Gündem Haberleri

  Başbakan’ın denetim yetkisi kaldırıldı

  Hürriyet Haber
  08.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAYASA Mahkemesi’nin, "Başbakanlığa keyfi atama hakkı tanıdığı" iddiasıyla Telekulak Yasası’nda iptal ettiği hüküm, yönetmelik değişikliği ile uygulamaya konuldu.

  Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Tespiti, Dinlenmesi, Sinyal Bilgilerinin Değerlendirilmesi ve Kayda Alınmasına Dair Usul ve Esaslar ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Yönetmeliğin bazı maddelerinde yapılan değişiklikler dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

  Çıkarılan hükümler

  Anayasa Mahkemesi, yasadaki, Başbakana, özel denetçi atama yetkisi verilmesine ilişkin hükmü iptal etmişti. Bu nedenle yönetmelikte yer alan, "Başkanlığın yönetmelikte yer alan faaliyetlerle ilgili denetimi, Başbakanın özel olarak yetkilendireceği kişi veya komisyon tarafından yapılır" hükmü yürürlükten kaldırıldı. Yönetmelikteki, "İletişimin tespiti, dinlenmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesinin yapılabileceği suçlar" arasından ’fuhuş’ da çıkarıldı.

  Başkanlığa yeni görev

  TİB Başkanı Fethi Şimşek, mahkeme kararına rağmen bir internet sitesine erişimi, "Yetkim yok" diyerek durdurmadığı için yargılanacak. Yönetmelikte, başkanlığın görevleri arasına, "Hákim, mahkeme veya cumhuriyet savcısı tarafından verilen erişimin engellenmesi kararlarını uygulamak ve buna ilişkin iş ve işlemleri yürütmek" hükmü eklendi. Erişimin engellenmesi kararının konusunu oluşturan yayını yapanların kimliklerinin belirlenmesi halinde de cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı