Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Başbakan 'İki Yeni İstanbul'u açıkladı... İlk şehir Uskumruköy'e

  11 Mayıs 2011 - 11:56Son Güncelleme : 11 Mayıs 2011 - 13:26

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezinde İstanbul'a kuracağı iki yeni şehri açıkladı. 1'er milyonluk şehirlerin birinin Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında diğerinin ise Anadolu Yakası'nda inşa edileceğini belirten Erdoğan, işadamı Ali Ağaoğlu'na dönerek ''Ağaoğlu belki de bu işe girersin'' dedi. Erdoğan'ın Avrupa Yakası'nda ''40 bin hektarlık alan üzerine, maden ocaklarının olduğu bölgede inşa edilecek'' diyerek işaret ettiği bölge Uskumruköy ve Yalıköy'e kadar uzanan kıyı şeridini kapsıyor.

  İKİ YENİ İSTANBUL SİMÜLASYONUNDAN KARELER

  İŞTE YENİ İSTANBUL PROJESİ / WEB TV

  İşte Erdoğan’ın yaptığı konuşmadan satır başları:

  İSTANBUL’U MAHVETTİLER

  On yıllar boyunca devam eden plansız betonlaşma İstanbul’u mahvetmiştir. İstanbul’a, ülkemize ihanet etmişlerdir.

  İstanbul’u aslına döndürme gayreti içine girdik 94’ten itibaren. Birçok yerde yıkım yaptık. Birçok yerde de yasalarla hep karşı karşıya kaldık. Üstat ‘’Ceketimizin astarında kaybettiğimiz güneşi başka iklimlerde arıyoruz’’ diyor.

  Ah ah nasıl yıktılar bizi, kendi içimizden vurdular.  Biz kendi şehirlerimizi, tarihteki gibi muhteşem şehirlerimizi inşa edebiliriz. Yeni şehirler de imar edebiliriz.

  3 ÖNEMLİ KAVRAM  

  İdrak, inşa ve ihya gibi 3 kavram çok önemli. Biz yeni bir inşa hareketini başlatıp 74 milyonu ihya edecek bir süreci başlattık.

  GEL SEN DE BİZİMLE MİTİNGE TRENLE

  Bir parti seçim beyannamesinde diyor ki: Ankara-Konya hattını bitireceğiz.

  Günaydın. Ankara-Konya bitti. Konya mitinginde hızlı trenle gideceğiz. Davet edeyim gel sende bizimle.

  Ankara-Sivas’ı bu arada inşa ediyoruz.

  KÜFRETTİLER, YALAN SÖYLEDİLER

  İki hafta önce Kanal İstanbul’u açıkladık. Türkiye geneli ve dünyada nasıl ses getirdiğini gördük. Proje üretirseniz alıcısı var.

  Bak diğerleri hemen arkamıza düştü ve hayal üretmeye başladılar.

  Yetişemedikleri yerde küfrettiler, yalanlar ürettiler.

  Bugün açıklayacağımız proje bir İstanbul projesi olmaktan ziyade bir Türkiye projesidir

  Çünkü İstanbul Türkiye’nin özüdür.

  İSTANBUL’A 2 YENİ ŞEHİR KURULACAK

  İstanbul için 2 yeni şehrin planına başlıyoruz. Bu şehirlerden birini Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısında, diğerini de Anadolu yakasında kuruyoruz.

  İstanbul nüfusunu arttırmak değil (Bunu birileri speküle ediyor) birinci derecede İstanbul’un deprem tehdidi altında olduğunu unutmayınız. En güvenli yerler de şu anda üzerlerinde şehirleri kuracağımız alan. Depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm programı kapsamında bu şehirleri kuruyoruz. Zihni hazırlığı yeni başlamadı. Seçimin hemen sonucunda plan-proje çalışmasını yoğunlaştıracağız.

  Başbakan İki Yeni İstanbulu açıkladı... İlk şehir Uskumruköye

  HEDEF 1’ER MİLYONLUK ŞEHİRLER

  İstiyoruz ki böyle güzel yerlerde benim vatandaşım insanca yaşamanın erdemine ulaşsın.

  Daha önce İstanbul’a Başakşehir ve Hilal Kent’i, Ataşehir’i, Kayabaşı’nı kazandırdık. Buralarda hep değişim, dönüşüm var.

  Bunların hayal bile edemeyeceği adımlar bunlar.

  İstiyoruz ki o çirkin yapılaşmalardan kurtulmak istiyoruz. Deprem olduğu zaman belki yüzbinlerce insanın ölümüne neden olacak yapılanmadan İstanbul’umuzu kurtaralım istiyoruz.

  Şu anda Karadeniz Sahil Şeridi deprem tehdidi en az olan bölgedir. Kanal İstanbul projesinin de çevresinde belli yapılaşmayı yapacağız.
  İdeal tespitimiz bir milyon bir tarafta, bir milyon diğer tarafta.

  Halkımızın da katkısıyla her iki şehir de sadece ikamet amacıyla uydu kentler olarak değil, ekonomik, sportif, kültürel merkezler olarak yükselecek.
  Hedefimiz 60 milyonluk gidiş-gelişin olacağı havalimanı. Buraya büyük bir havalaanı da yapılacak.

  DEPREM RİSKİ ALTINDAKİ BÖLGELER TAŞINACAK

  Bu bölge taş ocaklarının olduğu bir bölgeydi. Adeta savaş görmüş bir ülke. Sosyal, ekonomik alanları, yeşil alanları, mabetleriyle her iki şehir de sadece İstanbul’un değil dünyanın cazibe merkezleri olacak.

  Muhtemel bir İstanbul depreminin 100 milyar lira hasar vereceği düşünülürse kuracağımız iki şehir ülkemize yük getirmeyecek.
  Ağaoğlu belki de bu işe girersin..

  Deprem riski altındaki bölgeler taşınacak. Taşınma gönüllülük esasına göre olacak. Kimse mağdur edilmeyecek.
  İki yeni şehirler İstanbul’un küresel bir şehir olma hüviyetini güçlendiriyoruz

  3. KÖPRÜ GÜZERGAHI BU ŞEHİRLERDEN GEÇECEK

  İstanbul’un uzantıları iki yeni şehir olacak. İki şehir yerel değerlerin yaşatıldığı, her türlü imkanın olduğu şehirler olacak.
  Üçüncü köprünün yol güzergahı da buradan geçecek.

  İstanbul’un finans merkezi olması hedefi bu iki yeni şehirle daha da güçlenecek.

  ÇEVREYE ZARAR VERMEYECEK

  Bu 2 yeni şehir çevreye zarar vermeyecek. Bu insanları güçlendiren bir anlayışla inşa edilecek. Her türlü turizm, fuar organizasyonu için İstanbul bu şehirlerle çekim merkezi olacak.

  Avrupa yakasındaki şehir Karadeniz kıyısında, o maden alanlarında inşa edilecek. Bu alanda şu anda zaten maden ocaklarıyla ekolojik denge bozulmuş durumda.

  40 BİN HEKTARLIK ALAN ÜZERİNE KURULACAK

  40 bin hektarlık alan üzerine kurulacak şehir sayesinde yeniden hayat bulacak. Yeşile ve hayata kavuşacak. İstanbulluların denize, kültür ve turizme ulaşım noktaları bu şehir olacak.

  Liman ve marinalarıyla aynı zamanda bir ticari merkez olarak da kurgulayacağız. Spor noktasında İstanbul’a önemli bir kompleksi ayrıca kazandıracağız.

  SEÇİMDEN BİR YIL SONRA İNŞA BAŞLAYACAK

  Özellikle bu 2 şehir projemizde ayrıntılı ve hassas bir etüd aşamasından sonra yükselmeye başlayacak. Seçimden sonra bir yıl sonunda artık makinalar o bölgede çalışmaya başlayacak.

  3. köprünün de ihalesini yapmış olacağız o arada biz de. Bazı muhalefet, medya ve yazarların da bu projeye de önyargılı yaklaşacaklarını tahmin etmek güç değil. Tahmin ederim ki ben yanılırım.

  Arzumuz o ki muhalefet partileri ‘’Burada insan yok rantiye var’’ gibi peşin bir hüküm vermeden önce böyle bir vizyonu paylaşabilme gayretine girsinler.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 327 Yorum }
  • selim inal 11.5.2011 18:20:33
   sayin basbakan sizden yeni sehir istyen varmi türkiyenin dogusunda millet ekmek bulamiyor siz yeni sehirden basediyorsunuz siz sehirleri bir önce dözeldin sonra yenisine bakin
  • mtymty yanmaz 11.5.2011 18:09:39
   çok akılsızca.<br>uskumruköye, ağaçlıya şehir kurmak istanbulu mahvetmek demek. deprem riski var tamam. ama burası avrupanın son orman alanları. istanbulun güzelliğini yok edince ne kalacak geriye. denizi de tamamıyla betonla kapatın olsun bitsin birader. bu ne saçmalık !!!
  • CAN HAZARBEYOĞLU 11.5.2011 17:34:36
   çok doğru bir karar istanbul zaten hiç kalabalık değil bir de üstüne yeşil olan bir istanbu'lun karadeniz tarafı kalmıştı orayıda şehirleştirin buda yetmezmiş gibi Türkiye istanbul'dan ibaret değil...
  • Ender Onur 11.5.2011 17:28:50
   PARTİ TARAFTARI GİBİ YORUM YAPMAYIN,YAPILMAK İSTENENLER SİZİ NEDEN RAHATSIZ EDİYOR,YAPAMAZSA YAPAMADIN KANDIRDIN DERSİNİZ.AÇLIK DEYİP DURANLAR 50 SENE ÖNCE ÜLKENİN NE DURUMDA OLDUĞUNU BİLMİYORMU,ÇALIŞMADIKLARI HALDE AÇLIKTAN ÖLEN KAÇ KİŞİDİR, BİR PARTİ KAPISINDAN GİRMEMİŞ OLANLAR SİYASET YAPMASIN.
  • tamer şimşek 11.5.2011 17:25:44
   sadece istanbul yok bu memlekette ...yeterince cazibe merkezi bence sayın başbakan bu cazibe merkezlerini başka illere kaydırmalı izmir ,antalya,muğla,adana mersin vs vs neden olmasın...asıl çılgınlık farklı bir değer oluşmak var olan değeri artırmak değildir diye düşünüyorum
  • ali zengin 11.5.2011 17:25:36
   Şuna üzülüyorum:Konya'nın,Niğde'nin ilçelerinde yaşayanlar da "İstanbul'a Kanal yapılıyor"diye seviniyor da "Bizim köye neden bir şey yapılmıyor?"diye sorgulamıyor."Ülke ekonomisi süper"diyen yamalı pantolonlu,karnı aç yurttaş kendi halini görmeyip AKP'ye oy veriyor!Ağlar mısın,güler misin!
  Sayfa Başı
  Haberlerilber ortaylıkanat atkayaertuğrul özkökŞanlıurfaOperasyonPKKGökhan Gönül