"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Başbakan’ın sözleriyle İBB uygulaması çelişti

BAŞBAKAN’ın İstanbul’a ‘İki yeni şehir kurma’ ve ‘Çılgın Proje’ açıklamalarına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 10 Mayıs 2011 tarihli toplantısında “2023 yılında İstanbul’un nüfusunun 16 milyon kişi” olacağında ısrar etti.

Yük. Müh. Mimar ve İBB İmar ve Planlama Dairesi eski Başkanı ve şimdiki Büyükşehir üyesi, tecrübeli belediyeci Mehmet Yıldız, “İstanbul Nazım Planı’nın 2023 yılında nüfusun 16 milyon kişi olacağı kabulüne göre yapılmıştı” diyor ve şöyle devam ediyor:
“Şehir Plancıları Odası, -araştırmalara ve bugünkü artış hızına göre- ‘22-25 milyon kişi arasında olacağı bilinen nüfus ile, 16 milyon kişilik projeksiyon nüfus arasında kabul edilemez bir fark bulunmaktadır. Plandaki nüfus hedefine ulaşılabilesi için hangi uygulama araçlarının tanımlandığı planda belirsizdir’ diyerek; ‘Söz konusu değerlerin yeniden irdelenmesi, makul nüfus değerlerinin belirlenmesi’ için 1/100 bin Nazım Plan’a itiraz etmişti.
Belediye Meclisi ‘... doğal eşik analizi, nüfusa bağlı çalışma alanı ve konut alanı hesaplamalarının sonucunda, yeterli seviyede ve nitelikte donatı alanı karşılanabilecek rasyonel yerleşme yoğunluklarının getirebildiği bir plan senaryosu ile -2023 yılında- İstanbul için eşik nüfus 16 milyon olarak belirlenmiştir’ diyerek uyarıyı dikkate almadı. İtirazları reddetti.
Bu kararla, İBB Meclisi ‘Başbakan İstanbul için ne söylerse söylesin, Belediye Meclisi’ni ilgilendirmez. İstanbul’un nüfusu artırılamaz’ demiştir.
Belediye Meclisinin Nazım Plan’dan taviz vermeyişine ve ‘Başbakan’ı yalanlamasına’ sevinmeli miyiz?
Yoksa Şehir Plancıları Odası’nın haklı uyarısını göz ardı etmesine üzülmeli miyiz?
3. Köprü kararına direnemeyip onu Nazım Plan’a iliştiren meclis de, bu kararı alan meclis de aynı meclis... Yoksa ne kararı aldıklarından bihaberler mi?”
BAŞAKŞEHİR HİLALŞEHİR
Mehmet Yıldız, Başbakan’ın, iki şehir projesini açıklarken “Biz İstanbul’a Başakşehir’i kurduk. Hilalşehir’i kurduk” demesine de karşı çıkıyor.
Başakşehir arazisinin bir bölümü Dalan, büyük bir bölümü de Sözen döneminde alındı. İkitelli Sanayi Bölgesi’nde çalışacakların konut ihtiyacı için Sözen döneminde planlandı. Proje inşaata hazır halde iken, Erdoğan Belediye Başkanı oldu ve konutlar RP döneminde yapıldı ve satıldı.
Mehmet Yılmaz sözlerini şöyle tamamlıyor:
“Kendini ‘proje üreten’ biri olarak anlatan Başbakan’ın, bir konut projesinde en önemli aşamanın arsa üretimi ve plan safhası olduğunu bilmesi gerekir. Projenin en keyifli aşaması ise, inşaatı yapıp satmaktır. Başakşehir ve Hilalşehir adları, Başbakan’ın o günkü partisinin ambleminden gelmektedir.
Sayın Başbakan’ın “Ben yaptım” tavrına çoktan alıştık.
Ancak projenin en önemli aşamasını yapmış olan muhalefeti ‘Bizim yaptıklarımıza bunların hayalleri bile yetmez’ diye suçlaması, bir ‘Erdoğan klasiği’ olsa da, etik açıdan anlaşılır gibi değildir.”

ABD’den TİGEM nasıl hayvan ithal ediyor

TİGEM Tarım Bakanlığı’na bir kuruluş. Bu kuruluş yurtdışından ihtiyaç halinde büyükbaş hayvan ithalatı için ihale açmaktadır. 25 Mayıs tarihinde bir ihale daha vardır. İhalede 900 adet Holstein cinsi damızlık hayvan alımı yapılacaktır.
Şu anda bir çok ülkeden ithal hayvan izni var iken, TİGEM bu hayvanları ABD’den alınması için ihale açması soruya neden olmaktadır.
Halbuki başka ülkelerden daha ucuza hayvan getirilebilir.
Holstein cinsi hayvanlar için Avustralya veya başka ülkeler dahil edilse daha ucuza ve sağlıklı hayvan getirilebilir. ABD’den bazı eyaletlerden hayvan alımı yasak. Çünkü hastalık var.
Bu hayvanlar yasak eyaletlerden, karantina bölgesine gelmekte, hastalıklı hayvanlar sağlam hayvan fiyatına satılmaktadır. Nisan başında İzmir’e ABD’den gelen gemide %6 hayvan yolda öldü. Basında bunlarla ilgili haberler çıkmadı.
TİGEM bu ihaleyi tekrar gözden geçirmelidir.
Erhan GÜVEN-ARİZONA

Biliyor musunuz

- KENTLERİMİZE, doğal ve kültürel değerlerimize yönelen baskılara karşı çıkmak için, haklarımız, geleceğimiz, halkımız ve ülkemiz için TMMOB ve bağlı meslek odaları tarafından düzenlenen mitingin bugün Sıhhiye Meydanı’nda yapılacağını...
- İNTERNETTE filtre uygulamasına karşı yarın 14.00’te birçok ilde yürüyüşler düzenleyeceğini...
- DİL Derneği ile İsveç ADD’nin, 2006’da vefat eden yazar, şair, gazeteci Gürhan Uçkan’ın adına üniversite öğrencileri arasında düzenlenen kısa öykü yarışmasını Yasemin Külte’nin (ODTÜ) “Çentik” adlı öyküsü ile kazandığını, ayrıca Çağatay Acar’ın “Ö”; Öyküm Pekşirin’in “Güneşten Gelen” ve Berşan Kayıkçı’nın “Açık” adlı öykülerinin de övgüye değer bulunduğunu...
- HÜRRİYET Daily News Gazetesi’nin her hafta Pazartesi günleri yayınladığı ve özellikle Güney ve Batı kıyılarımızda yerleşmiş yabancılara hitap eden ‘South Weekly’ ekinin bu haftaki kapak konusunun bazı Batı dillerine yerleşmiş, “Anne, Türkler geliyor” cümlesine atfen “Anne, Türkler piknik yapıyor” olduğunu...

X