakkını veriyor Sayın Başbakan” dedi.

  Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli'nin balyoz  soruşturması kapsamında tutuklu bulunan askerlerin eşlerinin Anıtkabir ziyaretine  ilişkin sözlerini de değerlendirdi. Demokrasi içinde gerekli yerlerden izin  alınarak yürüyüş ve gösteri yapmanın doğal olduğunu ve yadırganmaması gerektiğini  ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
  “Dolayısıyla Sayın Bahçeli'nin eleştirileri kendi penceresinden haklı  olabilir ama bunu değerlendirecek olanlar bu gösterilerde bulunacak olanlardır.  Biz herkese sağdan, soldan nereden olursa olsun hukuk içinde kalmak kaydıyla -bu  işçi de olabilir, çiftçi de olabilir, öğrenci de sanayici de olabilir- toplumun  bütün katmanları hukuk içinde kalmak kaydıyla düşüncelerini protesto, yürüyüş,  miting şeklinde dile getirebilirler. Bunları eleştirmek değil, belki de bunlara  katkı vermek gerekiyor. Demokrasinin zaten derinleşmesinin temel unsurlarından  birisi de budur.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı